چه خبر از مفتون امینی؟

چه خبر از مفتون امینی؟

راستابلاگ: مفتون امینی می گوید دوست دارد منتخبی از 22 کتابش تهیه نماید، اما در 95 سالگی کم حوصله شده و می ترسد کاری را شروع کند و به سرانجام نرساند.


این شاعر پیشکسوت در گفت و گو با ایسنا درباره حال و احوال خود در این روزها اظهار داشت: دیگر ۹۵ سالم می باشد و دائم باید مراقب خودم باشم. بیشتر از نیم ساعت نمی توانم بیرون از خانه باشم. لباس پوشیدنم خیلی طول می کشد. یک ساعت طول می کشد تا جوراب واریس بپوشم. پاهایم زخم می شود و زخم های دیابتی هم بد است و من گرفتار این زخم ها هستم. کلیه هایم هم زود زود کار می کند و نمی توانم جایی بروم.
او اضافه کرد: بتازگی سه کتاب از من انتشار یافته است؛ «خوشا یک ادراک» شامل شعرهای فارسی همراه با شعرهای آذری ام که در انتشارات سرزمین اهورایی انتشار یافته و گزیده ای از شعرهایم که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان درآمده است. کتابی که در کانون پخش شده، بهترین منتخب از کارهای من است که در قطع جیبی و خیلی لوکس و تمیز انتشار یافته است. و کتاب «گفت وگو با مفتون امینی» که مهدی مظفری ساوجی در انتشارات مروارید درآورده است.
مفتون امینی در ادامه درباره کتاب «گفت وگو با مفتون امینی» با اشاره به اینکه این کتاب نوعی تاریخ شعر و شاعری است، اظهار داشت: مجلس خالی بود و همه مشغول کتاب درسی و این ها بودند. به نظرم این کتاب زمان خوبی منتشر گردید. به خاطر انتشار آن خوشحال شدم. این کتاب در حقیقت بیوگرافی من است، البته بیوگرافی خشک نیست و شامل حوادث عجیب زندگی من است؛ مسائل اجتماعی و سیاسی ای که در طول عمر خود گذرانده ام و بر شعر و شاعری ام اثر گذاشته است. در مقدمه کتاب آمده است که هر شاعری از حوادث روزگار تأثیراتی می پذیرد و شعرهایی درباره آنها می نویسد. حوادثی که بر من در جنگ جهانی اول و دوم، اشغال ایران و حکومت پیشه وری در تبریز گذشته و ملاقات با قوام و مصدق و نیما و جعفر پیشه وری در این کتاب آمده است. انتهای کتاب هم مطالب فلسفی دارد، من به فلسفه علاقمند هستم و اسپینوزا را که فیلسوف هلندی و یهودی است و فلسفه سیستماتیک دارد، معرفی کرده ام. در این کتاب از سبک هندی نمونه هایی آورده ام و گفته ام طالب آملی شاعر بسیار خوبی است و شعرهای خوب و دلنشینی دارد اما به او توجهی نشده است و نمونه هایی از شعرهایش را آورده ام. اگر در دهه های مختلف حاشیه های ادبی خوبی بوده، به آنها سر زده و بیان کرده ام. ادبیات خشک و خالی حوصله خواننده را سر می برد اما این کتاب اینگونه نیست و گاه مطالب طنزآمیز دارد. کتاب خوبی است: البته من می گویم کتاب خوبی است. حدود ۵۰۰ صفحه شده است و عکسهایی از خودم و دوستان و خانواده ام در کتاب انتشار یافته است. البته همه این ها به سلیقه آقای ساوجی است. کتاب خواندنی است و به رمان شباهت دارد و سرگرم کننده است.
این شاعر درباره اینکه کتاب جدیدی در درست دارد یا خیر، اظهار داشت: دوست دارم منتخبی از کتاب های خودم داشته باشم، خب ۲۲ جلد کتاب دارم. اما مریض احوال هستم. استقامت و حوصله سابق را ندارم تا به کار ادامه دهم. می ترسم کاری را شروع کنم و نتوانم به جایی برسانم. از جانب دیگر وضعیت کاغذ و این ها به اعصاب آدم فشار می آورد.
منبع:

1400/07/25
08:40:10
5.0 / 5
958
تگهای خبر: زندگی , سیستم , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳