مردم دنیا کدام کتاب ها را بیشتر خوانده اند؟

مردم دنیا کدام کتاب ها را بیشتر خوانده اند؟

راستابلاگ: کتاب بهانه خوبی برای شناخت دنیای اطراف است. یک گوشه می نشینی و در هزارتویی که برایت شرح می دهد، غرق می شوی و بی اطلاع از حال و مال دنیا، گوش جان به روایتش می سپاری.به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، روزنامه «فرهیختگان» در ادامه نوشت: در این میان خیلی از علاقه مندان حوزه کتاب، شیفته کتاب های ترجمه هستند و به ادبیات جهان علاقه بیشتری دارند. البته که نباید توانایی نویسندگان داخلی را نادیده گرفت اما در دنیا نویسندگان و صاحب اثرانی هستند که رقابت با آنها و اندیشه هایشان کار سختی است. ترجمه کتاب ها از زبانی به زبان دیگر سابقه ای بسیار طولانی دارد. تاریخچه ترجمه کتاب به قرن ها پیش از اختراع سیستم های چاپ کتاب برمی گردد. برخی کتاب ها به یک یا دو زبان و برخی هم به چندین زبان ترجمه شده اند. حتی در زمانی که زبان رسمی کشورمان عربی بود و حکومت ها زیرنظر اعراب اداره می شد، اندیشمندان و نویسندگان ایرانی، افکار خویش را در چارچوب کتاب های خود دوزبانه و یا صرفاً به زبان عربی به یادگار می گذاشتند. ازاین رو این صنعت در ایران قدمت تاریخی زیادی دارد. امروزه اما با رشد صنعت چاپ این اتفاق جان و رنگ بیشتری به خود گرفته و در مدت کوتاهی کتاب ها به زبان های متعدد ترجمه می شوند و در اختیار علاقه مندان قرار می گیرند. کتاب های مذهبی به نسبت دیگر کتب، به زبان های بیشتری ترجمه شده است و انجیل، کتاب مقدس مسیحیان در بالای جدول قرار دارد. بااین حال شاید برایتان جالب باشد که بدانید کدام کتاب های داستانی در طول تاریخ به بیشترین زبان ترجمه شده است. البته داستان هایی که در گروه سنی کودک و نوجوان نوشته شده، بیشترین آمار ترجمه و فروش در دنیا را دارد. در ادامه به معرفی کتاب هایی می پردازیم که به بیشتر زبان های زنده دنیا ترجمه شده اند.

شازده کوچولو

کتاب «شازده کوچولو» اثر آنتوان دوسنت اگزوپری است و بعنوان بهترین کتاب قرن بیستم در فرانسه انتخاب شده است. در این داستان اگزوپری به بیان فلسفه خود از دوست داشتن، عشق و هستی می پردازد. طی این داستان نویسنده از دیدگاه یک کودک که از سیارکی به نام ب۶۱۲ آمده، پرسشگر سوالات خیلی از آدم ها و کارهایشان است. سال ۱۹۳۵، هواپیمای سنت اگزوپری، که برای شکستن رکورد پرواز بین پاریس و سایگون تلاش می کرد، در صحرای بزرگ آفریقا گرفتار نقص فنی شد و به ناچار در همان جا فرود آمد. همین سانحه دستمایه الهام شازده کوچولو شد که در آن شخصیت قهرمان داستان، خلبانی بی نام، بعد از فرود در بیابان با پسر کوچکی آشنا می شود و اتفاقات قصه را رقم می زند. صرف نظر از اینها «شازده کوچولو» محبوب ترین کتاب کودکان در طول تاریخ است و تعداد ترجمه های آن گواهی بر این ادعاست. با وجود فراگیر شدن شازده کوچولو در سرتاسر جهان از این کتاب به صورت متوسط سالی یک میلیون نسخه در جهان به فروش می رسد و حتی پس از گذشت حدود ۱۰۰ سال از نوشتن آن در سال ۲۰۰۷ هم بعنوان کتاب سال فرانسه انتخاب|شد. طبق آمار این کتاب تا امروز حدودا به ۲۵۰ زبان در دنیا به ترجمه رسیده و تا امروز بیشتر از ۲۰۰ میلیون نسخه از این کتاب به فروش رفته است. اثر اگزوپری به قدری محبوب است که امکان دارد برخی کتاب شازده کوچولو را مطالعه نکرده باشند، اما حتما یا یکی از انیمیشن های اقتباسی آنرا دیده و یا در گوشه وکنار نقل قول هایی از آن خوانده باشند. این کتاب نخستین بار توسط محمد قاضی به زبان فارسی برگردان شد اما بدون شک سکان دار بهترین ترجمه شازده کوچولو در کشورمان احمد شاملو است که البته با مقادیری دخل و تصرف همراه بوده است.

پینوکیو

کتاب «پینوکیو» از آثار کلاسیک و ماندگار ادبیات کودکان جهان به قلم کارلو کلودی است. پینوکیو داستان نجار پیر و فقیری به نام پدر ژپتو است که عروسکی را از یک تکه چوب گیلاس می تراشد تا او را بفروشد و نانی برای خوردن بخرد. اما عروسک زنده می شود و او آنرا پینوکیو می نامد. طبیعت سرکش او و دو شخصیت ناباب به نامهای روباه و گربه نره دردسرهای بسیاری را برایش به وجود می آورند. اما سرانجام بعد از ماجراهای بسیار، پینوکیو یاد می گیرد که می تواند با انجام کارهای خوب به انسان واقعی تبدیل گردد. کلودی در این کتاب در کنار شرح قصه ای جذاب به بیان مفاهیم اخلاقی– تربیتی ویژه کودکان می پردازد اما جنس گفته هایش از آن گونه کتاب های خشک اخلاقی نیست که کودکان را خسته کند، بلکه با زبانی زیبا ارزش های والای انسانی را معرفی کرده و کینه، انتقام، ظلم و دروغ را طی داستان ناپسند می انگارد. سفر پینوکیو سیری معنوی است که مانند طبیعت جهان هستی با مجازات و پاداش روبه رو است. در این سفر او وسوسه های بی شماری را پاسخ می دهد و به دنبال آن مجازاتی تجربه می کند. این داستان معانی، احساسات و نکات بسیاری را بیان می کند و همانند بهترین های ادبیات کودکان، هم داستانی فانتزی و سرگرم کننده برای کودکان است و هم اثری است دارای ژرف ساخت با نکاتی ظریف که تنها برای خوانندگان بزرگسال فرهیخته قابل دریافت است. حتی در ایتالیا این کتاب را بعنوان کتاب درسی هم تدریس کرده اند.

آلیس در سرزمین عجایب

شما را نمی دانم؛ اما من با شنیدن نام کتاب آلیس در سرزمین عجایب یاد کودکی ام می افتم. تجربه ای به غایت عجیب که پس از خواندن و شنیدنش توقع داشتم تمام خرگوش ها صحبت کنند و تمام درخت ها به دنیای دیگری راه داشته باشند. این اثر ماندگار که بیشتر از صد سال از تالیف آن می گذرد و به بیشترین زبان های دنیا ترجمه شده و فیلمها و تئاترهای مختلفی برپایه آن ساخته شده، همچنان ماندگار و خواندنی است. داستانی که مملو از تخیلات ناب کودکانه است و به قلم لوئیس کارول به رشته تحریر درآمد. او یک استاد ریاضیات دانشگاه‌ کسفورد بوده است، در یک نیمروز تابستانی سال ۱۸۶۲، هنگام قایق سواری با چند کودک، برای سرگرم کردن آنان فی البداهه داستانی ساخت و تعریف کرد که چند روز بعد آنرا روی کاغذ ریخت و بعد از چاپ، هواداران فراوانی پیدا کرد. زبان گیرا، استفاده از هیچانه ها، تصاویری سیاه و سفید و مناسب با متن و ترجمه روان آن، این داستان تخیلی را زیباتر و جذاب تر می کند. با عنایت به اتفاقات عجیبی که در طول داستان می افتد این کتاب در زمره داستان های فانتزی قرار می گیرد. در ایران مهدی غبرایی و شیرین جعفری آنرا هنرمندانه ترجمه کرده اند. لازم به ذکر است که «آلیس در سرزمین عجایب» تابحال به بیشتر از ۱۷۰ زبان برگردان شده است.

بیست هزار فرسنگ زیر دریا

کتاب «بیست هزار فرسنگ زیر دریا»، رمانی علمی و تخیلی از نویسنده معروف این سبک به نام ژول ورن است. داستان از این مقرر است که ناگهان توجه جهان به اعماق آب ها جلب می شود. مردم جهان متوجه موجود ناشناسی می شوند که در اعماق آب ها زندگی می کند. عده ای گمان می کنند او یک کوسه بزرگ است، عده دیگری هستند که معتقدند، او نوعی هیولای دریایی ناشناخته است. اما کمتر کسی می تواند تصورش را بکند که آن موجود، وسیله ای است ساخته دست بشر. «پروفسور آروناکس» به همراه «ندلند» که صیاد نهنگ است و یک دوست دیگر، با یک کشتی تحقیقاتی به جست وجوی این هیولای زیر آب می روند. اما کشتی در اثر برخورد با آن موجود صدمه می بیند و «پروفسور آروناکس» و همراهانش، از یک زیردریایی سر درمی آورند. چیزی که تابحال مانندش را ندیده و حتی تصورش را هم نکرده اند. درست است که ژول ورن دانشمند نبود، اما او توانست با استفاده از آخرین کتب و نشریات علمی، رمان های جذاب علمی و زیبایی بنویسد و الان خیلی از اختراعاتی که در رمان هایش آمده یا برای مخاطب امری عادی است و یا بعضی از مسائل علمی او هنوز مورد قبول واقع نشده و درمورد درستی آن شک و تردید وجود دارد. اما با همه اینها داستان های جذاب و تخیل اعجاب انگیز او، ذهن ما را سرشار از شوق علمی می کند. طبق آمار این کتاب تا امروز حدودا به ۱۴۰ زبان ترجمه شده است. در بخشی از این کتاب می خوانیم: (در سال ۱۸۶۶ اتفاق عجیبی افتاد که سبب وحشت و نگرانی دریانوردان، بازرگانان، صاحبان کشتی ها، ناخداها و بخصوص سران کشورهای اروپا و آمریکا شد. از مدتی پیش خیلی از کشتی ها در دریا با چیزی دراز و بیضی شکل اما بسیار بزرگ تر و تیزروتر از وال و موجودات دیگر روبه رو می شدند. برای همین دانشمندان باورشان نمی شد که چنین حیوانی به لحاظ علمی وجود داشته باشد و آنرا شوخی بامزه دریانوردان به حساب می آوردند. اما در بیستم ژوئیه ۱۸۶۶ مجدد کشتی بخار گاورنر هیگینسون در ۸ کیلومتری شرق استرالیا با این موجود سیار روبه رو شد و ناخدای آن ناگهان در جلویش دو ستون آب دید که ۶۰ تا ۷۰ متر به هوا رفت. ۳ روز بعد همین اتفاق برای کشتی دیگری به نام کریستوفر کلمبوس در اقیانوس آرام رخ داد. اما چون دو کشتی این غول دریایی را در دو جای مختلف که بیشتر از ۳۲۰۰ کیلومتر با هم فاصله داشتند، دیده بودند، معلوم شد که این موجود عجیب با سرعت بسیار زیادی از یک جا به جای دیگر رفته است. طبق برآورد کشتی ها طول این موجود ۱۰۵ متر یعنی حدودا دوبرابر بزرگ ترین وال دنیا بود.)

کیمیاگر

رمان «کیمیاگر» اثر مشهور و برجسته پائولو کوئیلو نویسنده برزیلی است که تابحال به بیشتر از ۵۰ زبان ترجمه شده است. بیشتر از ۶۵ میلیون نسخه از کتاب کیمیاگر به فروش رفته است و یکی از پرطرفدارترین کتاب های جهان به حساب می آید. این رمان محبوبیت بسیار زیادی بین مردم ایران هم دارد و ترجمه های مختلفی از آن روانه بازار شده است. ازجمله بهترین ترجمه های کتاب کیمیاگر ترجمه آرش حجازی است که به تازگی دیگر به شکل قانونی چاپ نمی گردد. ترجمه حسین نعیمی که توسط نشر ثالث انتشار یافته هم یکی دیگر از ترجمه های خوب این کتاب است. بسیاری بر این باور هستند که این اثر اقتباسی داستانی از دفتر ششم مثنوی معنوی مولوی است. کوئیلو این مورد را رد نمی کند، اما می گوید بیشتر از داستانی از خورخه لوئیس بورخس داستانش را الهام گرفته است. این رمان داستان زندگی سانتیاگو است. چوپانی که همه زندگی اش سفر کردن در کنار گوسفندانش است. او تا ۱۶ سالگی در صومعه آموزش می دید و پدر و مادرش علاقه داشتند او یک کشیش شود. کسی که مایه غرور و سربلندی آنان شود. اما سانتیاگو از بچگی آرزوی دیدن دنیا را داشت. آرزوی کشف کائنات و درنهایت آرزوی شناخت خدا را داشت. سرانجام سانتیاگو تصمیم می گیرد که کشیش شدن را رها کند و با خریدن چند گوسفند به همه جا سفر کند. افراد بسیار زیادی با رمان کیمیاگر آشنا هستند و حتی عده بسیار زیادی هم آنرا یکی از بهترین رمان هایی می دانند که تابحال خوانده اند. سیر معنوی رمان و پرداختن به چیزی مانند حدیث خویش (دنبال کردن آرزویی که همیشه دوست داشتیم به آن برسیم) موضوعی است که هرکسی دوست دارد درباره آن بخواند.

داستان های هری پاتر

این مجموعه که اثری هنرمندانه از جی. کی. رولینگ است به شرح ماجراهای یک جادوگر نوجوان به نام هری پاتر به همراه بهترین دوستانش، رون ویزلی و هرمیون گرنجر، در مدرسه علوم و فنون جادوگری هاگوارتز می پردازد. بخش اصلی داستان پیرامون تلاش هری برای غلبه بر جادوگر سیاه، لرد ولدمورت است، که هدفش سرکوب کردن افراد غیرجادوگر، تحت فرمان درآوردن دنیای جادوگران و نابود کردن همه کسانی است که در مقابل او ایستاده اند و ازجمله آن اشخاص هری پاتر است. نخستین رمان از این سری کتاب در تاریخ ۳۰ ژوئن ۱۹۹۷ با عنوان «هری پاتر و سنگ جادو» انتشار یافت، کتاب محبوبیت بسیار زیاد، تحسین فراوان و موفقیت تجاری را در جهان به دست آورد. هری پاتر پسر یک مادر و پدر جادوگر است که آن دو هنگام یک سالگی او به دست «لرد ولدمورت» خبیث کشته شده اند. اما او به علت این که مادرش درمقابل نفرین ایستاد در مقابل نفرین مرگبار ولدمورت زنده می ماند و این نفرین فقط زخمی صاعقه مانند بر پیشانی اش به جا می گذارد. بااین حال سری فیلمهای این داستان طرفداران بسیار زیادی در جهان دارد و از محبوبیت بالایی نه تنها برای نوجوانان بلکه بزرگسالان هم برخوردار می باشد. در کل ۸ فیلم از داستان هری پاتر ساخته شده است که تمام شان جزء ۵۰ فیلم پرفروش تاریخ بودند. برخی عقیده دارند زمانی که خانم رولینگ آغاز به نوشتن نخستین کتابش هری پاتر و سنگ جادو کرد، تصور نمی کرد نگارش این رمان تخیلی نوجوانان، برای او شهرتی جهانی و ثروتی غیرقابل تصور به ارمغان آورد. ایده هری برای نخستین بار به صورت ناگهانی در سال ۱۹۹۰ در قطار پرازدحام مسیر شهر منچستر به لندن، به ذهن رولینگ راه پیدا کرد.

بیگانه

«بیگانه» یکی از بهترین آثار آلبر کامو است و در سال ۱۹۴۲ به انتشار رسید. کامو سه کتاب دارد که از آن با عنوان سه گانه پوچی یاد می شود که شامل کتاب های: «بیگانه»، «کالیگولا» و «افسانه سیزیف» است. مطالعه این سه کتاب در کنار هم سبب می شود خواننده درک بهتری از مسئله پوچی و نحوه برخورد با آن از دیدگاه کامو داشته باشد. پیشنهاد ما این است که در کنار کتاب بیگانه کتاب افسانه سیزیف را حتما مطالعه کنید تا با دیدگاه های نویسنده پیرامون «پوچی» آشنا شوید. شروع کتاب بیگانه بدون تردید یکی از ماندگارترین و حتی تکان دهنده ترین شروع ها در دنیای ادبیات است: (امروز مامان مُرد. شاید هم روز گذشته. نمی دانم. تلگرامی از خانه سالمندان به دستم رسید: «مادر دارفانی را وداع گفت. مراسم تدفین فردا. با احترام.» این چیزی را نمی رساند. شاید هم روز گذشته بوده است.) راوی رمان بیگانه مرد جوان مجردی است که در الجزایر زندگی می کند و کارمند یک شرکت است. کسی که نام خانوادگی اش «مورسو» است اما نام کوچکش مشخص نمی باشد. ازجمله مهم ترین موضوعی که کتاب بیگانه به آن نقد دارد رفتارهای جامعه است که نماینده آن در کتاب، دادگاه و هیات منصفه دادگاه است. از نظر آنها مورسو یک هیولاست که در مراسم تدفین مادرش هیچ احساساتی از خود بروز نداده و حتی قطره ای اشک نریخته است. به همین جهت او باید محکوم شود تا به الگویی برای دیگران تبدیل نشود.

صدسال تنهایی

دستاورد ۱۵ماه تلاش بی وقفه گابریل گارسیامارکز رمان «صدسال تنهایی» است که به ۳۶ زبان دنیا به مراتب مختلف ترجمه شده است. مارکز گفته برای نوشتن این کتاب تمام مدت خویش را درون خانه حبس کرده است. این کتاب که سبب شد نویسنده اش جایزه نوبل سال ۱۹۸۲ را در دست بگیرد، بی گمان از معروف ترین و بهترین آثار حوزه ادبیات داستانی است. رمان صدسال تنهایی داستان زندگی ۶نسل یک خانواده از اهالی آمریکای جنوبی است که در دهکده ای به نام ماکوندو زندگی می کنند. ماجرای کتاب از صحنه اعدام سرهنگ آئورلیانو بوئندیا شروع می شود. درحالی که مقابل جوخه اعدام ایستاده و خاطرات گذشته اش را مرور می کند، یعنی زمان شروع به وجود آمدن دهکده ماکوندو زمانی که جهان چنان تازه بود که بسیاری چیزها هنوز اسمی نداشتند و برای نامیدن شان می بایست با انگشت به آنها اشاره کنی. سبک این رمان رئالیسم جادویی است و جزء کتاب هایی است که خواندنش برای همه کار آسانی نیست. در ابتدا امکان دارد به علت شباهت اسامی مطالعه کتاب کسل کننده و سخت باشد اما با تداوم در خواندن متوجه جذابیت نهفته در خطوط آن خواهید شد. شهرت پیرامون این کتاب به قدری زیاد است که تا نام مارکز برده می شود همه به یاد صدسال تنهایی می افتند. با این که خواندن این کتاب امکان دارد انرژی بسیاری را از خواننده بگیرد ولی هنگام آخر آن احساس بی نظیری همراه اوست.

راز داوینچی

دن بروان، خالق کتاب «راز داوینچی» است که بارها به زبان های مختلف ترجمه شده است. این کتاب کارآگاهی و ماجرایی طبق آمار به حدود ۵۰ زبان برگردانده شده و همان گونه که از نامش پیداست با رمزگشایی شروع می شود. داستان با لانگدون که نشانه شناس و پروفسور معروف آمریکایی است، شروع شده و با سرگذشت سوفی نی وو، رمزگشای بخش جنایی گره می خورد. همینطور تمام اطلاعات تاریخی و مذهبی (مسیحیت) که در کتاب آمده، برپایه حقیقت است. راز داوینچی، علاوه بر داستان جذابی که دارد، سبب بالارفتن اطلاعات عمومی بخصوص از جنبه شناخت موزه لوور و آثار داوینچی می شود. داستان رمز داوینچی حول نزاع بین دیر صهیون و فرقه اپوس دئی بر سر نظریه مشهور ازدواج مسیح و مریم مجدلیه و فرزنددار شدن آنهاست که پای یک استاد نمادشناس و یک زن رمزنگار هم به ماجرا باز می شود. براون در این کتاب، دست روی دعوای تاریخی حقوق زن و مرد گذاشته و در این کتاب به خواننده القا می کند که کلیسای کاتولیک نقش زنان را در مسیحیت نادیده گرفته است. باوجود این، رمز داوینچی در مدتی کوتاه به یکی از پرفروش ترین رمان های کل تاریخ تبدیل شد و تا سال ۲۰۰۹ حدود ۸۰ میلیون نسخه از آن فروخته شد.

بادبادک باز

کتاب «بادبادک باز» روایتی است از زندگی امیر، یک پسر افغانستانی که او به شکل اول شخص داستان را بازگو می کند. خالد حسینی خالق کتابی است که به ۴۲ زبان دنیا ترجمه شده و در ایران هم به مراتب چاپ شده است. این رمان جنبه های متعدد زندگی را نشان می دهد، از فرهنگ یک ملت می گوید، از تناقض های افکاری بین افراد و از رسم های مردم می گوید. ولی مغز اصلی و نخ ارتباطی داستان، ماجرای بین دو دوست یعنی امیر و حسن است. امیر و حسن هر دو با هم بزرگ شده و از یک پستان شیر خورده اند. امیر پسر یک ارباب ولی حسن پسر خدمتکاری است که در خانه پدر امیر کار می کرد. بااین حال محتوای اصلی این کتاب مشکلات و رنج یک ملت است. حسینی در بادبادک باز از رسوم سنتی اشتباه، از زندگی طبقاتی، از جنگ های خانمان سوز که رنگ انسانیت را از یک کشور می شوید و برای لقمه ای نان باید جان داد، یک سرنوشت سرتاسر زجر برای کودکان، از زجرهای جنسی تا زجرهای روانی، از مشکلات پناهجویان، از غربت، از بی توجهی و از دردهای خاموش می گوید.
1400/06/14
09:47:58
5.0 / 5
1260
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان راستابلاگ