هنری برای غلبه بر قلوه سنگ ها

هنری برای غلبه بر قلوه سنگ ها

به گزارش راستابلاگ ایسنا/خراسان رضوی  یك هنرمند سنگ تراش اظهار داشت: هر شخصی كه هنر سنگ تراشی را فرا گیرد؛ در حقیقت ثروت بسیار ارزشمندی كه در همه نقاط دنیا كاربرد دارد را برای خود اندوخته است.


رمضان معمر در گفت و گو با ایسنا، درباب شرایط و مراحل هنر سنگ تراشی و قلم زنی روی سنگ، اظهار نمود: مواد اولیه این هنر، سنگ، با نام علمی سرپانتین است؛ كه به سنگ هركاره معروف شده و در منطقه ای به نام زكریا وجود دارد. برای استخراج سنگ ها در این منطقه، با استفاده از دیلم یا كمپرسور حفره ای به وجود آمده و سپس سنگ ها از كوه جدا می شود.
این هنرمند قلم زنی اضافه كرد: زمانی كه قلوه سنگ از كوه جدا شد؛ هنرمندان كوه بر آنها را قطعه قطعه و جداسازی كرده و برای مصارف گوناگون آماده می كنند. قسمت های دل سنگ كه قسمت های مناسبی برای این كار هستند و اصطلاح مغز سنگ برای آنها به كار برده می شود برای ساخت اجسام حجمی مانند دیزی سنگی، شكلات خوری، قندان و... استفاده می شود.
وی بیان كرد: قسمت های اضافی اطراف آنها كه اصطلاحاً به آنها لاشه گفته می شود؛ برای كارهای فرزی مورد استفاده قرار می گیرند و به صورت چند تكه، برش خورده و كنار هم چسبانده می شود. این مراحل مربوط به بخش استخراج مواد اولیه از معادن است.
این هنرمند سنگ تراش افزود: در ادامه این سنگ ها به دو دسته تقسیم بندی می شوند؛ بطوریكه قسمت های حجمی به كارگاه های حجمی تراشی و سنگ های لاشه به كارگاه های برش كاری (فرزكاری) منتقل می شوند. در این كارگاه ها برای ثابت نگه داشتن سنگ بر دستگاه خراطی، كفه سنگ ساییده شده و وسیله ای به نام كالو به آن چسبانده می شود و سپس سنگ ها را با قلم دست می تراشیم.
معمر تشریح كرد: با این روش ما هر طرح و مدلی كه در نظر داریم و یا سفارش گرفته ایم را می توانیم بر روی سنگ تراش دهیم؛ در كارگاه های فرزكاری نیز قسمت های اضافی (پرت) برش داده شده و كنار یكدیگر چسبانده می شود؛ سپس ساییده شده و صیقل داده می شوند و به اشكال مختلف تولید می شود.
این هنرمند قلم زنی اشاره كرد: این مراحل بیشتر كارهایی مردانه هستند؛ از این مرحله به بعد كه كار قلم زنی آغاز می شود را همه افراد در سن های مختلف می توانند انجام دهند و مرد و زن هم ندارد؛ برای اینكه كار بسیار ظریفی است. در این مرحله شعار ما این است كه «سنگ مانند موم در دستان ما است» و ما می توانیم سنگ را به هر شكل و با هر نقشی كه اراده نماییم، تولید نماییم.
وی اشاره كرد: برای قلم زنی روی سنگ ابتدا سطح سنگ صیقل داده شده و شسته می شود و بعد از خشك شدن، آنرا با رنگ مشكی براق رنگ می زنیم؛ دلیل انتخاب این رنگ را می توان شناخته شدن این هنر به اسم سیاه قلم دانست. همین طور این رنگ نسبت به سایر رنگ ها مخاطب بیشتری نیز دارد.
این هنرمند سنگ تراش، افزود: مرحله بعد طراحی است كه می تواند ذهنی و یا كپی برداری باشد؛ پس از طراحی طرح باید اطراف طرح را از زمینه جداسازی كرده و سپس با انجام مرحله باربرداری زمینه را به رنگ سفید درآوریم بطوریكه فقط طرح رنگ سیاه داشته باشد.
معمر عنوان كرد: سپس با قلم های مختلف، بافت های متفاوتی به سنگ می دهیم تا طرح برجسته شده و زیبایی بیشتری ایجاد كند؛ بعد از این مرحله نوبت به سایه زنی می رسد و حدودا كار سنگ تراشی كه هنر بومی و سنتی مشهد است تمام می شود.
این هنرمند قلم زنی اظهار داشت: بیشتر فعالیت بنده در زمینه زندان ها است و تلاش می كنم برای زندانیان كارآفرینی ایجاد كنم؛ بطوریكه بعد از آزاد شدن نیز می توانند استخدام شده و همكاری مان ادامه پیدا كند.
منبع:

1398/11/08
09:04:46
5.0 / 5
4343
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲