مهر بررسی كرد

بودجه پیشنهادی آموزش وپرورش

بودجه پیشنهادی آموزش وپرورش

راستابلاگ: دولت در لایحه بودجه امسال  40 درصد از مالیات بر ارزش افزوده را به وزارت آموزش وپرورش اختصاص دهد. همین طور مدارسی که الگوی مصرف را رعایت می کنند از  پرداخت هزینه های برق، گاز و آب معاف هستند.


به گزارش راستابلاگ به نقل از مهر، در صورتیکه در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، کل اعتبارات بخش آموزش وپرورش شامل اعتبارات جاری، عمرانی، درآمد اختصاصی به همراه ردیف های تابعه ۱۵۶ هزار و ۴۵۲ میلیارد تومان بود؛ این عدد در لایحه بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۲ به بالای ۲۰۶ هزار و ۶۰۶ میلیارد تومان رسید. بخش اصلی این افزایش بودجه ناشی از اعمال رتبه بندی معلمان است. با اینحال برای توجه به اجرای سند تحول بنیادین در آموزش وپرورش هم یک ردیف بودجه در نظر گرفته شده است. بر طبق این لایحه بودجه دولت پیشنهاد داده است تا امسال برای اجرای این سند مهم و حیاتی بیش از ۴۳۶ میلیارد تومان هزینه کند. بابت به روزرسانی اسناد مهم همچون نقشه مهندسی فرهنگی کشور، نقشه جامع علمی کشور و سند تحول بنیادین آموزش وپرورش و پیگیری اجرائی سازی آنها ۲۲۷، ۴۳۲ میلیون ریال در نظر گرفته شده است. برای دومین سال پی در پی سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک افزایش بودجه داشته است و این نشان میدهد نظام آموزشی کشور عزمی جدی برای ساماندهی وضع تربیت کودکان زیر ۷ سال دارد. بودجه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک در بودجه سال ۱۴۰۱، ۱۳۷ میلیارد و ۷۱۰ میلیون تومان است که در مقایسه با سال ۱۴۰۰، ۱۶۰ درصد رشد داشت. این عدد امسال نیر افزوده شد و به بالای ۱۹۳ میلیارد تومان رسید. سازمان آموزش وپرورش استثنایی که بی توجهی به آن در سال قبل انتقاداتی را به همراه داشت؛ امسال وضع بهتری پیدا کرده است. بودجه سازمان آموزش وپرورش استثنایی کشور در لایحه بودجه ۱۴۰۱، ۲۸۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان بود که در لایحه پیشنهادی امسال به ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است. همین طور دولت می خواهد بابت سهم خود در صندوق ذخیره فرهنگیان ۶۰ میلیارد تومان به این صندوق بپردازد؛ مشروط به این که هیئت مدیره این صندوق اساسنامه خودرا همانطور که وعده داده بودند؛ اصلاح کنند. برای دانشگاه‌ هید رجایی ۲۶۵ میلیارد تومان و دانشگاه فرهنگیان ۴ هزار و ۱۵۷ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. بودجه سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی باز هم چندان رشدی نداشته است. در سال ۱۴۰۱، علاوه بر این که دولت ردیف بودجه کمک به صندوق پشتیبانی از توسعه مدارس غیردولتی را برداشت ۱۵۲ میلیارد و ۶۳۶ میلیون تومان برای این سازمان در نظر گرفت. امسال هم این عدد رشد چندانی نداشته است و در لایحه پیشنهادی امسال به عدد ۱۶۵ میلیارد و ۳۳۶ میلیون تومان رسید. بصورت کلی برای وزارت آموزش وپرورش در بودجه پیشنهادی سال آینده دارای ردیف بودجه های زیر است: - وزارت آموزش و پرورش
- دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش
- ادارات کل آموزش وپرورش استان ها
- سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی
- کمک به تامین سرانه دانش آموزی و پشتیبانی از ارتقا پوشش تحصیلی افراد لازم التعلیم
- سازمان مدارس غیردولتی و مرکز توسعه مشارکت های مردمی
- سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان
- کارهای پرورشی و امور تربیتی
- کمک به صندوق ذخیره فرهنگیان بعد از تصویب اساسنامه
- دانشگاه شهید رجایی
- خرید خدمات آموزش عمومی و برون سپاری آموزش های فنی حرفه ای
- اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش
- سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک
- سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور
- دانشگاه فرهنگیان
- سازمان آموزش وپرورش استثنایی
- نهضت سوادآموزی
- شرکت سهامی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

دولت در لایحه بودجه امسال ۴۰ درصد از مالیات بر ارزش افزوده را به وزارت آموزش وپرورش اختصاص دهد. همین طور مدارسی که الگوی مصرف را رعایت می کنند از پرداخت هزینه های برق، گاز و آب معاف هستند. همین طور در لایحه بودجه پیشنهادی درآمدهایی هم برای وزارت آموزش وپرورش در نظر گرفته شده است. برای مثال وزارت آموزش وپرورش می تواند بابت تأیید صدور تاییدیه های تحصیلی از هر دانش آموز ۲۲ هزار و صد تومان دریافت کند؛ همین طور سازمان آموزش وپرورش استثنایی هم مجاز است بابت خدمات مختلف توان قسمتی از قبیل کار درمانی، گفتار درمانی، بینایی سنجی، شنوایی سنجی، امتحان و ارزیابی هوش (استعداد تحصیلی) و مشاوره ژنتیکی از هر نفر ۶۰ هزار تومان دریافت نماید. بااینکه این تعرفه ها بصورت پیشنهادی در لایحه بودجه آمده است اما بنظر می رسد گاهی در عمل از خانواده ها مبالغ بیشتری دریافت می شود.

1401/11/02
13:07:17
5.0 / 5
198
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳