مدیركل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی در گفت وگو با راستابلاگ:

فیلم ماجرای اهواز افکار عمومی را جریحه دار کرد

فیلم ماجرای اهواز افکار عمومی را جریحه دار کرد

به گزارش راستابلاگ مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی در پی توقیف پایگاه خبری رکنا اظهار نمود: ما همچنان از آزادی رسانه حمایت می نماییم و هیچ نوع نگاه سیاسی نسبت به توقیف این رسانه وجود نداشته بلکه نگاه ما کاملا نگاه اجتماعی و افکار عمومی است. رسانه ای که از طرف حاکمیت برای انتشار مجوز گرفته است، باید قوانین رسانه را بداند و رعایت کند.


ایمان شمسایی در گفت و گویی با ایسنا درباره توقیف پایگاه خبری «رکنا» که به انتشار مطلبی با عنوان «قتل عروس ۱۷ ساله توسط شوهرش در اهواز» و تصاویر مربوط به آن اقدام نموده بود، اظهار نمود: متاسفانه فیلمی که از ماجرای اهواز منتشر گردید سبب جریحه دار شدن افکار عمومی شده است. اتفاقی که بر اخلاق و آرامش روانی جامعه موثر بود. البته باید پذیرفت که کار سرویس حوادث در رسانه های ما دشوار و حوزه ی خشنی است اما هوشیاری خیلی مهمست و رسانه ها شایسته است برای روایت رویدادهای تلخ، حفظ آرامش جامعه و رعایت اخلاق را مدنظر داشته باشند.
مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی افزود: پایگاه خبری رکنا چند مورد در حوزه انتشار اخبار و تصاویر مغایر با عفت عمومی اقدام نموده و تذکرات لازم هم داده شده بود اما این مورد آخر بسیار تلخ بود. ما ابتدا از طرف وزارت ارشاد تذکر کتبی دادیم اما هیات نظارت بر مطبوعات هم مرجعی است که متولی صدور، لغو مجوز و توقیف رسانه است و در نتیجه در جلسه فوق العاده ای هم که امروز (۱۷ بهمن ماه) تشکیل شد، با اتفاق آراء قرار بر این شد که رکنا توقیف و پرونده به مرجع قضایی که همان دادسرای فرهنگ و رسانه و مطبوعات است، ارسال شود.
وی در عین حال با تاکید بر این که امنیت شغلی خبرنگاران باید حفظ شود، تصریح کرد: ما برای خبرنگاران احترام قائلیم و خبرنگارانی هم که در رکنا فعالیت می نمایند باید حقوقشان حفظ شود ولی اتفاقی که رخ داده نیز باید پیگیری شود. امیدواریم ماجرای این توقیف ختم بخیر شود و عادلانه در دادگاه مورد قضاوت قرار بگیرد. ما همچنان از آزادی رسانه حمایت می نماییم و هیچ نوع نگاه سیاسی نسبت به توقیف این رسانه وجود نداشته بلکه نگاه ما کاملا اجتماعی و از منظر فکار عمومی است.
مدیر کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی با اشاره به نقش رسانه ها در رعایت اخلاق و رعایت قوانین، اظهار داشت: رسانه رسمی که از هیات نظارت مجوز می گیرد، عنوان رسانه رسمی را با خود به همراه دارد و مرجعیت دارد اما نباید بدین سبب که شبکه های اجتماعی هر محتوایی را منتشر می کنند، مبادرت به بازنشر آن کند. رسانه ای که از طرف حاکمیت مجوز برای انتشار گرفته است، باید قوانین رسانه را بداند و رعایت کند. در بعضی موارد نشان دادن تصاویر با هماهنگی های لازم صورت می گیرد؛ بعنوان مثال نشان دادن چهره یک متهم با اجازه مقام قضایی در رسانه رسمی مجوز انتشار پیدا می کند. انتشار برخی موارد در قانون پیش بینی شده است و مانعی ندارد.
شمسایی در آخر مطرح کرد: متاسفانه گاهی اوقات خبرنگار و رسانه مبادرت به انتشار اخبار و تصاویری می کند تا از شبکه های اجتماعی جا نماند. در صورتیکه ماده دوم قانون مطبوعات به رسالت مطبوعات در خصوص حفظ فضائل اخلاقی اشاره دارد. البته این به مفهوم آن نیست که بگوییم همه چیز خوب است و البته که با سیاه نمایی برای روشنگری هم مشکلی نداریم، بخصوص وقتی در آن امیدآفرینی و ارائه راهکار یافت شود. نمی خواهیم برای مطبوعات تعیین تکلیف نماییم، خوب است رسانه ها انتقاد کنند، ولی هر انتقادی می تواند ارائه راهکار هم داشته باشد.
به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی به سبب آنچه «تخلفات ادامه دار پایگاه خبری «رکنا» در انتشار محتوا» خوانده است، به این پایگاه خبری تذکر کتبی داد.
در نامه اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی، خطاب به مدیرمسوول پایگاه خبری رکنا آمده است: «روند انتشار تصاویر و مطالب مغایر با عفت عمومی، انعکاس حوادث به نحوی که در مغایرت با بهداشت روانی جامعه است، انتشار فایل های صوتی بدون مجوز قانونی و نیز استفاده ابزاری از تصاویر زنان در گزارش ها همچنان در این پایگاه خبری ادامه دارد و با وجود تذکرات قبلی، متاسفانه این رویه ناصواب اصلاح نشده است. در این خصوص مستند به بندهای ۲ و ۱۰ ماده ۶ قانون مطبوعات به جنابعالی تذکر داده می شود. لازم است این روند را به فوریت اصلاح و توضیحات خودرا به این اداره کل ارسال نمایید.»
در پی این تذکر هیات نظارت بر مطبوعات هم عصر یکشنبه ـ ۱۷ بهمن ماه ـ اعلام نمود: در پاسخ به مطالبات به حق مردمی برای جلوگیری از انتشار تصاویر خشونت آمیز و مغایر با سلامت روانی جامعه، پایگاه خبری «رکنا» توقیف شد.
منبع:

1400/11/17
22:45:07
5.0 / 5
376
تگهای خبر: فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵