چند ترجمه تازه از سهیل سمی

چند ترجمه تازه از سهیل سمی

به گزارش راستابلاگ، سهیل سمی از  ترجمه های تازه منتشرشده و کتاب های در راه انتشارش گفت.


این مترجم درباره ی کارهای جدید خود به ایسنا اظهار داشت: بتازگی سه کتاب از من انتشار یافته است؛ «حیاط شیطان» ایوو آندریچ و رمان کوتاه «دوئل» جوزف کنراد در نشر خوب و «چیزهایی مانند عشق» از جولین بارنز در نشر ثالث.
او سپس در توضیحی کوتاه درباره ی این رمان ها بیان کرد: «دوئل» یک اثر کلاسیک و مربوط به دوران جنگ های ناپلئونی در اروپا است که داستان پرماجرایی دارد؛ اما با همان قلم ادبی کنراد. رمان «حیاط شیطان» نیز یک جور تمثیل سیاسی از ایوو آندریچ است که داستان رئالیستی جادویی است اما بستر زمانی آن به دوره حکومت عثمانی مربوط می شود. «چیزهایی مانند عشق» هم در بستر زندگی مدرن می گذرد و در حقیقت درباره ی مفهوم عشق است. البته اسم اصلی رمان «عشق و غیره» است؛ اما شرایطی پیش آمد که مجبور شدیم نامش را تغییر دهیم.
سهیل سمی درباره ی کارهای درحال ترجمه اش نیز اظهار داشت: مجموعه داستان آخر مارگارت اتوود را برای نشر ثالث به اسم «نازنین های سالخورده در بیشه» ترجمه می کنم. این مجموعه داستان که آخرین کار اتوود است، شخصیت های ثابت دارد و در سه فصل نوشته شده و تم اصلی و مشترک کارها مرگ است. رمان «بیشه نشینان» توماس هاردی را هم برای نشر افق کار کردم که گفته اند در شهریورماه درمی آید. این کتاب مانند کارهای دیگر هاردی درباره ی زندگی مردم بریتانیا است، اثری کلاسیک و پرحجم.
او اضافه کرد: رمان دیگری هم به اسم «خانه شادی» اثر ادیت وارتون دارم که مقرر است در نشر برج منتشر شود. قبل تر کتاب «عصر معصومیت» او با ترجمه مترجم دیگری انتشار یافته بود. این رمان درباره ی تغییر دوران عصر ویکتوریایی و مسئله استقلال و وابستگی زن ها است. شخصیت اصلی یک زن است که در بستر تغییرات سنتی آن دوره تحت فشار قرار می گیرد و زندگی عاطفی اسفناکی پیدا می کند. تم رمان کمابیش مشابه رمان «عصر معصومیت» است.
سهیل سمی درباره ی اینکه مدتی بود کتاب جدید از او منتشر نمی شد، نیز اظهار داشت: مدتی است فرآیند انتشار کتاب ها طولانی شده و در حقیقت شرایطی پیش آمده که چاپ شان عقب می افتد. من رمانی از سه سال پیش دارم که هنوز چاپ نشده است. شرایط هم به شکلی است که پیگیری فایده ندارد و فقط باید صبوری کرد تا خردخرد کتاب ها چاپ شود.
منبع:

1402/03/08
12:32:43
5.0 / 5
243
تگهای خبر: زندگی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱