همزمان با آغاز اعتدال بهاری انجام می شود

آغاز رویش دوباره زمین در صبح روز پنج شنبه

آغاز رویش دوباره زمین در صبح روز پنج شنبه

به گزارش راستابلاگ همزمان با آغاز اعتدال بهاری، در ساعت یك و ۲۸ دقیقه صبح روز پنج شنبه شروع سال ۱۳۹۸ است.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، "اعتدال بهاری" به لحظه ای گفته می شود كه خورشید از دید ناظر زمینی، استوای سماوی را قطع و از آن عبور كند و به اصطلاح علمی، زاویه میل آن صفر شود. به عبارت دیگر زمانی است كه زاویه تابش خورشید بر استوای زمین عمود باشد. این به معنای آن است كه نور خورشید در این لحظه به مقدار مساوی به نیمكره شمالی و جنوبی می رسد. علاوه بر آن در روز اول فروردین تقریباً طول روز و شب در نقاط مختلف دنیا یكی می شود و مركز خورشید دقیقاً ۱۲ ساعت بالای افق قرار دارد و قابل رؤیت است.
در تقویم خورشیدی ایرانی برای تعیین روز تقویمی شروع سال، ظهر نسبت به لحظه تحویل سال (اعتدال بهاری) در نظر گرفته می شود. یعنی در صورتیكه لحظه تحویل سال پیش از ظهر باشد همان روز، روز شروع سال و چنانچه لحظه تحویل سال پس از ظهر باشد فردای آن، روز شروع سال بشمار می رود. از این رو میانگین سالانه لحظه اعتدال بهاری (تحویل سال) بین ظهر آخرین روز سال و ظهر نخستین روز سال؛ یعنی نیمه شب (حدوداً ساعت ۰۰: ۰۰ صبح نخستین روز سال) خواهد بود. این تقویم بیشترین هماهنگی با زمان واقعی نجومی دارد و نوروز آن هماهنگ با میانگین اعتدال بهاری است.
مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: ساعت یك و ۲۸ دقیقه و ۲۷ ثانیه صبح روز پنج شنبه، روز اول فروردین ماه سال ۱۳۹۸ و لحظه تحویل سال است.
وی با اشاره به اینكه سال اعتدالی از دو بار قرار گرفتن مركز خورشید بر نقطه اعتدال بهاری حاصل می شود كه مقدار آن برابر با ۳۶۵.۲۴۲ هزارم شبانه روز است، اظهار نمود: چون در تقویم شبانه روز كامل در نظر گرفته می شود، اضافه بر ۳۶۵ روز تحت عنوان "كبیسه" نامگذاری می شود و از این نظر تقویم ایرانی یكی از دقیق ترین تقویم های جهان به حساب می آید.
عتیقی خاطرنشان كرد: این امر به گونه ای است كه گفته می شود اگر تقویم میلادی هر ۲ هزار و ۵۰۰ سال یك شبانه روز كم دارد، این میزان برای تقویم خورشیدی هر ۱۰ هزار سال است كه این عدد دقت تقویم خورشیدی را نشان داده است.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران افزود: این كبیسه ها هر ۴ سال تكرار شده و برای بالا رفتن دقت تقویم خورشیدی در دوره های مشخصی كبیسه های ۵ ساله هم اجرایی می شود.
عتیقی در مورد نقطه اعتدال بهاری، توضیح داد: دو مدار گردش زمین به دور خورشید و یا به عبارتی گردش ظاهری خورشید بر روی كره آسمان كه به دایرةالبروج معروف است، با مدار استوای آسمان كه كره آسمان را به دو نیمكره مساوی تقسیم می كند، دارای زاویه ۲۳.۵ درجه است.
وی افزود: در دو نقطه این دو دایره بزرگ (دایرةالبروج و مدار استوای آسمان) با یكدیگر تقاطع دارند كه به این دو نقطه اعتدالین گفته می شود. یكی اعتدال بهاری و دیگری اعتدال پاییزی است.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران تصریح كرد: تا عصر هخامنشیان مبنای شروع سال، اول پاییز بوده است؛ چراكه شاید شغل اكثریت مردم كشاورزی بوده و آخر فصل تابستان مصادف با فصل برداشت محسوب می شد؛ از این رو آغاز فصل پاییز را بعنوان سال نو جشن می گرفتند، ولی پس از دوره هخامنشیان مبنای شروع سال، روز اول بهار قرار گرفت.1397/12/29
14:25:26
5.0 / 5
5020
تگهای خبر: گفتگو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان راستابلاگ