خورشید میزبان ۲ میهمان جدید خواهد شد

خورشید میزبان ۲ میهمان جدید خواهد شد

ناسا می خواهد در دهه آینده دو ماموریت جدید برای مطالعه خورشید به انجام برساند تا اطلاعات بیشتری در مورد ستاره میزبان ما و نحوه صیانت از فضانوردان در مقابل طوفان های خورشیدی به دست آورد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، پروژه های "HelioSwarm" و "MUSE" توسط آژانس فضایی ایالات متحده آمریکا برای بهبود درک ما از پویایی خورشید، ارتباط زمین-خورشید و محیط دائما درحال تغییر فضا انتخاب شده اند.
این ماموریت ها به بهبود پیش بینی آب وهوای فضا مانند شراره های خورشیدی که به سمت زمین می آیند و موجب ایجاد طوفان های ژئومغناطیسی در جو می شوند، کمک می نماید.
چنین طوفانی بتازگی موجب از میان رفتن ۴۰ ماهواره استارلینک شرکت اسپیس ایکس مدت کوتاهی بعد از پرتاب شده است.
ناسا می گوید، پیش بینی های بهتر می توانند به صیانت از تعداد رو به رشد فضانوردانی که به مدار می روند و ماهواره هایی که سیگنال جی پی اس فراهم می کنند، کمک نماید.
ماموریت "Multi-Slit Solar Explorer" به اختصار "MUSE" بودجه ای ۱۹۲ میلیون دلاری دارد و به پروژه "HelioSwarm" که شامل ۹ فضاپیما است بودجه ای ۲۵۰ میلیون دلاری اختصاص داده شده است.
"توماس زوربوخن"(Thomas Zurbuchen) معاون مدیر علوم در ناسا در می گوید: "MUSE" و "HelioSwarm" بینشی نو و عمیق در مورد جو خورشید و آب وهوای فضا فراهم می کنند. این ماموریت ها نه فقط علم سایر ماموریت های هلیوفیزیک را گسترش می دهند بلکه بینشی منحصربه فرد و نگاهی جدید برای درک اسرار ستاره ما فراهم می کنند.
هلیوفیزیک به مفهوم فیزیک خورشید و ارتباط آن با منظومه شمسی است.
خورشید بتازگی وارد فاز فعال خود شده است به این معنا که ما شاهد رشد شراره های خورشیدی هستیم که ذرات حامله و تشعشعات را به سمت زمین می فرستند.


این رویدادها که بعنوان طوفان های خورشیدی شناخته می شوند می توانند طوفان های ژئومغناطیسی در زمین ایجاد کنند که به شکل شفق قطبی قابل رویت است.
این طوفان ها می توانند برای ماهواره ها به ویژه اگر مستقیما در راه شراره های خورشیدی باشند، مشکل ایجاد کنند.
در روز چهارشنبه اسپیس ایکس تایید نمود که ۴۰ مورد از ۴۹ ماهواره استارلینکی که در روز سوم فوریه به مدار ارسال شده بود در یک طوفان ژئومغناطیسی از بین رفته است.
طوفان ژئومغناطیسی اختلالی در مغناطیس کره زمین است. این نوع طوفان ها توسط ماموریت های جدید مورد بررسی قرار می گیرند و با دقت بیشتری پیش بینی خواهند شد.
این دو ماموریت به بررسی جنبه های مختلف ستاره ما همچون طوفان های خورشیدی و محیط منظومه شمسی می پردازند.
"MUSE"
ماموریت "MUSE" به دانشمندان کمک می نماید تا نیروهایی که موجب برانگیخته شدن تاج خورشید می شوند را درک کنند. تاج خورشید بیرونی ترین بخش جو آنست. علاوه بر آن به مطالعه فوران های این لایه بپردازند و با بهره گیری از یک طیف سنج، بینش جدیدی در مورد فیزیک جو خورشید فراهم آورند. آنها از این ابزار برای رصد تشعشعات شدید ماورابنفش که از خورشید نشات می گیرند استفاده می نمایند و تصاویری بسیار واضح از منطقه انتقال خورشیدی ثبت خواهند کرد.
"HelioSwarm"
این ماموریت شامل مجموعه ای از ۹ فضاپیما است. یک فضاپیما و هشت ماهواره کوچک که با یکدیگر هماهنگ هستند.
همه ی آنها با هم نخستین اندازه گیری چندمقیاسی در فضا از نوسانات میدان مغناطیسی و حرکت بادهای خورشیدی را به انجام خواهند رساند.
بیرونی ترین لایه جوی خورشید، هلیوسفر، ناحیه عظیمی از منظومه شمسی را در بر می گیرد. بگفته ناسا بادهای خورشیدی در هلیوسفر پخش می شوند و برهم کنش آنها با مغناطیس سپهر سیارات و شراره های خورشیدی بر آشفتگی آنها اثر می گذارد.
مطالعه آشفتگی بادهای خورشیدی در مناطق وسیع نیازمند اندازه گیری پلاسمایی است که بطور همزمان از چند نقطه مختلف فضا گرفته شده باشد.
به قول آژانس فضایی ایالات متحده، با در نظر گرفتن این مساله ایده این ماموریت عنوان شد.
فضاپیما ارتباط رادیویی خودرا با هر یک از هشت ماهواره کوچک حفظ می نماید و موقعیت و فاصله آنها را هماهنگ می کند.
تمامی ارتباطات رادیویی بین این ماموریت و زمین توسط این فضاپیما و آنتن های ۹"شبکه فضای دوردست ناسا" (NASA Deep Space Network) انجام خواهد گرفت.1400/11/24
11:42:58
5.0 / 5
349
تگهای خبر: سفر , شركت , ماهواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲