دهقانی در مراسم امضای تفاهم نامه رایسست، ISC و دانشگاه سمنان تاكید كرد

اهمیت تبدیل رایسست به پایگاه تامین منابع اطلاعاتی برای نظام مند كردن هزینه های كشور

اهمیت تبدیل رایسست به پایگاه تامین منابع اطلاعاتی برای نظام مند كردن هزینه های كشور

به گزارش راستابلاگ تفاهم نامه همكاریهای علمی، پژوهشی و فناوری بین مركز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (رایسست) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از یك طرف و دانشگاه سمنان در نشست مشترك طرفین امروز در شیراز به امضاء رسید.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، دكتر محمد جواد دهقانی رئیس مركز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در آغاز این نشست كه در جهت سیاست های كلان مركز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و با هدف برقراری و هم گسترش تعاملات علمی، پژوهشی و فناوری ترتیب داده شد، ضمن خیر مقدم و تشكر از حاضران در جلسه به تشریح و معرفی خدمات، زیرساختها، فعالیتها و دستاوردهای مركز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در عرصه های ملی و بین المللی پرداخت.
دهقانی با برشمردن اهداف و ماموریتهای كلان دو سازمان، بر اهمیت تبدیل مركز منطقه ای به پایگاه تامین منابع اطلاعاتی مورد نیاز كشور به منظور نظام مند كردن هزینه های كشور در ارتباط با تامین و خرید پایگاه های اطلاعاتی بین المللی تصریح كرد و آنرا یكی از اهداف مهم این سازمان دانست.
وی از سوی مركز منطقه ای و ISC، در مورد همكاری با دانشگاه‌ منان در حوزه های مختلف همچون برگزاری كارگاه های آموزشی علم سنجی برای واحدهای آن دانشگاه، همكاری در جهت معرفی و ورود دانشگاه در نظام های رتبه بندی بین المللی، نمایه سازی مجلات منتشره توسط واحدهای دانشگاه سمنان در لیست نشریات ISC اعلام آمادگی كرد.

دهقانی افزود: هدف نهایی ما این است كه رایسست و ISC را به مراكزی برای ثبت نشریات علمی و ارزش گذاری نشریات، دانشگاه ها و دانشمندان در سطح منطقه و جهان اسلام تبدیل نماییم.
سرپرست ISC در ادامه به چگونگی تاسیس و فعالیت های ISC پرداخت و اظهار نمود: ISC در سال ۱۳۸۷ و پیرو مصوبه چهارمین نشست وزرای آموزش عالی كشورهای اسلامی و با تایید و همكاری آیسسكو در شیراز تاسیس شد. این پایگاه دارای یك شورای راهبری است كه در آن شخصیت ها و نمایندگان نهادها و وزارتخانه های مختلف مانند وزیر علوم، معاونان وزارتین و … عضو هستند. ضمناً یك كمیته اجرایی هم تعریف شده است كه اعضای آن از نمایندگان مناطق جغرافیایی مختلف كشورهای اسلامی انتخاب شده اند. ISC یكی از معدود سازمان هایی در كشور است كه ساختار اجرایی آن هم بین المللی است. هدف این پایگاه ارزش گذاری علمی نشریات، دانشمندان و رتبه بندی دانشگاه های كشورهای اسلامی است.
رئیس رایسست اظهار داشت: مركز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری بر مبنای تفاهم نامه همكاری میان فرهنگستان علوم جهان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۷۰ تأسیس شده و هدف اصلی این مركز تأمین مدارك علمی مورد نیاز اعضای هیأت علمی، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تكمیلی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی ایران و كشورهای منطقه است. همچون فعالیت های مهم مركز منطقه ای می توان به برقراری نظام مبادله الكترونیكی اطلاعات بین پژوهشگران ایرانی و كشورهای منطقه، تأسیس انواع پایگاه های اطلاعاتی، انتشار گزارش های پژوهشی، نشریات علمی و كتاب های فارسی و غیر فارسی، پشتیبانی از پژوهش های داخلی و منطقه ای در حوزه های علوم و فناوری، برقراری ارتباط و همكاری علمی با بخش های صنعتی، خدماتی و آموزشی برای شناسایی نیازها و تأمین اطلاعات مورد نیاز آنها اشاره نمود.
دهقانی خاطرنشان كرد: این مركز هم اكنون بیشتر از ۸ میلیون مدرك علمی در پایگاه های اطلاعاتی مختلف خود همچون مقالات نشریات و همایش ها، كتاب ها، گزارش های طرح های تحقیقاتی كاربردی و رساله ها در كلیه حوزه های موضوعی همچون علوم انسانی، فنی و مهندسی، پزشكی، كشاورزی و … و به زبان های فارسی، عربی و انگلیسی بوده كه به صورت الكترونیكی به صورت IP-Based در اختیار اعضای هیأت علمی و دانشجویان این دانشگاه قرار می گیرد.
وی ادامه داد: بر مبنای تفاهم نامه همكاری میان مركز منطقه ای و دانشگاه سمنان، ضمن ایجاد امكانات مناسب جهت استقرار شاخه مركز منطقه ای، امكان عرضه خدمات اطلاع رسانی علمی به اعضای هیأت علمی، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تكمیلی دانشگاه بدون محدودیت فراهم شده و دسترسی مستقیم به منابع علمی پایگاه های اطلاعاتی مركز منطقه ای ایجاد خواهد شد.

دهقانی اظهار داشت: ایجاد شاخه مركز منطقه ای در دانشگاه ها و مراكز پژوهشی كشور یكی از موثرترین راهكارها برای تحقق اقتصاد مقاومتی بویژه در شرایط تحریم است؛ چونكه در این صورت امكان تبادل مدارك علمی بین طرفین و اشتراك گذاری منابع علمی مختلف از قبیل كتاب های تخصصی، مقالات مختلف علمی انتشار یافته در مجلات معتبر و یا همایش های علمی، گزارش های فنی و پژوهشی، رساله ها و غیره، فراهم آمده و سبب صرفه جویی در تأمین بودجه و اعتبار منابع علمی مورد نیاز دانشگاه ها خواهد شد.

سرپرست ISC ضمن معرفی حاضران در جلسه، بیان كرد: مجموعه رایسست و ISC همواره به دانشگاه سمنان بعنوان یك دانشگاه اثرگذار و مهم در سطح ملی نگریسته و خوشحال خواهیم شد بتوانیم خدمات خود به این مجموعه را بیشتر از پیش ارتقا دهیم.
دكتر مسعود نصیری، رئیس دانشگاه سمنان هم ضمن ابراز خرسندی از فعالیت های صورت گرفته توسط رایسست و ISC و موفقیت های این دو سازمان، اظهار نمود: نقش رایسست در تامین اطلاعات منابع علمی و هم جایگاه ISC در رصد تولید علم و هم مبحث رتبه بندی نشریات، محققان و هم دانشگاه ها برای ما بسیار پرارزش است و خدمات مشاوره ای این مجموعه به ارتقای جایگاه دانشگاه های كشور در سطح بین المللی كمك خواهد نمود.
وی ابراز امیدواری كرد كه با سازمان دهی و تمركز بخش به رتبه بندی دانشگاه های كشور و محول كردن این مهم به ISC، دانشگاه ها و موسسات علمی كشور هرچه بهتر ارزیابی شده و عملكرد آنها بهبود خواهد یافت.
نصیری تصریح كرد: در سایر حوزه ها نظیر انجام پروژه های تحقیقاتی، همكاریهای بین المللی، برگزاری همایش ها، كارگاه ها و نشست های علمی ملی و بین المللی و هم چاپ نشریه و كتاب و موضوعات مورد علاقه دیگر هم تعاملات گسترده ای با رایسست و ISC شكل گیرد.
در ادامه دكتر سیف الله سعدالدین، معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان به معرفی خدمات، زیرساختها، دستاوردها و فعالیتها و چشم اندازهای ملی و بین المللی دانشگاه سمنان پرداخت و خواهان همكاری هر چه بیشتر رایسست و ISC به منظور ارتقای عملكرد علمی دانشگاه سمنان شد.
سپس دكتر محمدرضا صالحی و دكتر منصور حقیقت به ترتیب معاونان پژوهش و فناوری مركز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به معرفی شرایط استفاده از خدمات رایسست و ISC پرداختند و به سوالات مربوطه پاسخ دادند.
دكتر صالحی همكاری در چاپ، انتشار و توزیع نشریات معتبر علمی دانشگاه، حمایت مالی و معنوی از برگزاری همایش های ملی و بین المللی، برگزاری كارگاه های علمی در دانشگاه ها یا به صورت ویدئو كنفرانس به منظور آموزش اعضای هیات علمی، دانشجویان و كاركنان دانشگاه، انجام طرح های مشترك تحقیقاتی و فراهم آوردن امكان دسترسی به پایگاه های مختلف اطلاعاتی رایسست از راه شاخه مركز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در دانشگاه سمنان را از عمده ترین زمینه های همكاری رایسست و ISC با دانشگاه سمنان دانست.
در ادامه دكتر فلاحتی فومنی، رئیس اداره همكاریهای علمی بین المللی رایسست و ISC با اشاره به فعالیت مركز منطقه ای در سه حوزه كلان، تهیه منابع اطلاعاتی، پردازش منابع اطلاعاتی، تولید پایگاه های اطلاعاتی جامع و در نهایت توزیع اطلاعات در سطح كشور و همینطور كشورهای منطقه، پایگاه های اطلاعاتی این سازمان و شاخه های ملی و بین المللی آنرا پاسخگوی بخش اعظم نیازهای پژوهشی محققان كشور و منطقه دانست.
وی سپس با اشاره به نمایه سازی بیشتر از ۸ میلیون مدرك در حوزه های گوناگون موضوعی و به زبان های مختلف، به تشریح همكاریهای گسترده مركز منطقه ای با كرسی های زبان و ادب فارسی در سراسر جهان و با كشورهای منطقه در زمینه های علمی، پژوهشی و فناوری پرداخت و از امكان هرگونه همكاری دانشگاه سمنان در این زمینه استقبال كرد.
دكتر منصوره صراطی، مدیر گروه رتبه بندی دانشگاه های پایگاه استنادی علوم جهان اسلام هم در ادامه به تشریح نحوه ارزیابی عملكرد علمی دانشگاه های جهان و رتبه بندی آن دانشگاه ها با استفاده از شاخص ها و معیارهای مختلف علم سنجی پرداخت.
در حاشیه این جلسه از بخش های مختلف مركز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و همینطور موزه قرآنی بازدید به عمل آمد و در انتها تفاهم نامه همكاری علمی، پژوهشی و فناوری میان مركز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از یك طرف و دانشگاه سمنان از جانب دیگر به امضای دكتر محمد جواد دهقانی رئیس مركز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و دكتر مسعود نصیری رئیس دانشگاه سمنان رسید.

ر اساس این تفاهم نامه مركز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و دانشگاه سمنان در زمینه نمایه سازی اطلاعات و آمار تولیدات پژوهشگران دانشگاه در پایگاه ­های مركز منطقه ای و ISC، تبیین و تحقق شاخصهای رتبه ­بندی دانشگاه و تعیین جایگاه دانشگاه در میان دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی، معرفی و ورود دانشگاه به نظام های بین المللی رتبه بندی، چاپ و انتشار نشریات معتبر علمی دانشگاه و درونداد و پردازش این مجلات در (ISC) و ایران ژورنال (نظام نمایه سازی مركز منطقه ای، اجرای فعالیت های پژوهشی در چارچوب طرح های تحقیقاتی مشترك، چاپ و انتشار كتاب­های علمی دانشگاه و كتاب­های همسو با اهداف سازمانی مركز منطقه ای و ISC، برگزاری همایش ها، كارگاه ها، دوره های دانش افزایی و سمینارهای ملی و بین المللی به صورت مشترك، استفاده از توانمندی اعضای هیات علمی برای همكاریهای علمی و بین المللی در جهت تعامل با دانشگاه های كشورهای جهان اسلام، تهیه مجلات و منابع علمی مورد نیاز و برگزاری دوره های فرصت مطالعاتی با یكدیگر همكاری خواهند كرد.


بر مبنای اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، در سال ۱۳۹۵ شاخه مركز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) با حضور دكتر محمدجواد دهقانی رئیس رایسست و سرپرست ISC در دانشگاه سمنان راه اندازی شد كه بر همین اساس، امكان درج اطلاعات و متن كامل منابع علمی مانند مقالات، مجلات، مجموعه مقالات، كنفرانس ها، متن و چكیده طرح های تحقیقاتی و رساله هایی كه در دانشگاه سمنان تولید و انتشار یافته است، جهت نمایه سازی در پایگاه های اطلاعاتی مركز منطقه ای وجود خواهد داشت و از این طریق تمامی دانشگاه ها و مراكز پژوهشی امكان رؤیت و بهره برداری از این منابع علمی را دارند.
مركز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری به منظور خدمات رسانی بیشتر، بیشتر از ۳۵ شاخه را در دانشگاه های مهم كشور و مراكز علمی همچون دانشگاه های تهران، صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، گیلان، بوعلی سینا همدان، شهید باهنر كرمان، هرمزگان، ارومیه، پیام نور، دانشگاه های فنی و حرفه ای كشور، یاسوج، صنعتی سهند تبریز، جامعةالمصطفی (ص) و … را تأسیس كرده و بدین ترتیب یك شبكه علمی پیوسته میان دانشگاه ها و مراكز علمی كشور فراهم گشته است.
این مركز همینطور دارای چندین شاخه در سایر كشورهای منطقه است كه در چند سال گذشته با هدف گسترش ترویج زبان و ادبیات فارسی مركز منطقه ای نسبت به تأسیس شاخه به منظور دسترسی به پایگاه و منابع اطلاعاتی فارسی خود در سایر دانشگاه های دارای كرسی زبان فارسی اقدام نموده است كه در چند ماه قبل تأسیس شاخه در كشور آذربایجان همچون آنها بوده است.1398/06/28
12:26:44
5.0 / 5
4459
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان راستابلاگ