مصرف طولانی مدت داروهای كورتون موجب التهاب غدد فوق كلیوی می شود

مصرف طولانی مدت داروهای كورتون موجب التهاب غدد فوق كلیوی می شود

راستابلاگ: پژوهشگران دانشكده پزشكی ˮدانشگاه بریستولˮ انگلیس در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند مصرف طولانی مدت داروهای كورتیكواستروئیدی یا كورتون(Corticosteroids) می تواند التهاب غده فوق كلیوی را افزایش دهد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، گلوکوکورتیکوئیدهای مصنوعی به شکل گسترده برای درمان انواع بیماری های محرک و خود ایمنی(provocative and autoimmune diseases) تجویز می شوند و به همین ترتیب می توانند بر چگونگی تولید گلوکوکورتیکوئیدها درون غده فوق کلیوی تأثیر بگذارند.
بدون تردید بیماران تحت درمان با گلوکوکورتیکوئید مصنوعی بعد از مدتی گرفتار نارسایی غدد فوق کلیوی می شوند شرایطی که با کاهش پاسخ دهی غده فوق کلیوی به تحریک ACTH یا عوامل استرس زا کاهش پیدا می کند. نارسایی غدد فوق کلیوی یک بیماری است که در آن غدد فوق کلیوی مقادیر کافی از هورمون های استروئیدی و در درجه اول کورتیزول را نمی توانند تولید کنند.
دانشمندان طی مطالعات پیشین تنها بر روی اثرات طولانی مدت درمان کورتیکواستروئید بر هپوتالاموس و هیپوفیز مغز متمرکز بودند و مطالعاتی انجام داده بودند بدین سبب پژوهشگران انگلیسی تصمیم گرفتد طی این مطالعه تاثیر مستقیمی که ممکنست استروئیدها بر غده فوق کلیوی بگذارند را مورد بررسی قرار دهند. طی این مطالعه پژوهشگران دانشگاه‌ ریستول بر روی این فرضیه که مصرف طولانی مدت کورتیکواستروئیدهای مصنوعی می توانند روی غده آدرنال یا غده فوق کلیوی تاثیر بگذارند متمرکز شدند.
دانشمندان دریافتند که بعد از مصرف طولانی مدت داروهای کورتیکواستروئید مصنوعی، ریتم ترشحات گلوکوکورتیکوئید مختل می شود و مسیر استروئیدوژنریک آدرنال مستقیماً تحت تأثیر قرار می گیرد. نکته قابل توجه این است که این عوارض مدت ها بعد از اختتام مصرف قرص نیز ادامه دارد. دانشمندان همین طور متوجه اثر ضدالتهابی درمان گلوکوکورتیکوئید مصنوعی در درمان غده فوق کلیوی شدند.
دکتر "فرانسسا اسپیگا"(Francesca Spiga) پژوهشگر دانشکده پزشکی بریستول اظهار داشت: مطالعه ما بینش ارزشمندی در مورد تنظیم مسیر استروئیدوژنیک غده آدرنال ارائه می دهد که نقطه شروع مهمی برای مطالعات بعدی در مورد غده آدرنال هستند. درک دقیق تر از اثرات گلوکوکورتیکوئیدهای مصنوعی بر پویایی هورمون گلوکوکورتیکوئیدها و فعالیت استروئیدوژنیک غده آدرنال و شناسایی مکانیسم های تنظیم کننده این اثرات به توسعه درمان های بهتر خواهد انجامید.
منبع:

1399/02/10
20:00:45
5.0 / 5
2859
تگهای خبر: دانشگاه‌
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲