53 ماهواره استارلینک امروز به فضا می رود

53 ماهواره استارلینک امروز به فضا می رود

به گزارش راستابلاگ شرکت فضایی خصوصی ˮاسپیس ایکسˮ امروز بعدازظهر 53 ماهواره اینترنتی ˮاستارلینکˮ(Starlink) دیگر را به فضا پرتاب خواهد نمود.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، شرکت فضایی خصوصی "اسپیس ایکس" نخستین مجموعه از ماهواره های باندپهن "استارلینک" را از ماه مه تابحال امروز جمعه 12 نوامبر به فضا پرتاب خواهد نمود و میتوان این پرتاب را به صورت آنلاین و زنده تماشا کرد.
این شرکت این مجموعه شامل 53 ماهواره "استارلینک" را سوار بر یکی از موشک های "فالکون 9" با نام "B1062" به فضا پرتاب خواهد نمود. مقرر است این پرتاب در ساعت 7: 40 بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی (16: 10 به وقت ایران) از مجتمع پرتاب فضایی 40 در ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا برای صورت گیرد.
پخش زنده این رویداد از صفحه اصلی Space.com، وبسایت SpaceX و یوتیوب پخش زنده حدود 15 دقیقه پیش از پرتاب آغاز خواهد شد.
این پرتاب، بیست و پنجمین مأموریت "فالکون 9" برای "اسپیس ایکس" در سال 2021 تابحال است. این پرواز همینطور دومین پرتاب ماهواه های اینترنتی "استارلینک" از ماه مه تابحال است.
"اسپیس ایکس" برای تجهیز اینماهواره ها به توانایی برقراری ارتباط با یکدیگر از راه پیوندهای لیزری، پرتاب های خویش را برای حدود چهار ماه متوقف کرد و وابستگی این صورت فلکی ماهواره ای به زمین را کم کرد. این شرکت سپس نخستین مجموعه کامل خویش را در یک مسیر قطبی از سکوی پرتاب مستقر در کالیفرنیا در ماه سپتامبر پرتاب کرد.
این پرواز همینطور صد و بیست و هشتمین پرواز برای تقویت کننده موشک 70 متری "فالکون 9" خواهد بود و اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، نود و چهارمین پرواز تقویت کننده مرحله اول "فالکون 9" از زمان فرود نخستین موشک توسط این شرکت در دسامبر 2015 خواهد بود.
ماموریتی که امروز شروع می شود، "استارلینک 31" نام دارد و حامل دومین دسته از ماهواره های ارتقا یافته این شرکت است که به فضا پرتاب می شود و تعداد کل ماهواره های "استارلینک" باندپهن پرتاب شده را به عدد 1844 می رساند.
شرکت "اسپیس ایکس" برنامه "استارلینک" خویش را با هدف عرضه دسترسی به اینترنت پرسرعت برای کاربران در سرتاسر جهان و بعنوان وسیله ای جهت کمک به تأمین مالی جاه طلبی های خود در اعماق فضا راه اندازی کرده است. این سرویس برای دسترسی مردم در سرتاسر جهان، با تمرکز ویژه بر روی کاربران واقع در مناطق روستایی یا دورافتاده که اتصال دشواری به شبکه جهانی اینترنت دارند یا کاملا فاقد اتصال هستند، در نظر گرفته شده است.
این پرواز دومین پرواز موشک "فالکون 9" در این هفته خواهد بود. این شرکت چهارشنبه شب (10 نوامبر) موشک "فالکون 9" متفاوتی را برای انجام مأموریت "کرو-3" به فضا پرتاب کرد. این موشک معروف به "B1067" چهار فضانورد را برای یک مأموریت شش ماهه به ایستگاه فضایی بین المللی برد.
هنگامی که آن موشک با موفقیت پرتاب شد و سالم به زمین نشست، تیم های عملیاتی "اسپیس ایکس" آغاز به آماده سازی موشک دیگری برای پرتاب روز جمعه کردند.
پس از این که این موشک این 53 ماهواره جدید "استارلینک" را به مدار زمین برد، "اسپیس ایکس" می خواهد موشک "B1062" را بر روی عرشه یکی از قایق های بدون سرنشین خود به نام "فقط دستورالعمل ها را بخوان" که در ابتدا برای بازیابی تقویت کننده "کرو-3" در روز چهارشنبه در نظر گرفته شده بود، فرود بیاورد.
البته احتمال می رود که شرایط آب و هوا برای پرتاب امروز مساعد نباشد و احتمال 60 درصدی برای انجام این پرتاب پیشبینی شده است. نگرانی اصلی کارشناسان، ابرهای متراکم و آب و هوای آشفته است. اما در صورت لزوم، یک تلاش پشتیبان برای روز شنبه در نظر گرفته شده است، روزی که احتمال پرتاب در آن 80 درصد تخمین زده شده است.1400/08/21
21:55:25
5.0 / 5
906
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵