در قالب یك پایان نامه بررسی شد

تغییرات شبكه شهری اصفهان طی سه دهه

تغییرات شبكه شهری اصفهان طی سه دهه

به گزارش راستابلاگ نتایج یك پژوهش نشان می دهد، در شهرهای میانی (از نظر سلسله مراتب جمعیتی) رابطه مستقیمی بین افزایش میزان جریان رقابت پذیری و اشتغال و افزایش جذب جمعیت شهری وجود دارد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، نیلوفر راست قلم، دانشجوی كارشناسی ارشد رشته شهرسازی گرایش برنامه ریزی شهری در رساله خود به "ارزیابی اثرات رقابت پذیری بر دگرگونی شبكه شهری در مجموعه شهری اصفهان با تاكید بر توزیع اشتغال" پرداخت.
مطابق با این تحقیق، شهرها بعنوان وزنه های اصلی نواحی، نقش اساسی در ایجاد تعادل های منطقه ای بر عهده دارند.
از مشخصات بارز توسعه فضایی در كشورهای در حال توسعه، وجود نابرابری هایی در شبكه شهری است كه سبب رشد ناهمگون و نامتعادل میان مناطق شده است. عدم تعادل میان سكونتگاه های شهری در زمینه های مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی باعث برهم خوردن نظم فضایی سكونتگاه ها از یك سو و رشد شتابان شهرها، مهاجرت های شتابزده و محرومیت روز افزون شهرهای كوچك از جانب دیگر شده است.
چنین روندی، رقابتی در جذب جریان های جاری در شبكه (سرمایه، امكانات و اطلاعات) را به وجود آورده است كه شهرهای كوچك همواره بازنده و شهرهای بزرگ پیوسته محل تمركز این جریان ها قرارگرفته اند.
هدف از این پژوهش شناسایی چگونگی تأثیرگذاری این جریان های رقابتی و به صورت خاص جریان اشتغال بر تغییرات شبكه شهری اصفهان در مقاطع زمانی ۱۳۷۵، ۱۳۸۵و ۱۳۹۵ است.
به منظور مقایسه چگونگی دگرگونی شبكه شهری تحت تأثیر این دو متغیر از روش تحلیل شبكه اجتماعی (گفی) استفاده شده است. روش پژوهش از نوع توصیفی-تحلیلی و روش گردآوری داده های مورد نیاز پژوهش، كتابخانه ای بوده است.
نتایج این تحقیق حاكی از این است كه شهرهای اصفهان، نجف آباد و فلاورجان جاذب جریان های رقابتی بیشتری نسبت به سایر اعضای شبكه شهری اصفهان هستند و این اختلاف با گذر زمان افزایش یافته است. در این بین شهر اصفهان دارای شكاف معناداری با سایر اعضای شبكه است. افزون بر این شهرهای دستگرد، بهاران و قهدریجان بعنوان شهرهای كم جمعیت جاذب جریان های اشتغال درون شبكه شهری بوده اند، در حالیكه كلانشهر اصفهان و شهرهای پرجمعیت نجف آباد و خمینی شهر از جذب جریان اشتغال درون شبكه شهری بازمانده اند. در این بین در شهرهای میانی (از نظر سلسله مراتب جمعیتی) رابطه مستقیمی بین افزایش میزان جریان رقابت پذیری و اشتغال و افزایش جذب جمعیت شهری وجود دارد.
به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، این رساله با راهنمایی محمود محمدی در دانشگاه‌ نر اصفهان دفاع شد.1398/04/06
11:07:55
5.0 / 5
4752
تگهای خبر: دانشگاه‌ , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳