محصولات نانویی كه غریبه بازارهای داخلی هستند، تولید ۵۸۵ محصول از جانب ۲۱۲ شركت فناور

محصولات نانویی كه غریبه بازارهای داخلی هستند، تولید ۵۸۵ محصول از جانب ۲۱۲ شركت فناور

به گزارش راستابلاگ هم اكنون ۲۱۲ شركت فناور و دانش بنیان در حوزه فناوری نانو تشكیل شده است كه خیلی از آنها محصولاتی را تولید و به بازار عرضه نموده اند كه به قول فعالان این عرصه به علت آشنا نبودن جامعه با این محصولات دانش بنیان، در بازارهای داخلی با اقبال مواجه نشدند، ولی خیلی از آنها به بازارهای جهانی عرضه شدند.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، تاكنون ۲۱۲ شركت فعال در حوزه نانو فناوری در كشور شكل گرفته است كه از این تعداد ۱۶۵ شركت تولیدكننده كالا و ۴۷ شركت تولیدكننده تجهیزات در این حوزه می باشد. از جانب دیگر ۵۸۵ محصول مبتنی بر نانو فناوری تولید شده است كه از این میزان ۳۹۴ محصول و ۱۹۱ تجهیز دارای گواهینامه نانو مقیاس از جانب ستاد توسعه فناوری نانو هستند.
تقسیم بندی محصولات دارای گواهینامه نانومقیاس تا آخر سال ۱۳۹۷
از ۵۸۵ محصول تولیدشده ۴۹ درصد آن كالای نهایی، ۳۳ درصد ابزار، ۱۱ درصد كالای میانی، ۵ درصد خدمات و ۴ درصد نانو مواد بوده است. علاوه بر آن عمده محصولات تولید شده در حوزه عمران و ساختمان با ۲۱ درصد بوده است و حوزه های دارو، بهداشت و سلامت با ۲۰ درصد، نساجی و پوشاك با ۱۲ درصد، نانو مواد با ۷ درصد، پلیمر و كامپوزیت با ۷ درصد در رده های بعدی قرار دارند.


روند اعطای گواهینامه نانو مقیاس به محصولات مبتنی بر نانو فناوری از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۷ كه در تصویر ذیل آمده است:


افزایش اندك تعداد محصولات دارای گواهینامه نانومقیاس در سال ۹۴ به سبب جدا كردن آمار محصولات دارای گواهینامه آزمایشی از آمار اصلی محصولات فناوری نانو از این سال به بعد است.

محصولات نانویی كه می توانستیم با آن به استقبال بهار برویم
پاك كننده های نانویی شیشه ها، نانو امولسیون های پاك كننده چند منظوره، تمیزكننده موكت و فرش، جعبه كمك های اولیه سفرهای نوروزی و خیلی از محصولات از جانب شركت های فناور حوزه نانو تولید شده اند كه می توانستیم با استفاده از آنها به استقبال بهار و سال نو برویم.
نانو امولسیون پاك كننده شیشه
پس از تمیز كردن شیشه ها امكان دارد لكه های كثیف و یا جای دستمال بر روی شیشه باقی بماند كه فناوری نانو برای نظافت شیشه ها به كمك آمده و با استفاده از این فنآوری، شیشه پاك كن هایی به تولید رسیده كه فاقد الكل هستند و به سبب خاصیت آنتی استاتیك (الكتریسته ساكن) گرد وخاك را دیرتر جذب می كنند. این محصولات برای پاك كردن انواع شیشه مورد استفاده قرار می گیرند.
علاوه بر آن نانو امولسیون پاك كننده چندمنظوره با استفاده از عصاره های طبیعی و با استفاده از فناوری نانو توسط یكی از شركت های فناوری تولید می شود كه ضمن حفاظت از سطوح، به سبب حضور مواد مؤثره در مقیاس نانو، قدرت پاك كنندگی خوبی از خود نشان داده است و همینطور باكتری ها و عوامل بیماری زا را از بین می برد.
پاك كننده های نانویی برای تمیز كردن فرش و موكت
فرش و موكت به سبب اینكه در معرض رفت وآمد هستند، آلودگی های بسیاری را به خود جذب كرده و لكه های گوناگونی بر روی آنها ایجاد می شود. به منظور از بین بردن آسان تر لكه ها با استفاده از فناوری نانو محصولی متفاوت از سایر شامپو فرش های رایج تولید شده كه فاقد الكل است و برای تمیز كردن فرش و موكت به كار می رود. علاوه بر این استفاده از نانو ذرات باعث ایجاد خاصیت آنتی باكتریال در این نانو امولسیون شده است.
جعبه كمك های اولیه خودرو
همه ساله همزمان با شروع سال نو و تعطیلات نوروزی، میزان سفرها در سراسر كشور افزایش می یابد و با افزایش تردد در جاده ها، احتمال وقوع حوادث هم بیشتر می شود. در صورتیكه جراحات و صدمات وارد شده به مسافران خفیف باشد، با دسترسی به جعبه كمك های اولیه و مهارت در امور امدادی می توان نسبت به كاهش صدمه ها به مصدومان اقدام نمود. جعبه كمك های اولیه خودروی تولید شده حاوی تجهیزات بهداشتی آنتی باكتریال ساخته شده با كمك فناوری نانو است.
كیسه زباله های زیست تخریب پذیر
كمترین مسئولیت ما برای حفظ طبیعت در سفرهای نوروزی به همراه داشتن كیسه زباله برای جمع آوری و انتقال پسماندها است و یكی از شركت های فناور با كمك فناوری نانو موفق به تولید كیسه های زباله مقاوم و زیست تخریب پذیر شده است. این كیسه ها صدمه های ناشی از ماندگاری طولانی پلاستیك در طبیعت را می كاهد.
ظروف نانویی
محققان كشور هم با بهره گیری از خواص فناوری نانو، ظروف آنتی باكتریالی تولید كردند كه از رشد این گونه میكروارگانیسم ها جلوگیری می كند. ظروف ضدآب و ضد لك از دیگر محصولات این شركت است. ظروف چینی چرب، لیز و شكننده هستند و لكه های چربی در بعضی از موارد بعد از شست وشو همچنان باقی می مانند. این محصول با كمك نانوذرات دارای یك سطح آب گریز است كه هرگونه مایع قطبی را بر روی سطح به صورت قطره ای درمی آورد و از پخش شدن مایعات بر روی سطح جلوگیری می كند تا در نهایت شستشوی ظروف آسان تر شود.
روغن موتور
مستهلك شدن موتور خودروها در اثر افزایش دما و اصطكاك از مشكلات اساسی است، بنا بر این اقدامات گسترده ای برای بهبود كیفیت روغن موتورها صورت گرفته است. بر این اساس روغن موتورهای حاوی افزودنی های نانومتری به بازار عرضه شده است كه می توانند محافظت بیشتری از موتور به عمل آورند و باعث روغن كاری بهتر قطعات، روشن شدن سریع تر خودرو، تولید حرارت كمتر و درنهایت افزایش طول عمر موتور خودرو شوند. افزایش طول عمر روغن و مصرف كمتر سوخت از دیگر مزایای استفاده از این محصولات است.

غریبه های آشنا
علیرغم تلاش های شركت های فناور برای ارتقای محصولات مورد استفاده در بازارهای كشور، ولی خیلی از آنها با اقبال كمی برای تجاری سازی در داخل مواجه می شوند. در این میان مفهوم "تجاری سازی" بعنوان فرآیندی برای تبدیل ایده به یك كسب و كار و در نتیجه ایجاد شغل و تولید ثروت است، مطرح می شود.
به قول كارشناسان حوزه تجاری سازی، برای موفقیت محصولات دانش بنیان در بازار باید به ۵ مرحله تجاری سازی شامل"فرصت"، "حفاظت"، "طرح كسب و كار و برنامه تجاری سازی"، "تیم‎سازی و تأمین سرمایه" و "اجرای طرح و توسعه محصول" توجه گردد.
این در شرایطی است كه خیلی از محصولات دانش بنیان به سبب عدم فرهنگ سازی در بازارهای داخلی موفق به تجاری سازی نشدند، ولی مورد توجه بازار كشورهایی چون كره جنوبی، چین، كانادا و استرالیا شده اند.
در كنار آن، اقدامات اطلاع رسانی در مورد برخی محصولات برای عرضه به بازارهای داخلی صورت نگرفته است، ولی به راحتی راهی بازارهای جهانی شده اند. همچون این محصولات می توان به تولید حوله های آنتی باكتریال بدون ایجاد حساسیت پوستی اشاره نمود كه هر چند می تواند كشش بازار مناسبی در كشور ایجاد شود، ولی مصرف كنندگان برای دستیابی به آنها با چالش هایی مواجهند.
حسن اصلاحی از محققان این طرح در گفتگو با ایسنا تولید حوله های آنتی باكتریال را مبتنی بر نانو ذرات نقره دانست و اضافه كرد: نانو ذرات نقره مورد استفاده در این محصول از جانب یكی از شركت های دانش بنیان داخلی تولید شده است كه این نانو ذرات در مرحله شست و شو به الیاف حوله اضافه می شود.

به قول وی این محصول تابحال به كشورهای عراق و كانادا صادر گردیده است.
ساخت ایمپلنت های ستون فقرات از دیگر دستاوردهای محققان كشور است و از آنجایی كه تولید این ایمپلنت های ستون مهره ها نیازمند سرمایه گذاری بالایی بوده است، از این رو برند این محصول با نام برند یكی از شركت های دارای توان مالی بالا به بیمارستان ها عرضه می شود. اساساً عدم همكاری شركت های بزرگ با این شركت های دانش بنیان كوچك، منجر به ورشكستگی آنها خواهد شد.
نانو پوشش های موجود بر روی این ایمپلنت های ستون فقرات باعث استخوان سازی در كوتاه ترین زمان ممكن در محل صدمه دیده خواهد شد و این خصوصیت سبب شده تا زمان درمان كوتاه تر شود.
"خودتحریمی" از دیگر مشكلاتی است كه گریبانگیر محصولات دانش بنیان شده است. به قول محمود فقیهی از محققان نانوفیلترهای نیروگاهی و خودروها، تحریم های اعمال شده ضد كشور كل تولیدات كشور را در معرض خطر قرار داده است. ضمن اینكه ما در داخل هم با خودتحریمی مواجه هستیم.
وی با اشاره به چالش های شركت ها در زمینه ثبت سفارشات، افزود: با نوسانات نرخ ارز به ما اعلام گردید كه ارز با قیمت چهار هزار تومان در اختیار ما قرار می گیرد، ولی در ادامه حتی ارز ۸ هزار تومانی در اختیار ما قرار نگرفت كه این امر باعث وارد آمدن خساراتی به ما شد.

حجم صادرات محصولات نانویی ایرانی
به قول دكتر سید مهدی رضایت، بر مبنای آخرین آمارها گردش مالی بیشتر از ۲۰۰ شركت فعال در حوزه نانو فناوری با عرضه حدود ۵۰۰ محصول در سال ۱۳۹۶، حدود ۱۴ هزار میلیارد ریال بوده است.
همینطور بر مبنای آخرین آمار، از منظر مقصد صادرات محصولات نانویی، كشور عراق با ۱۵ میلیون دلار بیشترین سهم را در واردات محصولات مبتنی بر فناوری نانو از ایران داشته است و بعد از آن تركیه و افغانستان به ترتیب با ۱۲.۹ و ۹.۸ میلیون دلار قرار دارند. در واقع سه كشور همسایه میزبان بیشتر محصولات نانویی ایران هستند. در رتبه چهارم لهستان قرار دارد كه ۳ میلیون دلار از محصولات نانویی به این كشور اروپایی صادر گردیده است.

1398/01/16
16:19:44
5.0 / 5
5139
تگهای خبر: خدمات , شركت , صادرات , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان راستابلاگ