معجزه ورزش بر شیمی مغز

معجزه ورزش بر شیمی مغز

محققان دانشگاه ˮکالیفرنیا سان فرانسیسکوˮ در مطالعه اخیر خود اظهار کرده اند ورزش، شیمی مغز را تغییر می دهد تا از سیناپس های سالخورده در مقابل آلزایمر و زوال عقل محافظت کند.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، مطالعه اخیر محققان دانشگاه‌ الیفرنیا سانفرانسیسکو نشان داده است افراد مسنی که فعالند، دارای گروهی از پروتئین ها هستند که آنها ارتباطات بین نورون ها را برای حفظ سلامت شناخت مغز تقویت می کنند.
دکتر"کیتلین کاسالتو"(Kaitlin Casaletto) استادیار عصب شناسی و نویسنده اصلی این مطالعه اظهار داشت: مطالعه ما نخستین مطالعه ای است که با بررسی داده های انسانی نشان داده که تنظیم پروتئین سیناپسی با فعالیت بدنی مرتبط می باشد و امکان دارد به نتایج شناختی مفیدی منجر شود.
اثرات مفید فعالیت بدنی بر روی شناخت مغز در موش ها نشان داده شده است. کاسالتو اظهار داشت: حفظ یکپارچگی این ارتباطات بین نورون ها امکان دارد برای پیشگیری از زوال عقل حیاتی باشد، چونکه سیناپس واقعا مکانی است که در آن شناخت رخ می دهد. فعالیت بدنی امکان دارد به تقویت این عملکرد سیناپسی کمک نماید.
سیناپس یک ساختار زیستی در پایانه همه آکسون ها است که از طریق آن یک سلول عصبی پیام خویش را به دندریت، جسم سلولی یا اکسون یک یاخته ی عصبی دیگر یا سلولی ماهیچه ای یا یک غده می فرستد. نورون ها، بنیادین ترین سلول های عصبی هستند. این یاخته ها کار پردازش و رسانش پیام های عصبی را بر دوش دارند. نورون ها از طریق رشته هایی به نام دندریت پیام را دریافت کرده و از طریق رشته های دیگری به نام آکسون پیام را به یاخته دیگر رسانش می کنند. در سیناپس، نورونها(سلول های عصبی) به یکدیگر یا به اندام های بدن پیوسته نمی شوند، بلکه تنها در نزدیکی هم قرار می گیرند و با تراوش پیام رسان های عصبی(مانند گلوتامات، استیل کولین یا نور اپی نفرین) پیوند برقرار می گردد.
طی این مطالعه محققان دریافتند افراد مسن فعال، دارای سطوح بالاتری از پروتئین هایی که تبادل اطلاعات بین نورون ها را تسهیل می کند، هستند. به قول محققان سیناپس ها از مغز افرادی که علایم زوال عقل را نشان می دهند، محافظت می کنند.
در مغز اغلب افراد مسن، آمیلوئید و تاو(پروتئین های سمی که نشانه های صدمه شناسی بیماری آلزایمر هستند)، تجمع می یابد. خیلی از دانشمندان اعتقاد دارند که ابتدا آمیلوئید و سپس تاو تجمع می یابد و همین مساله سبب از هم پاشیدن سیناپس ها و نورون ها می شود.
کاسالتو اظهار داشت: در افراد مسن تر با سطوح بالاتر پروتئین های در رابطه با یکپارچگی سیناپسی، به نظر می آید این آبشار سمیت عصبی که به بیماری آلزایمر منجر می شود، کاسته شده است. نتایج این مطالعه بر اهمیت بالقوه حفظ سلامت سیناپس ها در پشتیبانی از مغز در مقابل بیماری آلزایمر تاکید می کند.
منبع:

1400/10/18
17:30:38
5.0 / 5
471
تگهای خبر: دانشگاه‌
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵