جیغ دقیقا کجا خلق شد؟

جیغ دقیقا کجا خلق شد؟

به گزارش راستابلاگ تابلو «جیغ» که «ادوارد مونک» نقاشی کرد یکی از مشهورترین تابلوهای نقاشی جهان است و دلیل آن هم مشخص است: حالات روحی و نحوه به تصویر کشیدن رنج و سراسیمگی این مرد برای تمام مردم قابل درک است. همه ما دست کم یک مرتبه در زندگی این احساس را تجربه کرده ایم. ما در این تجربه نه تنها می خواستیم فریاد بکشیم بلکه حس کرده ایم که جهان اطرافمان در آستانه فروپاشی است.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، تابلو نقاشی «جیغ » اثر «ادوارد مونک» نقاش نامدار نروژی به نمادی برای وضعیت انسان امروزی تبدیل شد؛ انسان گمشده و مضطربی که از جهان و افکار خودش ترسیده است. «مونک» در نهایت چهار نسخه از «جیغ» خلق کرد.
«دیلی آرت» نوشت، گالری ملی اسلو یکی از دو تابلو نقاشی رنگ روغن «جیغ» را در مجموعه اش نگهدار می دارد و تابلو رنگ روغن دیگر به همراه نقاشی مدادشمعی «جیغ» که در سال ۱۸۹۸ خلق شده است هم در موزه «مونک» قرار دارد. نسخه چهارم این نقاشی در سال ۱۸۹۵ در حراجی آثار امپرسیونسیت و مدرن ساتبیز به قیمت ۱۱۹، ۹۲۲، ۶۰۰ دلار به فروش رسید.«مونک» در خاطراتش از لحظه ای که الهام بخش خلق «جیغ» شده است اینطور نوشت: « یک روز عصر داشتم از مسیری عبور می کردم که شهر در یک طرف آن و پایین آن آبدره قرار داشت. احساس خستگی و بیماری داشتم. ایستادم و به بالای آبدره نگاه کردم، خورشید داشت غروب می کرد و رنگ ابرها داشت به قرمز تبدیل می شد. حس کردم جیغی در طبیعت رها شده است؛ برایم اینطور به نظر می آید که جیغی شنیده باشم. این تصویر را نقاشی کردم، ابرها را به رنگ خون واقعی نقاشی کردم. رنگ فریاد کشید. این گونه «جیغ» خلق شد.»جاده ای که «مونک» از آن صحبت می کند در واقع وجود دارد. موقعیت مکانی نقاشی درحقیقت چشم اندازی است که در کنار جاده ای واقع در اسلو قرار دارد. این جاده که بر روی یک تپه واقع شده است مکان محبوبی برای شهروندان اسلو است که علاقه دارند شهر را تماشا کنند.
منبع:

1400/09/24
16:36:14
5.0 / 5
806
تگهای خبر: زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳