معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت مطرح كرد

افزایش ۷درصدی بودجه ۹۸ دانشگاه های علوم پزشكی، خلاء كمبود منابع بودجه ای در حوزه تغذیه دانشجویی

افزایش ۷درصدی بودجه ۹۸ دانشگاه های علوم پزشكی، خلاء كمبود منابع بودجه ای در حوزه تغذیه دانشجویی

به گزارش راستابلاگ معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت با اشاره به افزایش ۷ درصدی بودجه 98 دانشگاه های علوم پزشكی و از طرفی افزایش چشم گیر قیمت اقلام خوراكی و مواد غذایی، اظهار داشت: دانشگاه ها باید كمبود بودجه و منابع خود در حوزه تغذیه دانشجویی را به صورت عدد و رقم روی كاغذ بیاورند و طی نامه ای برای ما ارسال نمایند تا با بررسی ها و جمع بندی های انجام شده، به وزیر بهداشت اعلام نماییم كه كدام دانشگاه ها چه مقدار كسری بودجه دارند. بهرحال باید فكری به حال تغذیه دانشجویی و خلاء كمبود منابع بودجه ای در این عرصه نماییم.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، دكتر محمد رضا فراهانی در سیزدهمین اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشكی كشور كه به صورت ویدئو كنفرانس و با مبحث "بررسی وضعیت منابع مالی مورد نیاز حوزه تغذیه دانشگاه های علوم پزشكی كشور" برگزار شد، با اشاره به محدودیت های بودجه ای در حوزه تغذیه دانشجویان در سال گذشته، اظهار داشت: با عنایت به شرایط اقتصادی كشور، سال قبل شاهد محدودیت های بودجه ای در حوزه تغذیه دانشجویی بودیم كه البته امسال این محدودیت ها طبیعتأ بیشتر شده كه باید برای غلبه بر این مشكلات تبادل نظر نماییم.
معاون وزیر بهداشت، شرایط امروز كشور را همانند زمان یك جنگ تمام عیار اقتصادی توصیف كرد و اضافه كرد: بر مبنای آماری كه از منابع و بودجه دانشگاه های علوم پزشكی در سال ۹۸ به دست آمده و بر مبنای سرجمع كل بودجه دانشگاه ها، امسال فقط شاهد افزایش ۷ درصدی بودجه دانشگاه های علوم پزشكی بوده ایم كه رقم محدودی است. البته بودجه خیلی از دانشگاه ها نسبت به سال قبل كاهش یافته و بعضی از دانشگاه ها، بودجه هایشان نسبت به سال قبل افزایش یافته است. اما در مجموع این افزایش ۷ درصدی بودجه دانشگاه های علوم پزشكی رقم قابل توجهی نیست.
فراهانی خطاب به معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشكی اظهار داشت: باوجود افزایش حجم برنامه های ستادی وزارت بهداشت همچون برگزاری دو المپیاد ورزش های همگانی برای دانشجویان پسر و دختر كه امسال برای اولین بار، این امر تحقق یافت، اقداماتی كه شما معاونان دانشگاه ها در حوزه فرهنگی، دانشجویی، رفاهی و ورزشی پارسال در سطح دانشگاه های خود كردید، با عنایت به محدودیت بودجه ای، ستودنی است. عیلرغم همه مشكلاتی كه شما معاونان فرهنگی و دانشجویی پارسال داشتید و این كه وضعیت بودجه و منابع مالی امسال از سال های قبل، بدتر بود، اما همت والای همه شما در تحقق برنامه های دانشگاه ها، قابل تحسین است و من به سهم خود از همه شما معاونان، صمیمانه تشكر می كنم.
وی با اشاره به افزایش چشم گیر قیمت اقلام خوراكی و مواد غذایی اظهار داشت: این افزایش قیمت ها، مشكلاتی در حوزه تغذیه برای دانشگاه های علوم پزشكی بوجود می آورد كه باید با اتخاذ تدابیر ویژه و تبادل نظر، این بحران را پشت سر بگذاریم.
معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: سال قبل قیمت بعضی از اقلام مهم غذایی همچون پروتئین ها، گوشت قرمز و سفید افزایش زیادی داشته و وقتی امسال یك دفعه افزایش قیمت ها تشدید می شود، اساساً مشكلاتی در حوزه تعذیه برای دانشگاه ها ایجاد می شود كه فقط با مشاركت و همدلی می توان بر این مشكلات و بحران ها، فائق آمد.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، اضافه كرد: سال قبل ما پیش بینی افزایش اقلام و مواد غذایی را داشتیم و در نتیجه سهمیه هایی برای دانشگاه های علوم پزشكی گرفتیم اما در مقطعی به دلایلی، این سهمیه ها گرفتار مشكل شد كه با نامه نگاری هایی كه با معاون اول رئیس جمهور انجام دادیم، سعی كردیم این سهمیه ها را مجدداً جاری و احیا نماییم. وقفه ای در دریافت سهمیه ها به وجود آمد، اما اغلب دانشگاه های علوم پزشكی، سال قبل و فروردین ماه امسال طبق گزارش های رسیده، این سهمیه ها را دریافت كرده اند.
فراهانی با اشاره به اینكه دولت، دیگر نمی خواهد با ارز ۴۲۰۰ تومانی پروتئین و موارد دیگر را خریداری كند، بلكه با ارز نیمایی این اقلام را در اختیار سازمانها و نهادها قرار خواهد داد، اظهار داشت: این مسأله، هزینه های دانشگاه ها در تهیه اقلام و مواد غذایی را بالا می برد و برای آنها مشكلاتی بوجود می آورد.
وی اظهار داشت: برای حل این مشكل و خروج از این بحران، دانشگاه ها باید كمبود بودجه و منابع خود در حوزه تغذیه دانشجویی را به صورت عدد و رقم روی كاغذ بیاورند و طی نامه ای برای ما ارسال نمایند. به صورت مثال دانشگاه ها با شفاف سازی تعداد دانشجویان و سرانه دانشجویی خود، اعلام كنند كه دانشگاه به لحاظ بودجه ای در حوزه تغذیه با عنایت به تورم بوجود آمده از میانگین تعیین شده، چقدر كسری دارد.
معاون وزیر بهداشت افزود: قطعأ با بررسی ها و جمع بندی های انجام شده، به وزیر بهداشت اعلام خواهیم كرد كه كدام دانشگاه ها چه مقدار كسری بودجه دارند. بهرحال باید فكری به حال تغذیه دانشجویی و خلاء كمبود منابع بودجه ای در این عرصه نماییم.
فراهانی با تاكید بر این كه ما نمی توانیم افزایش نرخ شدید قراردادهای طبخ غذای دانشجویی دانشگاه ها را از دانشجویان دریافت نماییم، خاطرنشان كرد: یك دانشجو باید با همان نرخ متعارف، غذای خویش را تهیه نماید و تنها سالانه ۲۰ درصد قیمت غذایی دانشجویی افزایش یابد. ازاین رو باید دنبال راهكارهای دیگری جهت تأمین منابع مالی حوزه تغذیه دانشجویان باشیم.
در ادامه سخنان معاون وزیر بهداشت، معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشكی همچون علوم بهزیستی و توانبخشی، شهركرد، یزد و كاشان، ضمن اعلام آماری از تعداد دانشجویان دانشگاه های خود و سرانه دانشجویی دانشگاه و سرانه تغذیه ای، درمورد مساله تغذیه دانشجویی و مشكلات دانشگاه های خود در حوزه محدودیت منابع مالی، سخنرانی كرده و پیشنهاداتی در این عرصه مطرح نمودند.1398/01/29
14:25:40
5.0 / 5
4487
تگهای خبر: دانشگاه‌ , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱