گرمای عطارد می تواند به ایجاد یخ در این سیاره كمك كند!

گرمای عطارد می تواند به ایجاد یخ در این سیاره كمك كند!

راستابلاگ: پژوهشگران ˮموسسه فناوری جورجیاˮ (Georgia Institute of Technology) در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند گرچه دمای سیاره عطارد بسیار بالا است اما این گرما كه دمای آن به چهارصد درجه سانتی گراد می رسد می تواند در كمال تعجب به ساخت یخ در این سیاره كمك نماید.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، هم اكنون به سختی می توان باور داشت كه یخ روی سیاره عطارد وجود دارد. در روز دمای این سیاره به ۴۰۰ درجه سانتیگراد یا ۷۵۰ درجه فارنهایت می رسد. حالا این مطالعه نشان داده است كه گرمای این سیاره كه نزدیكترین سیاره به خورشید است احتمالاً به ایجاد بعضی از آن یخ ها كمك می نماید.
در نظر عموم سطح سیاره عطارد باتوجه به نزدیكی به خورشید گرم تر از آن است كه بتواند دارای یخ باشد اما پژوهشگران در طول ۳۰ سال قبل در بررسی های گوناگون خود به این نتیجه رسیده اند كه در مناطقی از عطارد كه معمولا در بیشتر مواقع سال دارای سایه هستند می توان نشانه هایی از یخ را در نخستین سیاره منظومه شمسی یافت.
ایده وجود یخ در عطارد در سال های ابتدایی دهه ۹۰ میلادی و به دنبال كشف غارهای گوناگون در نزدیكی قطب شمال عطارد به ذهن دانشمندان خطور كرد.
محور عطارد بر خلاف زمین دارای شیب نیست و بنا بر این قطب های آن در تمام طول زمان گردش آن به دور خورشید نور آنرا دریافت می كنند اما بعضی از دره های عمیق و غارهای آن این شانس را دارند تا از تابش نور خورشید در امان باشند و باتوجه به فقدان جو در عطارد دمای این نواحی به اندازه ای پایین خواهد آمد تا آب منجمد شده به صورت ثابت در آنها وجود داشته باشد.
با پرتاب فضاپیمای "مسنجر"(Messenger) به مدار عطارد و بررسی تصاویر و داده های مختلف ارسالی آن این حدسیات رنگ واقعیت به خود گرفتند.
مسنجر نخستین فضاپیمایی است كه بطور خاص برای مطالعه سیاره عطارد ساخته شده است.
ماموریت این فضاپیما تحقیق در ارتباط با مواد شیمیایی، آب و هوای آن و میدان مغناطیسی موجود در عطارد بود.
این فضاپیما در اوت ۲۰۰۴ توسط موشك "دلتا ۲" به فضا پرتاب شد و در تاریخ ۳۰ مارس ۲۰۱۵ بعد از ۱۱ سال، ماموریت این فضاپیما با كوبیده شدن به سطح سیاره تیر به پایان رسید.
مسنجر با دریافت سیگنال های نوترونی از قطب شمال عطارد به نشانه هایی از وجود منابع ثابت آب منجمد در این ناحیه دست یافت.
مواد معدنی موجود در خاك سطحی عطارد حاوی آن دسته از گروه های هیدروكسیل (OH) هستند كه عموما توسط پروتون ها تولید می شوند. بنابر یافته های پژوهشگران موسسه فناوری جورجیا، گرمای شدید این سیاره به آزادسازی گروه های هیدروكسیل كمك می نماید و سپس نیروی آنها افز ایش می یابد و این مولكول ها با یكدیگر برخورد می كنند تا مولكول های آب و هیدروژن تولید كنند كه از سطح زمین بلند می شوند و به دور سیاره می چرخند. بعضی از مولكول های آب در اثر تابش نور خورشید شكسته می شوند یا بسیار بالاتر از سطح سیاره می روند، اما سایر مولكول ها در نزدیكی قطب های عطارد در سایه های دائمی دهانه ها قرار می گیرند كه در آن صورت قطعات یخ دور از خورشید هستند.
منبع:

1398/12/24
14:11:37
5.0 / 5
3354
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴