حضور 13 نفر از اعضا هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف در لیست سرآمدان علمی كشور

حضور 13 نفر از اعضا هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف در لیست سرآمدان علمی كشور

راستابلاگ: بر طبق انتخاب فدراسیون سرآمدان علمی ایران 13 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف در سال 98 در لیست سرآمدان علمی كشور قرار گرفتند.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، دكتر محمدرضا هرمزی نژاد مدیر امور پژوهشی دانشگاه‌ نعتی شریف با اشاره به حضور ۱۳ نفر از اعضا هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف در لیست سرآمدان علمی كشور، اظهار نمود: فدراسیون سرآمدان علمی كشور با هدف دستیابی به مرجعیت علمی با تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تدوین و از شروع سال ۱۳۹۴ شروع به كار كرده است.
این برنامه در نظر دارد با شناسایی مستمر افراد توانمند و دارای بنیه علمی قوی و نمایش حمایت های ویژه از این افراد، كشور را به سمت مرجعیت علمی در منطقه سوق دهد. در این برنامه تلاش شده است با حمایت محققان سرآمد و توانمند برای افزایش تعاملات بین المللی با محققان معتبر جهان، استفاده از زیرساخت ها و امكانات مراكز معتبر علمی جهان سبب تقویت مراودات علمی و نمایش توانمندی های معتبر علمی كشور شود. این برنامه بر پشتیبانی از حوزه های Physical science و Natural science متمركز است و حوزه فنی و مهندسی را در بر نمی گیرد.
دكتر هرمزی نژاد با اشاره به اینكه سال ۹۷ هفتاد نفر در سطح كشور بعنوان چهره های سرآمد و شاخص انتخاب شدند، گفت افراد در دو دسته الف و ب قرار گرفتند. ۵۰ نفر گروه الف و ۲۰ نفر گروه ب. در این سال ۸ نفر از اعضا هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف بعنوان سرآمد انتخاب شدند و رتبه كلی دانشگاه هم در بین دانشگاه های ایران پنجم بود. با این وجود در چند سال اخیر پژوهش های دانشگاه به سمت علوم بین رشته ای و گسترش آنها متمركز می شود.
وی اضافه كرد: همین طور دانشگاه هیئت علمی جوان بسیار خوبی هم در این سال ها جذب كرده است و مطمئنم این جوانها می توانند مرزهای سنتی را بشكنند و علوم بین رشته ای را تقویت نمایند. در این راستا ریاست محترم دانشگاه مأموریتی ویژه به معاونین آموزشی و پژوهشی دانشگاه داده اند تا رشته های جدید و بین رشته ای را در دانشگاه راه اندازی كنند و اقدامات خوبی هم انجام شده است. اما در سال ۹۸ دانشگاه صنعتی شریف با یك جهش درخور به رتبه اول این فهرست رسیده است. در فهرست ۷۵ نفره امسال ۱۳ نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف حضور دارند. هشت نفر در گروه الف و پنج نفر در گروه ب. توزیع سنی این افراد هم نشان داده است هر دو اعضای هیئت علمی با سابقه و جوان در این موفقیت سهیم بوده اند. یعنی هر دو گروه هیئت علمی با سابقه و جوان در حوزه های Physical science و Natural science كیفیت پژوهش بالایی دارند.
مدیر پژوهشی دانشگاه در ادامه اشاره كرد: در این لیست دانشگاه صنعتی شریف فاصله زیاد و معناداری با رتبه بعدی خود دارد كه پژوهشگاه IPM است و دانشگاه های دیگر با فاصله نسبتاً زیادی از لحاظ امتیاز در مكان های پایین تر قرار دارند.
دكتر هرمزی نژاد در ادامه به نحوه پشتیبانی از سرآمدان نیز اشاره نمود و اظهار داشت: سه نوع مدل حمایتی برای این افراد در نظر گرفته شده است كه شامل: پژوهانه های فردی كه به صورت نقدی پرداخت می شود، گرنت خدمات آزمایشگاهی و در نهایت هزینه استخدام یك یا دو پژوهشگر پسادكتری است كه در دانشگاه صنعتی شریف برمبنای رتبه سال جاری امكان به كارگیری ۱۵ نفر پژوهشگر پسادكتری بوسیله فدراسیون سرآمدان علمی ایران فراهم گشته است.
وی درانتها اشاره كرد: دانشگاه پنج سالی است برنامه ای با عنوان ارتقای كیفیت پژوهش دارد و سه سالی است كه برنامه افزایش مقالات شاخص پژوهشی را تدوین و اجرا نموده است. این برنامه ها كه با هدف حداكثر كردن مقالات با كیفیت بالا است - بدون شك تاثیرش را در ارتقای كیفیت پژوهش دانشگاه برجای گذاشته و انشاالله با استمرار این برنامه های حمایتی و نیز برنامه های جدیدی در معاونت پژوهش و فناوری در سال های پیش رو وضعیت بهتر نیز خواهد شد. از جانب دیگر استخدام و به كارگیری افراد با كیفیت در دانشگاه تأثیر به سزایی در این مساله دارد. برآیند آن برنامه ها و جذب این افراد بالا رفتن سطح كیفی پژوهش در دانشگاه است.
منبع:

1398/03/05
14:29:42
5.0 / 5
4563
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴