به بهانه بزرگداشت محمود نظرعلیان در جشنواره فیلم كوتاه

تجلیل از هنرمندی که استعدادهایی را کشف کرده

تجلیل از هنرمندی که استعدادهایی را کشف کرده

راستابلاگ: یک کارگردان فیلم کوتاه به بهانه بزرگداشت محمود نظرعلیان در جشنواره فیلم کوتاه تهران از نقش و تعهد این هنرمند در سینما کوتاه سخن گفت.


وحید نامی - کارگردان فیلم کوتاه «سرسام» که با فیلم «مریضخانه مرکزی» در جشنواره فیلم کوتاه تهران حضور دارد، درباره ی محمود نظرعلیان هنرمند پیشکسوت سینمای ایران که مقرر است در اختتامیه سی و نهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران تجلیل شود به ایسنا اظهار داشت: در ابتدا باید بگویم که بسیار بابت برگزاری این مراسم بزرگداشت خوشحال هستم؛ حال هرچقدر دیر. این را باید بدانیم که سینمای کوتاه ایران با برگزاری این مراسم ادای دینی هرچقدر کوچک به مقام هنری این شخصیت را به جا می آورد.
او بیان کرد: محمود نظرعلیان در وهله اول یک معلم و متعلق به نسلی بسیار متعهد به این سینما است به صورتی که می توان گفت بسیاری از افراد تحت نظر این پیشکسوت پرورش یافته اند و ما می دانیم که در هنر، معلم بودن چه کار دشواری ست. محمود نظرعلیان در سالهای اخیر منشا کشف استعدادهای بسیاری در سینما خصوصاً سینمای کوتاه بوده است، بدین سبب اگر می گویم این شخصیت معلمی ویژه در هنر این کشور است، چرت نمی گویم.
وی ادامه داد: این شخصیت دو دفتر انجمن سینمای جوان در شهرهای زنجان و تبریز تاسیس و در بی شمار فیلم کوتاه بازی کرده است. همین طور در سینمای حرفه ای بازی های درخشانی از این بازیگر پیشکسوت شاهد بودیم و از آن جایی که در این سینما شخصیت برجسته ای هستند اما هیچ وقت وجه معلمی خودرا فراموش نکرده اند و حتی با کارگردان های فیلم اولی نیز با دل و جان کار کرده اند. این نکته بسیار اهمیت دارد که تاسیس دو دفتر انجمن سینمای جوان در شهرستان بسیار کار سختی ست خصوصاً در سال هایی که بصورت کلی آموزشگاه سینمایی در دهه 50 وجود نداشته است و بواسطه این کار نسلی از فیلمسازان در این شهرها و مناطق متولد و پرورش یافته اند.
این کارگردان درباره ی اخلاق حرفه ای محمود نظرعلیان عنوان کرد: اخلاق آقای نظرعلیان یکی از با اهمیت ترین خاصیت های این بازیگر پیشکسوت است، من بعید می دانم تا به امروز شخصی با محمود نظرعلیان کار کرده باشد و سر سوزنی مسئله اخلاقی و یا دلخوری پیش آمده باشد. ایشان با آنکه سن بالایی هم دارد اما همچنان پرشور و همراه فیلمسازان کوتاه کار می کند و همراهی این شخصیت همیشه درکنار سینمای کوتاه وجود دارد و این روحیه همراهی شاید در نسل های جوان تر کمتر دیده شود و این خاصیت های آقای نظرعلیان به ما ثابت می کند که تجلیل از شخصیت حتی دیر هم رخ داده است.
نامی در آخر درباره ی این که باید چه کرد تا راه این پیشکسوتان سینما ادامه دار باشد، توضیح داد: در ابتدا این مساله به روحیه هر فیلمساز بازمی گردد، زمانی که من درباره ی محمود نظرعلیان می گویم یک «معلم متعهد» منظور این است این شخصیت هیچ وقت منافع شخصی خودرا بر منافع جمعی ترجیح نداده است و با توجه به این که نقش های درخشانی را از وی در سینمای بلند داستانی شاهد بودیم اما هیچ وقت فیلم کوتاه و بچه های سینمای کوتاه را رها نکردند. این تفکیک را اگر بتوانیم در چنین تحلیل هایی تبیین نماییم آن وقت جوانانی که می خواهند، جا پای این افراد قدم بگذارند، متوجه می شوند که علت کاریزمایی که افرادی مانند محمود نظرعلیان دارند، چیست. در آخر باید بگویم صحبت درباره ی این بازیگر پیشکسوت بیش از این ها به زمان نیاز دارد اما این که می بینم انجمن سینمای جوانان ایران با تمام تغییرات این سال ها می خواهد بزرگداشتی برای محمود نظرعلیان برگزار کند، یعنی عقبه خودرا می شناسد و به آنها احترام می گذارد و این اتفاق خوشحال کننده ای است.
سی ونهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری مهدی آذرپندار تا ۲ آبان ۱۴۰۱(۱۹ تا ۲۴ اکتبر ۲۰۲۲) درحال برگزاری است.
منبع:

1401/07/29
14:08:06
5.0 / 5
426
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵