كارگردان نمایش كه؟ :

با تحریم تئاتر مخالفم

با تحریم تئاتر مخالفم

به گزارش راستابلاگ، بهمن علاقبندان که این روزها نمایش «که؟» را روی صحنه می برد و با تحریم تئاتر در این روزهای خاص مخالف است، اظهار داشت: از آنجاکه نمایش ما یک کار فلسفی عرفانی است، توقع نداشتیم تماشاگران خیلی زیادی داشته باشیم اما دوست داریم تماشاگران خاصی که این مساله برایشان جذاب است، به تماشای نمایش ما بیایند.


این کارگردان تئاتر که تحصیل کرده رشته فلسفه است، در گفتگو با ایسنا از خاصیت های نمایش خود گفت و توضیح داد که این نمایش درباره ی حقیت جویی است.
او با ارائه توضیحاتی درباره ی درون مایه این اثر نمایشی اظهار داشت: متن ما یک کار عرفانی فلسفی و درباره ی دانشجوی فلسفه است که برمبنای دغدغه هایش بدنبال حقیقت است و اساسی ترین پرسش های معرفت شناسی را، درباره ی وجود و اصل حقیقت دارد. وی در این سیر و سلوک با یکسری افراد و دیدگاه ها رو به رو می شود و ما سعی کردیم در این نمایش برای وجود انگاری و هیچ انگاری، ما به ازایی داشته باشیم. بنا بر این در ارتباط با وجود انگاری سراغ فیلسوفی مانند ابن سینا رفتیم و برای هیچ انگاری هم سراغ گرگیاس یونانی.
او درباره ی انتخاب ابن سینا توضیح داد: برخی از ما می پرسند چرا سراغ سهروردی یا ملاصدرا نرفتیم. دلیلش این است که ابن سینا به نکته ای اشاره می کند که دیگر فیلسوفان کمتر به آن پرداخته اند و آن بحث انسان معلق در فضاست به این معنا که شما باید بر منِ خودت و فارغ از بدن متمرکز شوی و این مساله برای ما جنبه نمایشی داشت و کوشیدیم از آن استفاده نمائیم.
علاقبندان با اعلان اینکه این نمایش یک کار انتزاعی است، اضافه کرد: سعی کردیم تا حد ممکن آنرا به تصویر نزدیک نماییم اما چون موضوعی فلسفی دارد، این کار آسان نیست. با اینحال برای انجام آن کوشیدیم از یکسری فلاش بک استفاده نمائیم و برای این کار از یکسری وسایل به هم ریخته کمک می گیریم که هر یک از آنها زمان هایی را در ذهن شخصیت اصلی نمایش ما تداعی می کند.
او که برای اجرای این نمایش از مشاوره های پدرش، ناصر علاقبندان، دیگر کارگردان تئاتر کمک گرفته، افزود: در هر سه بخش نویسندگی، کارگردانی و بازیگری از پدرم مشورت گرفتم. البته از حدود دو سال پیش در صدد اجرای این نمایش بودیم و در طول این مدت بارها این کار تغییر نمود تا به اجرای امروز رسیدیم.


این کارگردان اشاره کرد: امیدوار هستم در وضعیت فعلی که مردم خسته و ناراحت هستند، این نمایش کمی حال و هوایشان را عوض کند و برایشان نوعی دلگرمی باشد. البته اجرای یک کار فلسفی خیلی سخت و نیازمند جسارت است که بتوانی آن موضوع را به خوبی درک کنی و درست به مخاطب انتقال بدهی و خوشحالم که ما این جسارت را به خرج دادیم.
او که قبل از این نمایش خودرا در رویداد صاحبدلان اجرا کرده و این نمایش تولید این رویداد به شمار می آید، درباره ی اجرای تئاتر در وضعیت فعلی توضیح داد: به این نظام و کشورم بسیار دلبسته هستم و همیشه آرزوی سربلندی ایران را دارم و دوست دارم من نیز به عنوان یک ایرانی کاری در راستای سربلندی کشورم کرده باشم. در طول این مدت تعدادی از افراد اجرای تئاتر را تحریم کرده اند که من آنرا درست نمی دانم و البته که افراد آزادند تا دیدگاه خودرا داشته باشند اما من معتقدم شاید اجرای تئاتر کمی مردم مان را دلگرم کند.
او اضافه کرد: امروزه مساله خیلی از جوانان ما این است که خودرا گم کرده ایم. شخصیت اصلی نمایش ما نیز گرفتار این گم گشتگی است. ما نشان می دهیم این گم شدگی و جست و جو برای یافتن خویش، خوب است اما نومیدی خوب نیست و راه به جایی نمی برد و خوب نیست که از جست و جوی حقیقت دست بکشیم. بدین سبب بزرگترین دلمشغولی ما حقیقت جویی است هرچند که بسیار دشوار است و ممکنست در این راه همه چیزمان را از دست بدهیم ولی این منقلب شدن در امتداد رسیدن به هدفی باارزش است.


وی افزود: دیگر دلیلی که دوست داشتم این نمایش را اجرا کنم این است که به پرسش های فلسفی نباید پاسخ فلسفی داد. برای اینکه ما از حقایقی دور شده ایم که نه در ماده هستند و نه در عقل بلکه مبتنی بر شهود و مکاشفه اند و متاسفانه امروز از این دیدگاه دور شده ایم در حالی که همچنان هستند کسانی که به شهود و کاشفه می پردازند.
علاقبندان ابراز خرسندی کرد: خوشبختانه بسیاری از تماشاگران از این مساله استقبال کردند و دغدغه های شخصی خودرا با ما در بین گذاشتند. البته توقع نداشتم تماشاگر خیلی زیادی داشته باشیم ولی خوشحالم که تماشاگران خاص این کار از آن لذت برده اند.
او با اشاره به این که این نمایش در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر اجرا می شود، درباره ی میزان استقبال از آن اظهار داشت: تئاتر شهر مخاطبان خودرا دارد و هر شب حدود یک سوم تا نیمی از سالن پر می شود. از این مقدار استقبال راضی هستیم و از اول توقع انبوه تماشاگران را نداشتیم.
نمایش «که؟» تا روز چهارشنبه ۲۸ دی ماه روی صحنه است.
تصاویر این نمایش از سایت ایران تئاتر گرفته شده و عکاس آنها رضا معطریان است.
منبع:

1401/10/26
11:42:09
5.0 / 5
384
تگهای خبر: سایت , گفتگو , مشاوره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳