رمز جاودانگی عاشورا

رمز جاودانگی عاشورا

راستابلاگ: واقعه عاشورا بی گمان از عظیم ترین رخدادهایی بود كه در تاریخ بشیری موجی عظیم پدید آورد كه مسلمانان و غیر مسلمانان را با ارزش های متعالی و مفهوم حیات هدف دار آشنا كرد و انگیزه های مبارزه برای حفظ كرامت انسان و نفی سلطه ستم را در انسان ها تولید یا تقویت كرد.هر اندازه كه انسان ها با درس های نهفته در این واقعه آشنا گردند، از آن بهره می برند. همچون درس های عاشورا كه در سخنان امام حسین (ع) و یارانش دیده می شود، روحیات آنان و اهداف نهضت عاشوار، ایثار، بصیرت، صبر، نماز، هجرت و... است كه با رجوع به اینگونه درس های عاشواریی می توان رمز جاودانگی و موج آفرینی عاشورا را ارزیابی كرد.

هیچ حادثه ای به جاودانگی و ماندگاری «كربلا» نمی رسد و در این حد، در ذهن ها و زندگی ها زنده نیست و این گونه فراگیر زمان ها و مكان ها و انسان ها نگشته است و موج آن مثل عاشورا همیشه متلاطم نمانده است. رمز آن در چند مسأله نهفته است، از جمله:

*خدایی بودن آن: حركت حسین (ع)، جهاد و شهادتش، انگیزه و محركش همه و همه برای خدا بود و هر چه كه «لِله» باشد، رنگ جاودانه می گیرد، نور خدا خاموشی ندارد و جهاد برای حق، همواره امتداد می یابد.

پایان زندگانی هر كس به مرگ اوست/ جز مرد حق كه مرگ وی، آغاز دفتر است

قیام برای خدا فراموش نمی گردد و نورش خاموش نمی گردد؛ چونكه رنگش خدایی و نورش الهی است.

دشمنت كشت ولی نور تو خاموش نگشت/ آری آن نور كه فانی نشود، نور خداست

*افشاگری های اسرای اهل بیت(ع): هر انقلابی، یك بازو می خواهد و یك زبان، خون و پیام، عمل و تبلیغات. خطابه های زینب و سجاد (ع) و سخنان بازماندگان كربلا در دوران اسارت، نقش مهمی در افشاگری چهره دشمن و خنثی كردن تبلیغات دروغین امویان و آگاهی مردم از ماهیت قیام و شخصیت سیدالشهدا و شهیدان عاشورا داشت و سبب شد امویان نتوانند پرده بر جنایات خویش بكشند و آن حادثه را از یادها ببرند.

* احیاگری های «ذكر»: در تعلیمات ائمه، تاكید فراوان شده كه برای امام حسین (ع) و شهدای كربلا گریه كنند، نوحه بخوانند، شعر بسرایند، عزاداری كنند، زیارت روند، بر تربیت امام حسین(ع) سجده كنند. این ها همه سبب شده كه مكتب عاشورا و حادثه كربلا و مظلومیت امام حسین (ع) و شهدای كربلا، به صورت زنده و جاوید فراگیر باقی بماند. نقش «یاد»، «بكاء»، «زیارت»، «شعر» و «مرثیه» در جاودانه ساختن عاشورا مهم می باشد.

*كیفیت حادثه: نفس حادثه عاشورا و اوج فداكاری ها و اخلاص یاران امام و اوج خشونت و بی رحمی سپاه كوفه نسبت به سیدالشهدا(ع) و غربت و مظلومیت و عطش در اوج خود، همه و همه این حادثه بی نظیر را ماندگار تولید كرده است.

ایسنا- سرویس دین و اندیشه- برگرفته از كتاب " فرهنگ عاشورا" جواد محدثی.
1397/06/29
13:50:26
0.0 / 5
4601
تگهای خبر: فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان راستابلاگ