تشخیص 50 تومور سرطانی با یك آزمایش خون نوین

تشخیص 50 تومور سرطانی با یك آزمایش خون نوین

به گزارش راستابلاگ محققان دانشگاه راتگرز (Rutgers University) ایالات متحده آمریكا به تازگی موفق به توسعه نوع جدیدی از آزمایش خون مبتنی بر هوش مصنوعی شده اند كه می تواند بیشتر از ۵۰ نوع تومور سرطانی را به صورت دقیق شناسایی كرده و حتی محل حضور آنها در بدن را هم تشخیص دهد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، سرطان یكی از بیماریهایی است كه شناسایی سریع آن میتواند كمك بزرگی به بیماران و پزشكان كند چونكه با تشخیص زودهنگام پزشكان میتوانند جان بیماران را از مرگ نجات دهند. شناسایی این بیماری چندان آسان نیست اما به تازگی با یك آزمایش خون این امكان فراهم شده تا بتوان راحتتر تومورهای سرطانی را شناسایی كرد.
به تازگی محققان آزمایش خونی توسعه داده اند كه از یك الگوریتم یادگیری ماشینی برای جستجوی تغییرات خاص شیمیایی در دی. ان. ای، به نام الگوهای متیلاسیون، كه با سرطان در ارتباط هستند، استفاده می نماید. این الگوها در دی. ان. ای عاری از سلول (cfDNA) یافت می شود كه از خیلی از سلول ها همچون تومورها به جریان خون ریخته می شود.
محققان با آموزش الگوریتم یادگیری ماشینی روی بیشتر از ۳۰۰۰ نمونه خون در اطلس ژنوم (Circulating Cell-free Genome Atlas ) كار خویش را شروع كردند. نیمی از نمونه خونها برای افراد مبتلا به سرطان بود كه هر كدام مبتلا به یكی از ۵۰ نوع مختلف سرطان بودند در حالیكه نیمی دیگر نمونه خونی افراد سالم بود.
هنگامی كه الگوریتم یاد گرفت كه چه الگوهای متیلاسیون را باید جستجو كند، قرار شد در بررسی ۱۲۰۰ نمونه دیگر كه نیمی از آنها سرطان داشتند هم از ان استفاده گردد. آنها مشاهده نمودند این الگوریتم قادر به شناسایی ۱۸ درصد تومورهای مرحله یك، ۴۳ درصد تومورهای مرحله دو و ۸۱ درصد از تومورهای مرحله سه و ۹۳ درصد تومورهای مرحله چهاربود. همینطور می توانست با دقت ۹۳ درصد تشخیص دهد تومور سرطانی در كدام بافت قرار دارد.
یافته های این مطالعه در مجله "Annals of Oncology "منتشر شد.1399/01/12
14:44:43
5.0 / 5
3415
تگهای خبر: دانشگاه‌
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱