فعالیت های خانه ملك در روزهای نوروز

فعالیت های خانه ملك در روزهای نوروز

راستابلاگ: مدیر مجموعه خانه ملك مشهد به تشریح برنامه های این بنای تاریخی و مجموعه فرهنگی و هنری در روزهای نوروز پرداخت.


زهرا تندكار در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، درباب فعالیت های خانه ملك در روزهای عید اظهار نمود: بازدید از مجموعه خانه ملك بعنوان یك بنای تاریخی و یك مجموعه فرهنگی و هنری از ۲۵ اسفند ماه تا ۱۶ فروردین ماه ۹۸ كه در واقع زمان فعالیت ستاد نوروزی این مجموعه است، از ساعت هشت بامداد تا هفت بعدازظهر برای عموم بلاعوض است.

وی افزود: بازدیدكنندگان ما می توانند ضمن بازدید از این مجموعه بعنوان یك بنای تاریخی كه مربوط به اواخر دوران قاجار و اوایل پهلوی است، موزه زنده ای كه ما داخل مجموعه به صورت ورك شاپ داریم را باز ببینند؛ این موزه حدود ۱۸ رشته هنری شامل هنرهای دستی و هنرهای سنتی بومی ایران و خراسان را داراست كه البته هنرمندان مشغول خلق آثار هنری در آنجا هستند.

مدیر خانه ملك اشاره كرد: یك فصل نمایشگاه دائمی هم داریم كه آثار هنری به صورت نمایشگاه در مجموعه در بخش تالار خانه ملك چیده شده اند.

تندكار اشاره كرد: در این ایام خاص آثاری كه هنرمندان مشغول به كار آن هستند، آثاری است كه با سوژه نوروز، آئین های نوروزی و سنتی ایران از گذشته تا امروز انجام می شده است كه بعضی منسوخ و كمرنگ شده و بعضی هم در حال انجام می باشد و در رشته های مختلف هنری مشغول نمایش آن آئین ها هستند كه بازدیدكنندگان می توانند این ها را ببینند.

وی ادامه داد: بعنوان مثال فرض كنید آئین های مختلفی كه به صورت تابلوهای نگارگری انجام می شوند یا به صورت قلم زنی روی ذهن اجرا می شوند؛ سوژه و مفاهیم آنها نوروزگاه است ولی تكنیك ها، تكنیك های اجرای هنرهای مختلف است.

مدیر خانه ملك افزود: در كنار آن فروشگاه شمارش های صنایع دستی را داریم كه در چارچوب كافه گالری سال قبل راه اندازی شد و امسال هم فعال است؛ در واقع آنجا خرید از صنایع دستی ایران انجام می شود؛ چون ما كوشیدیم از تمام هنرمندانی كه در سطح استان و در سطح كشور هستند، دعوت نماییم كه آثارشان را در بخش كافه گالری چه برای نمایش و چه برای فروش بگذارند؛ ضمن این كه ما پذیرای بازدیدكنندگان با یك سری دمنوش های ایرانی و محصولات هم هستیم.

تندكار بیان كرد: در بامداد روز ۱۱ فروردین كه نوروزگاه مختص خانه ملك است، علاوه بر یك سری برنامه های آئینی مانند ساز و آوازهای نوروز و رونمایی از چند اثر هنری با سوژه نوروزگاه، افتتاحیه اتاق طراحی خانه ملك را به صورت ویژه با حضور چند تن از مسئولین در مجموعه داریم.
1398/01/08
15:58:56
5.0 / 5
4703
تگهای خبر: رونمایی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳