با تلاش محققان كشور حاصل شد

پیشگیری از انسداد مسیر جریان نفتی با افزودنی های نانو ساختار

پیشگیری از انسداد مسیر جریان نفتی با افزودنی های نانو ساختار

به گزارش راستابلاگ به منظور پیشگیری از ته نشینی مواد آلی سنگین در مخازن نفتی محققان یكی از شركت های دانش بنیان افزودنی نانو ساختاری را تولید كردند كه می تواند با پایین ترین میزان، مانع از پایداری این مواد در مخازن شود.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، "آسفالتین" همچون برش های سنگین نفت خام است که تشکیل و ته نشست آن در چاه های نفت سبب کاهش قطر لوله مغزی و یا انسداد مسیر جریان می شود و این پدیده صدمات جبران ناپذیری به عملکرد چاه و مخزن وارد می آورد و کاهش میزان برداشت نفت از میادین را به دنبال دارد. ازاین رو یکی از شرکت های دانش بنیان با تولید افزودنی بازدارنده رسوب آسفالتین راهکاری برای رفع این چالش عرضه کرد.
این افزودنی نانوساختار با دوز کمتر از ppm۱۰۰ در ستون چاه های نفت تزریق می شود و از تشکیل و ته نشست آسفالتین در ستون چاه و تأسیسات سطحی جلوگیری می کند. نتایج پایداری آسفالتین در حضور این گونه محصولات نشان داد این محصول نانوساختار علاوه بر قیمت ارزان تر با دوز بسیار کمتر می تواند پایداری آسفالتین و ممانعت از تشکیل رسوب و ته نشست آنرا به همراه داشته باشد. همینطور این محصول می تواند بعنوان پراکنده ساز آسفالتین در تأسیسات سطح الارضی مورداستفاده قرار گیرد.
به گزارش ستاد نانو، دردنیا محصولات نانوساختار بازدارنده تشکیل رسوب آسفالتین توسط شرکت های بزرگ نفتی تولید می شوند و پیش از این نیز، با عنایت به عدم تولید این گونه محصولات در داخل کشور، تأمین نیاز داخلی تماماً از راه واردات صورت می گرفته است.
کارکرد محصول تولیدی این شرکت به نحوی است که تمامی شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران به این محصول نیاز دارند. همچون این شرکت ها می توان به شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، شرکت نفت و گاز اروندان، شرکت نفت مناطق مرکزی و شرکت نفت فلات قاره اشاره نمود.
مقدار مصرف سالانه این محصول در صنعت نفت ایران بالغ بر ۱۰ میلیون لیتر است و این شرکت توانایی تولید سالانه ۱۲ میلیون لیتر از این محصول را دارد.1399/03/18
14:12:05
5.0 / 5
2801
تگهای خبر: شركت , محصول , نانو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵