آلمان از آثار غارت شده دل نمی کند

آلمان از آثار غارت شده دل نمی کند

راستابلاگ: مقامات آلمانی می گویند که هیچ برنامه ای برای بازگرداندن آثار باستانی، شامل «سردیس نفرتیتی» و «محراب پرگامون» به صاحبان واقعی ندارد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از آرت نیوزپیپر، مقامات برلین گفته اند: هیچ برنامه ای برای بازگرداندن مجسمه نفرتیتی یا محراب پرگامون به کشورهای مبدأ آنها وجود ندارد.
«لنا کرک» ـ سناتور عدالت، تنوع و مبارزه با تبعیض در برلین ـ به کمیته حقوقی پارلمان ایالت برلین اظهار داشت که «دیدگاه های متفاوتی درباره ی عدالتِ در اختیار داشتن محراب پرگامون و مجسمه نیم تنه‌ی نفرتیتی در قانون وجود دارد. مجسمه نیم تنه نفرتیتی و محراب پرگامون دو مورد از محبوب ترین جاذبه های موزه های برلین هستند که به ترتیب در موزه نو برلین و موزه پرگامون نگهداری می شوند.
این اظهار نظر بعد از آن بیان شد که «سارایا گومیس» معاونِ «لنا کرک» ماه گذشته در مصاحبه ای از بازگرداندن این دو اثر باستانی سخن گفته و اظهار کرده بود: «شخصاً طرفدار بازگرداندن محراب پرگامون و نیم تنه نفرتیتی هستم. از نظر ضد تبعیض باید گفت همه دارایی های فرهنگی سایر مناطق جهان به خود آنها متعلق می باشد و بصورت غیرقانونی اینجا هستند، با اینحال تصمیم برای بازگرداندن این آثار باستانی در زمینه تصمیم و اختیارات ما نیست.»
اظهارات «گومیس» بحث هایی را در آلمان به راه انداخته است و خبرگزاری محافظه کار ولت (Welt) در گزارشی به نقل از «مارکوس وولر»، منتقد هنری با عنوان «مونالیزای ما باید در برلین بماند»، به زیبایی مجسمه نیم تنه نفرتیتی که قدمت آن به سال ۱۳۴۰ پیش از میلاد بازمی گردد، اشاره نموده است.
در این زمینه بیشتر بخوانید:
غارت های تاریخی یک کشور؛ از سگ چینی تا الماس کوه نور
کشمکش بر سر یک گنجینه تاریخی
مجسمه نفرتیتی در سال ۱۹۱۲ میلادی توسط «لودویگ برشارت»، عتیقه شناس آلمانی در محوطه عمارنه در ۲۴۰ کیلومتری جنوب قاهره کشف شد. مصر از زمان رونمایی این مجسمه در سال ۱۹۲۴ خواهان بازگرداندن آن شده است، بااینکه بنیاد میراث فرهنگی پروس ادعا می کند که آنها درخواست رسمی برای بازگرداندن نفرتیتی ندارند. این بنیاد همین طور ادعا می کند که این مجسمه باستانی بطور قانونی از مصر خارج شده است، بااینکه این مورد محل مناقشه میان آلمان و مصر بوده است.ترکیه نیز مدت هاست که خواهان بازگرداندن محراب پرگامون، یک بنای تاریخی متعلق یونان باستان شده است که قدمت آن به قرن دوم پیش از میلاد بازمی گردد.صحبت از بازگرداندن آثار به کشورهای اصلی در حالی مطرح گردیده است که دولت آلمان مدتی پیش تصمیم گرفت بعد از سال ها مجسمه های بنین را به نیجریه بازگرداند. مجسمه هایی که توسط بریتانیایی ها غارت و به آلمانی ها فروخته شده بود.
«یورگن زیمرر»، مورخ استعمار آلمان، به نشریه «آرت نیوزپیپر» اظهار داشت که بازگرداندن برنزهای بنین یک پیشرفت معنادار بود؛ برای اینکه به این معنا بود که مسؤولیت، دیگر فقط در قبال جنایات کشور شما نیست، بلکه از جنایات یک قدرت استعماری دیگر نیز سود می برید.»
به گفته «زیمرر»، برداشتن مجسمه نفرتیتی و محراب پرگامون از کشورهای مبدأ تحت شرایط مشابهی (تحت قوانین استعماری یا فشار سیاسی) انجام شده و با همان منطق باید بازگردانده شود.1401/11/03
08:09:43
5.0 / 5
514
تگهای خبر: رونمایی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳