سیلاب جنوب كشور و لزوم جدی گرفتن تغییر اقلیم

سیلاب جنوب كشور و لزوم جدی گرفتن تغییر اقلیم

به گزارش راستابلاگ مدیركل دفتر مخاطرات، زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی با بیان این كه موضوع تغییر اقلیم هم اكنون بسیار جدی و پیچیده است، اظهار داشت: این جریان ها در بخش های جنوبی كشور موجب بروز بارندگی های شدید می شوند، در صورتیكه در بخش های داخلی غبارخیزی و یا تجمع آلودگی در كلانشهرها را سبب می ­شوند؛ این وضعیت به زبان ساده، مصادیقی از تكرارپذیری رخدادهای حدی است.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، دكتر رضا شهبازی با بیان این كه سیلاب های اخیری كه در كشور شاهد آنها هستیم، این سؤال را به ذهن می آورد كه چرا در چند سال اخیر مناطق گسترده ای از كشور با سیلاب مواجه گشته اند و شاهد بروز بارش های سنگین و نامتعارف در كشور هستیم، اظهار نمود: باید بخاطر داشته باشیم این بارش ها در یك بازه زمانی مشخص اتفاق افتاده اند و بخش های مختلف كشور را در فصول مختلف تحت تاثیر خود قرار داده است. هرچند كه در تحلیل شرایط كنونی بایستی از داده ها و اطلاعات موجود در سازمان هواشناسی كشور بهره ببریم، ولی موضوع را می توان از جنبه های زمین شناختی و علوم زمین نیز بررسی كرد.
وی ادامه داد: وقتی به گذشته تحولات زمین شناسی این مناطق مراجعه نموده و اسناد موجود در طبیعت را بررسی می نماییم، متوجه خواهیم شد كه در گذشته نه چندان دور این مناطق بارندگی بسیار سنگین داشته و سیلاب ها حجم بالایی از رسوبات را در فروافتادگی هایی مانند جازموریان و یا دشت های همواری مانند خوزستان انباشته اند و این وضعیت حدودا از حدود ۱۲ هزار سال قبل در بخش های جنوبی كشور قالب بوده است.
شهبازی اشاره كرد: البته بالا بودن میزان بارندگی در یك رخداد، لزوما به معنای وجود یك دوره "تر سالی" نیست، چونكه در مناطق خشك و بیابانی دنیا الگوی بارندگی ها به همین صورت است و حجم بالای بارندگی در فاصله زمانی بسیار كوتاه اتفاق می افتد. ولی بارش های اخیر از نظر وسعت تاثیر و حجم بارش در حالت بیشینه محتمل قرار دارند كه تكرار این وضعیت می تواند شواهدی از نوسانات آب و هوایی یا تغییر اقلیم باشد.
وی ضمن تاكید بر موضوع تغییرات اقلیمی و آب و هوایی، تصریح كرد: واقعیت این است كه جریان هایی كه از سمت جنوب كشور را تحت تاثیر قرار می­ دهند، در سال های اخیر تشدید شده اند و این جریان ها نفوذ زیادی به عمق مركزی كشور پیدا كرده اند.
شهبازی اشاره كرد: البته نباید فراموش كرد كه موضوع تغییر اقلیم هم اكنون بسیار جدی و پیچیده است. این جریان ها در بخش های جنوبی كشور موجب بروز بارندگی های شدید می شوند، در صورتیكه در بخش های داخلی غبارخیزی و یا تجمع آلودگی در كلانشهرها را سبب می ­شوند.
مدیركل دفتر مخاطرات، زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی كشور اشاره كرد: این وضعیت به زبان ساده، مصادیقی از تكرارپذیری رخدادهای حدی است؛ رخدادهایی كه در زمان كوتاه تاثیر بالایی بر زیستگاه های طبیعی و انسانی از خود بجای می گذارد و معمولا سبب تشدید مخاطرات طبیعی می شوند؛ چونكه زمان لازم برای سازگاری یا آمادگی را نمی دهند. در نتیجه ما امروز باید بیشتر از معمول گوش به زنگ و آماده باشیم.
منبع:

1398/11/01
18:54:50
5.0 / 5
4219
تگهای خبر: سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲