متخصصان حوزه فناوری:

اخلاقیات، تنها ابزار كنترل هوش مصنوعی هستند

اخلاقیات، تنها ابزار كنترل هوش مصنوعی هستند

راستابلاگ: برخی متخصصان حوزه فناوری باور دارند كه تنها راه مهار كردن اختیارات هوش مصنوعی و ایمن ساختن آن، استفاده از استانداردهای اخلاقی است.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، هوش مصنوعی به تدریج خودرا در بین جنبه های گوناگون زندگی انسان جای می دهد و بر زندگی و كار انسان ها اثر می گذارد. در سال های اخیر، هشدارهای بسیاری در مورد گسترش اجتناب ناپذیر هوش مصنوعی و امكان قرار گرفتن آن در جایگاه انسان مطرح گردیده است. خیلی از متخصصان این حوزه عقیده دارند در صورت گسترش هوش مصنوعی در مشاغل مربوط به فناوری، انسان ها خیلی از فرصت های شغلی را از دست خواهند داد و به تدریج ربات ها جایگزین انسان ها خواهند شد.
اعتراضات و هشدارهای گسترده در این عرصه نشان می دهند كه امكان دارد هوش مصنوعی، به خطری جدی برای آینده شغلی انسان ها تبدیل گردد. رخدادهایی مانند واكنش اعتراضی كارمندان "اپل" نسبت به پروژه های مربوط به هوش مصنوعی مانند پروژه "ماون"(Maven)، ثابت می كنند كه در نظر گرفتن اخلاقیات در این عرصه، از نكات مهم و ضروری می باشد. قراردادهای اخلاقی، برای اطمینان از اعتبار این فناوری، لازم هستند، میزان خطرات احتمالی را كم می كنند و به انسان ها در بهبود كارشان كمك می كنند.
مخالفان و معترضان ورود هوش مصنوعی به مشاغل انسانی تاكید دارند كه اگر هوش مصنوعی بتواند در بعضی زمینه ها از مغز انسان فراتر برود، به فرمانروای بسیار قدرتمندی تبدیل خواهد شد كه احتمالاً ورای اختیارات انسانی عمل می كند؛ در نتیجه سرنوشت و آینده انسان ها به هوش مصنوعی وابسته خواهد شد. در واقع، سوژه اصلی در گسترش قدرت هوش مصنوعی، توانایی مهار پیشرفت آن است.
"مكس تگمارك"(Max Tegmark)، فیزیكدان و كیهان شناس دانشگاه "ام. آی. تی"(MIT) در این باره اظهار داشت: ما باید عواقب پنهان به كارگیری هوش مصنوعی را كاملاً در نظر بگیریم. به نظر من، نیازی نیست كه هوش مصنوعی برای تخریب دنیا، به یك نیروی شیطانی تبدیل گردد یا در حالت رباتیك قرار گیرد. در واقع، مشكل اصلی هوش مصنوعی، قابلیت بیش از حد و نگران كننده تفكر آن است. مشكل بزرگ تر هنگامی ایجاد می شود كه اهداف هوش مصنوعی با اهداف انسانی همخوانی نداشته باشد.


"كریتی شارما"(Kriti Sharma)، از متخصصان و افراد مؤثر در حوزه فناوری، تجارت و رسانه و یكی از ۱۰۰ متخصص تأثیرگذار در این زمینه، از افرادی است كه ضرورت مطرح شدن اخلاقیات را در حوزه هوش مصنوعی تأیید و سفارش می كند. شارما در این باره اظهار داشت: یكی از چالش های مهم در حوزه صنعت و فناوری، بررسی نحوه دور شدن از هوش مصنوعی بعنوان یك تهدید شغلی و ایمنی و قرار دادن آن در حوزه اخلاقیات است. بطور كلی می توان اظهار داشت كه تجارت و فناوری باید در مورد تأثیر جهانی هوش مصنوعی، صادق باشند و نگرانی های عمومی در مورد این مساله را در نظر بگیرند. هم اكنون، خیلی از مشاغل كنونی حوزه فناوری، به خصوص فناوری دیجیتال، بیشتر از تحصیلات، مبتنی بر علاقه و مهارت كسانی هستند كه علاقه خودرا در این زمینه دنبال می كنند و با صرف زمان و هزینه، به یادگیری مهارت های مورد نیاز می پردازند. به عقیده من، بهترین راه برای شركت های فعال در حوزه فناوری، اهمیت دادن به مهارت های این افراد و كوشش برای پر كردن شكاف های میان هوش مصنوعی و نیروی انسانی است.
وی ادامه داد: در اینجا، ضرورت وجود اخلاقیات و قرار دادن استانداردهای اخلاقی جهت استفاده از هوش مصنوعی مطرح می شود. نهادها و سازمان های مربوط به فناوری می توانند با قرار دادن شرایط و استانداردهای اخلاقی در این زمینه، به پیشرفت و بهبود كار با هوش مصنوعی كمك كنند. بدین ترتیب، حتی با ورود هوش مصنوعی به كارهای گوناگون، امكان حفظ موقعیت و استعدادهای انسانی فراهم می شود و نیروی انسانی در این میان لطمه نخواهد دید. رهبران حوزه تجارت و فناوری می توانند با كنترل اختیارات هوش مصنوعی، به متخصصان انسانی قدرت بیشتری بدهند و به تكامل مهارت های آنان كمك كنند تا كار هوش مصنوعی با روشی اخلاقی صورت گیرد.
شارما با تاكید بر ضرورت همراهی نیروی انسانی و هوش مصنوعی افزود: برنامه های مربوط به فناوری باید نحوه سازگاری افراد با هوش مصنوعی را به آنها آموزش دهند تا افراد بتوانند به راحتی با این حوزه تعامل داشته باشند و با آن كار كنند. با آموزش درست نیروی انسانی و پایبندی به استانداردهای اخلاقی، كارآیی هوش مصنوعی افزایش می یابد و امكان بهره برداری مناسب از آن فراهم می شود.1398/01/13
13:31:14
5.0 / 5
4797
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲