اختتام ماموریت 11 ساله اقیانوس شناسی ناسا

اختتام ماموریت 11 ساله اقیانوس شناسی ناسا

راستابلاگ: ناسا به همراه شركای خود تصمیم گرفته است ماموریت نظارت بر اقیانوس های زمین موسوم به ˮOSTMˮ را كه 11 سال در حال اجرا بود، به سبب نقص در سیستم برق ماهواره ˮجیسون-2ˮ خاتمه دهد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، ماموریت توپوگرافی سطح اقیانوس جیسون-۲(OSTM) یك ماموریت ماهواره ای با هدف اندازه گیری ارتفاع سطح دریا بود كه خاتمه آن بعد از ۱۱ سال در تاریخ یك اكتبر با موفقیت شروع شد.
ناسا و سایر شركای آن در این ماموریت وقتی متوجه خراب شدن سیستم نیروی فضاپیما شدند، تصمیم گرفتند این ماموریت را خاتمه دهند.
این اختتام ماموریتی است كه مقدار زیادی از داده ها و اطلاعات را در اختیار دانشمندان اقلیم قرار می دهد.
بیانیه ناسا می گوید خراب شدن سیستم برق ماهواره "OSTM" به این معنا است كه این ماهواره می توانست خطری برای سایر ماهواره ها و ماموریت ها چه در حال و چه در آینده باشد.
البته عملیات نهایی خاتمه این ماموریت از ۱۰ اكتبر شروع می شود.
ماموریت "OSTM" یك ماموریت مشترك ناسا با آژانس فضایی فرانسه(CNES)، اداره ملی اقیانوس و اتمسفر آمریكا(NOAA) و سازمان اروپایی بهره برداری از ماهواره های هواشناسی(EUMETSAT) بود كه از ژوئن ۲۰۰۸ شروع شده بود.
ناسا اقدامات اندازه گیری ارتفاع سطح دریا را با جانشین ماهواره "جیسون-۲" موسوم به "جیسون-۳" ادامه خواهد داد كه در سال ۲۰۱۶ پرتاب شده است.
"توماس زوربوچن" مدیر مسئول ماموریت علوم در مقر ناسا در واشنگتن اظهار داشت: امروز ما اختتام این ماموریت بین المللی بسیار موفقیت آمیز را جشن می گیریم. "جیسون-۲" بینش بی نظیری از جریان های اقیانوسی و افزایش سطح دریا با فواید ملموس برای پیش بینی دریایی، هواشناسی و درك ما از تغییرات آب و هوا عرضه كرده است.
"جیسون-۲" از زمان پرتاب تابحال نشان داد كه سطح دریا نزدیك به ۲ اینچ(۵ سانتی متر) افزایش یافته است. این یك یافته كلیدی در علم تغییر اقلیم بود.
این ماموریت منجر به انتشار بیشتر از ۲۱۰۰ مقاله علمی شده است.
"استیو ولز" دستیار مدیر خدمات ماهواره ای و اطلاع رسانی "NOAA" اظهار داشت: "جیسون-۲" بعنوان نخستین مجموعه ماموریت های جیسون، یك ماموریت سطح بالا و نقطه عطفی در اقیانوس شناسی ماهواره ای بود.
منبع:

1398/07/16
20:42:31
5.0 / 5
4753
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳