سالروز شهادت محمد منتظرقائم

سالروز شهادت محمد منتظرقائم

به گزارش راستابلاگ پنجم اردیبهشت ماه سالروز شكست حمله نظامی آمریكا در صحرای طبس است و تنها شهید این واقعه یعنی شهید «محمد منتظرقائم»، اولین فرمانده سپاه یزد در صحرای طبس به شهادت رسید.
به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، «محمد منتظرقائم» متولد سال ۱۳۲۷ در شهر فردوس از توابع استان خراسان است، البته خانواده محمد به دلیل ایستادگی پدرش در مقابل جیره خواران حکومت وقت، مجبور به هجرت از فردوس می شوند و در شهر و دیار پدریش، یعنی یزد سکنی می گزینند ولی این تازه ابتدای راه زندگی استکبارستیزانه محمد است که رقم می خورد.
«محمدمنتظرقائم» تحصیلات خویش را در مدرسه تعلیمات اسلامی ادامه می دهد و در حالیکه هنوز ۱۵ سال ندارد حماسه ۱۵ خرداد سال ۴۲ شکل می گیرد اما با وجود سن کم، تفکری عظیم در خود پرورانده و فعالیتهای ضداستکبارانه اش در آن سال ها، تعجب همگان را به خود جلب می کند.
وی تحصیلات خویش را در رشته برق در هنرستان فنی ادامه می دهد و بعد از اتمام و دریافت دیپلم در سال ۱۳۴۷، لباس سربازی برای شاه را که کاملاً با تفکراتش در تناقض بود، برتن می کند و حتی در این دوره، یک مرتبه به دلیل پاره کردن تصویر شاه و آتش زدن آن در بازار شهر به شدت تنبیه می شود.
بعد از گذران دوره سربازی با وجود همه سختی ها، در شرکت برق مشغول به کار می شود. در سال ۱۳۵۰ با تشکیل گروهی مخفی، مبارزه را در چارچوب تشکلی منسجم هدایت و انجام می دهد و اولین اعلامیه این گروه در ششم بهمن ۵۱ در یزد به شکل گسترده و مخفیانه توزیع می شود که انعکاسی وسیع می یابد اما به دلیل فعالیت سیاسی از کار خود اخراج و مدت ۱۵ ماه در سیاه چال های نیروهای ساواک مورد شکنجه قرار می گیرد، اما با هوشیاری مثال زدنی بدون این که هیچ اعترافی از وی گرفته شود، آزاد می شود.
محمد بعد از آزادی مصمم تر از پیش به مبارزات خود ضد استکبار و استعمار ادامه می دهد تا این که انقلاب اسلامی پیروز می شود و بعد از تشکیل سپاه پاسداران به فرمان رهبر کبیر انقلاب در سال ۵۸، بعنوان اولین فرمانده سپاه پاسداران استان یزد انتخاب و مسئول بنیان گذاری و تشکیل سپاه یزد می شود.

او سپاه را گسترش می دهد و با قاطعیت با ضد انقلاب به مبارزه برمی خیزد به نحوی که دو ماه بعد از ایجاد تشکل، وقتی اوضاع کشور و انقلاب را در غرب کشور در خطر می بیند، آسوده ننشسته و با شماری از پاسداران برای مبارزه با ضد انقلاب و طاغوت راهی کردستان می شود.
دفاع از اسلام و انقلاب، آرمان و هدف وی بود به صورتی که در روز پنجم اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۹ هم وقتی در جریان فرود چند هلی کوپتر آمریکایی در کویر طبس قرار می گیرد، هر چه سریع تر در محل حادثه حضور پیدا می کند تا از نزدیک واقعه را بررسی کند.
همزمان با حضور محمد منتظرقائم در محل صحرای طبس، بنی صدر رئیس جمهور وقت در خیانتی آشکار دستور حمله به هلی کوپترها و هواپیماهای آمریکایی را می دهد ولی بعدها مشخص می شود که این هلی کوپترها حاوی اسناد مهمی از اقدامات بعدی آمریکا در حمله به طبس بوده اند.
بدین ترتیب "محمد منتظرقائم" که در صحنه مبارزه با استکبار حضور داشت، در بمباران منطقه به دستور بنی صدر، به درجه رفیع شهادت نائل می آید.
همرزمان سردار سپاه ابابیل در صحرای طبس در مورد حماسه کویر می گویند: "پنجم اردیبهشت بود که از سپاه تهران به ما خبر دادند که راننده تانکری نفت کش در نزدیکی جاده ای متروک و کم تردد در صحرای طبس تعداد پنج فروند هلی کوپتر، یک هواپیما در حال سوختن، یک دستگاه جیپ، دو موتورسیکلت، تعدادی رختخواب و پرژکتور مشاهده کرده است؛ سریعاً خویش را به منطقه برسانید.
محمد اظهار داشت: "اول نماز می خوانیم و سپس راهی می شویم."
نماز آن روزش طولانی تر از بقیه روزها شد و حال و هوای دیگری داشت. پس از اتمام نمازش یکی از بچه ها به شوخی اظهار داشت: "حاجی نماز جعفر طیار می خواندی؟ " لبخند زد و اظهار داشت: شاید نماز آخرمان باشد."
سوار اتومبیل شدیم و راه افتادیم. در مسیر، سوره فیل را برایمان خواند و پس از خواندن سوره، تفسیرش را هم برایمان نقل کرد و اظهار داشت: "این مملکت متعلق به امام زمان (عج) است و خدا خود هم از آن محافظت می کند و ما پاسداران وسیله ای بیش نیستیم."
به منطقه که رسیدیم من برای تجسس و سوال از اهالی از بچه ها جدا شدم، محمد و دو نفر از بچه ها به سمت هلی کوپترها و هواپیمای سوخته راهی شدند.
در حال صحبت با اهالی بودم که هواپیماهای فانتوم که بر فراز منطقه پرواز می کردند، توجه ام را جلب کردند. پس از آن، صدای انفجار مهیبی از سمت هلی کوپترها به گوش رسید.
به سرعت به سمت هلی کوپترها به راه افتادم. دودی سیاه به آسمان بلند شده بود. محمد که جهت بررسی هلی کوپترها وارد آنها شده بود تا اگر سند و مدرکی بر جا مانده، با خود بیاورد، طعمه خیانت بنی صدر و هم دستانش شده بود که می خواستند آن اسناد فاش نشود. تا به او رسیدیم به مولایش حسین (ع) پیوسته بود.
منبع:

1399/02/05
20:50:48
5.0 / 5
3235
تگهای خبر: دستگاه , زندگی , شركت , هواپیما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳