شبیه سازی گذر ۸ ستاره از کنار یک سیاهچاله

شبیه سازی گذر ۸ ستاره از کنار یک سیاهچاله

به گزارش راستابلاگ دانشمندان گذر هشت ستاره از کنار یک سیاهچاله با جرم یک میلیون برابری خورشید را بوسیله یک ابر رایانه شبیه سازی کردند.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، این ستاره ها با نزدیک شدن به سیاهچاله توسط گرانش کشیده می شوند و ظاهر اصلی خویش را از دست می دهند. بعضی از آنها طی "رویداد شکست کشندی"(tidal disruption event) تبدیل به نوارهای گازی بلندی می شوند و برخی دیگر تا حدی تغییر شکل داده و جرم باقی مانده از آنها به شکل طبیعی بازگشته و به زندگی خود ادامه می دهد.
"رویداد شکست کشندی" زمانی رخ می دهد که جاذبه شدید سیاهچاله به نحوی ستاره را به سمت خود می کشد که سمت دیگر آن از هم می پاشد و نوار بلند گازی از آن باقی می ماند.


این شبیه سازی های کامپیوتری به رهبری "تاهو ریو"(Taeho Ryu) از موسسه اخترفیزیک مکس پلانک در گارشینگ(Garching)، آلمان انجام شد. این اولین باری است که اثرات فیزیکی نظریه نسبیت اینشتین با مدلهای واقعی ستاره ای از نظر چگالی ترکیب می شود. جرم این ستاره های مجازی از یک دهم تا ۱۰ برابر جرم خورشید متغیر است.
تفاوت میان ستاره هایی که به صورت کلی نابود شدند و ستاره هایی که از این سیاهچاله جان سالم به در بردند ارتباطی با جرم آنها ندارد بلکه بیشتر وابسته به چگالی ستاره است.
"ریو" و گروهش همینطور دریافتند که چگونه سایر خصوصیت ها مانند تفاوت در جرم سیاهچاله و فاصله ی ستاره می تواند بر رویداد شکست کشندی اثر بگذارد. این نتایج به دانشمندان در تخمین میزان وقوع این پدیده در جهان و ساخت تصاویر دقیق تر از این حوادث کیهانی فاجعه بار کمک می نماید.


1400/09/09
11:43:15
5.0 / 5
852
تگهای خبر: زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴