نظرسازنده واكسن فایزر درباره دز یادآوری واكسن كرونا:

دریافت کنندگان می توانند دز یادآوری را از هر واکسنی بزنند

دریافت کنندگان می توانند دز یادآوری را از هر واکسنی بزنند

به گزارش راستابلاگ تولیدکننده واکسن فایزر با تاکید بر این که برمبنای توسعه این محصول، حالا می توانیم این واکسن را در دمای 2 تا 8 درجه برای بیشتر از 4 هفته نگه داریم، اظهار داشت: به نظر من تزریق دز تقویت کننده مفید می باشد، افراد هر نوع واکسنی را زده اند می توانند دز تقویت کننده را از واکسن دیگر بزنند، حتی افرادی که به کرونا مبتلا شده اند نیز می توانند دز تقویت کننده را تزریق کنند.


به گزارش ایسنا، بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) با ماموریت توسعه علم و فناوری و بمنظور ارتقاء سطح رفاه، امنیت و سلامت بشریت بسترهای مکمل را معرفی و برنامه های مختلفی را برگزار می نماید. بر این اساس بنیاد مصطفی با همکاری شرکت بایون تک آلمان مبادرت به برگزاری نشست مجازی بررسی آخرین دستاوردهای پروفسور اوگور شاهین، برگزیده جایزه مصطفی(ص)؛ با تمرکز بر واکسن های بر پایه فناوری mRNA خصوصاً واکسن کرونا کرده است.
واکسن کووید-۱۹ فایزر–بیواِن تِک ( Pfizer–BioNTech COVID-۱۹ vaccine) که بیشتر بعنوان فایزر شناخته می شود، یک واکسن جهت پیش گیری از بیماری کووید-۱۹ است. این واکسن توسط شرکت آلمانی بیوان تک توسعه داده شده و توسط شرکت آمریکایی فایزر تولید و توزیع شده است. این واکسن همین طور با همکاری و مشارکت شرکت بیوان تک و شرکت چینی داروسازی فوسان، با نام واکسن کووید-۱۹ فوسان–بیوان تک نیز تولید می شود.
این واکسن بصورت دو دز با فاصله سه هفته و به شکل تزریق عضلانی تجویز می شود. مجوز استفاده از این واکسن برای افراد بالای ۱۲ سال در بعضی از کشورها صادر گردیده است. در بعضی کشورهای دیگر، مجوز تزریق، تنها برای افراد بالای ۱۶ سال صادر گردیده است.
در مارس سال ۲۰۲۰، شرکت فایزر یک طرح ۵ ماده ای را آغاز کرد که در آن از همه اعضای اکوسیستم نوآوری، از شرکت های بزرگ دارویی تا کوچکترین شرکت های زیست فناوری، سازمان های دولتی و حتی مؤسسات دانشگاهی درخواست نمود تا با هم همکاری کرده تا بتوانند به مقابله با بحران کرونا بپردازند.
این ۵ گام عبارتند از "به اشتراک گذاری ابزار و دانش های شرکت فایزر"، "گردهم آوری متخصصان در شرکت فایزر"، "به کارگیری تخصص فایزر در مراحل تولید دارو"، "ارائه توانمندی های ساخت و تولید در شرکت فایزر" و "بهبود واکنش های سریع در آینده" است.
پروفسور اوگور شاهین، برگزیده جایزه مصطفی(ص) در وبیناری به میزبانی بنیاد مصطفی(ص)، روند ساخت واکسن کرونا بر پایه mRNA (آر. ان. ای پیام رسان) را توضیح داد و اظهار داشت: روند تحقیقات ساخت واکسن های برپایه mRNA را برمبنای الگوی DNA، ساخت نانوذره برای انتقال پروتئین و همین طور انتقال اطلاعات ژنیتکی کدگذاری شده به داخل سلول بیمار برای بیماران سرطانی و انواع تومورها شروع کردیم.
وی با اعلان اینکه سلول های ای. پی. سی یا سلول های عرضه کننده آنتی ژن، mRNA را دریافت می کنند و همین مورد سبب تحریک پاسخ سیستم ایمنی می شود، اظهار نمود: بدین سبب گروه تحقیقاتی ما ۲۰ سال روی این مساله تحقیق می کرد که چطور می توانیم شیوه خودرا در ساخت mRNA همین طور تولید مولفه های mRNA برمبنای پروئتین های کدگذاری شده بهبود بخشیم.
این استاد دانشگاه‌ اینز آلمان اظهار داشت: در همین مسیر به سمت راهکارهایی برای بهبود mRNA برای بیان و انتقال به داخل سلول های دندیریتیک (یاخته های عرضه کننده آنتی ژن) رسیدیم و به صورتی mRNA را برای ثبات و تبدیل شدن در این سلول ها توسعه دادیم.
وی اشاره کرد: در آزمایش های بالینی واکسن های شخصی شده mRNA، سلول های تی/ T Cell (نوعی از سلول های لنفوسیت تی که در سیستم ایمنی نقش مهمی دارند) را در گروه های لنفاوی توسعه می دهند و این امر در یک بیمار پس از ۷۲ ساعت مشخص بود. مرحله بعدی توسعه واکسن های mRNA جهت استفاده های بیشتر پزشکی است و ما مقالات زیادی در مورد استفاده از این نوع واکسن ها برای بیماران مبتلا به سرطان منتشر کردیم.
بگفته وی واکسن های نئوآنتی ژن برای درمان تومورها با تغییر دی. ان. ای توسط این گروه توسعه داده شده و در مرحله اول کارآزمایی بالینی ۱۳ بیمار مبتلا به سرطان ملانومای پیشرفته با بهره گیری از این واکسن ها طی ۸ هفته شرکت کردند.
پورفسور شاهین اظهار داشت: در ادامه نانوذره برای انتقال از راه mRNA به سلول های دندیریتیک لنفوم ها ساخته شدند که در کارآزمایی های بالینی استفاده از آنها نیز شاهد پاسخ قوی سلول های T بودیم.
ایشان سپس به مقالات تحقیقی برمبنای این آزمایش ها در بیماران مختلف اشاره نمود و اظهار داشت: برمبنای آزمایش ها و مشاهدات ما این نوع از واکسن ها سطوح مختلفی از ایمنی را در بدن به وجود آورده و ضمنا سبب تقویت سلول های ایمنی تی و تولید بیشتر و قوی تر آنتی بادی می شوند.
پروفسور شاهین در ادامه با اشاره به شروع همه گیری کرونا از شروع سال ۲۰۱۹ اظهار نمود: وقتی با این همه گیری روبرو شدیم، تصمیم گرفتیم از زمینه تحقیقاتی موجود که متمرکز بر ساخت واکسن مقابل سرطان بود، برای ساخت سریع نخستین واکسن برپایه mRNA استفاده کنیم؛ برای اینکه تجربه تولید واکسن شخصی شده را برای بیماران داشتیم. در تولید واکسن mRNA کرونا از mRNA بهبودیافته و پروتئین کامل روی آن استفاده کردیم.
وی ادامه داد: پس از طی مراحل تحقیقاتی مرحله اول، کارآزمایی بالینی واقعا دلگرم کننده بود؛ برای اینکه شاهد واکنش قوی در بدن بیماران در دو سطح تولید آنتی بادی و هم تولید سلول های تی بودیم. سطح ایمنی افرادی که حتی دز کمتری به آنها تزریق شده بود و حتی در بدن سالمندان خوب بود.
این سازنده واکسن کرونا افزود: ایجاد ایمنی در دو سطح سلول های تی و آنتی بادی از این جهت مهمست که ویروس کرونا در مقابل ایمنی ایجادشده توسط سلول های تی نمی تواند مقاومت کند. بنا بر این این نوع از واکسن ها در بسیاری موارد جهش های جدید ویروس را نیز می توانند با تقویت سلول های تی، خنثی کنند.
شاهین اضافه کرد: در مراحل اولیه شاهد جهش های تکی ویروس کرونا بودیم که اصلا سبب اختلال در ایمنی ایجادشده با واکسن ها نمی شد، اما بعد شاهد جهش های چندتایی در ویروس کرونا بودیم که با جهش آلفا آغاز شد و پس از آن جهش های دیگری در بتا و دلتا داشته ایم که باید به زودی روی آنها تحقیقات بیشتری صورت گیرد.
وی با استناد به تحقیقات آماری انجام شده در قطر اظهار داشت: ولی بطور کلی می دانیم و می بینیم واکسن بر پایه mRNA می تواند با وجود همه این جهش ها در پیکر شخص ایمنی بیشتر از ۹۰ درصدی بوجود آورد.
استاد دانشگاه ماینز در مورد دز تقویت کننده (یادآور یا دُز سوم) واکسن نیز بیان کرد: درحال بررسی ضرورت تزریق دز تقویت کننده هستیم و می تواند دز تقویت کننده برای واکسن mRNA نیز مفید باشد و به ایمنی بیشتر افرادی بینجامد که دو دز واکسن زده اند.
به نقل از بنیاد علم و فناوری مصطفی(ع)، پروفسور شاهین در مورد دمای موردنیاز برای نگهداری واکسن mRNA تولیدشده توسط این شرکت و این که آیا امکان کاهش این دما وجود دارد یا خیر، در این مورد توضیح داد: وقتی واکسن را تولید کردیم، اطلاعات ناشی از تحقیقات اولیه ما اجازه می داد واکسنی تولید نماییم که فقط در دمای منفی ۱۸ درجه سانتی گراد قابل نگهداری باشد و الان باتوجه به تحقیقات توسعه یافته، می توانیم واکسن را در دمای ۲ تا ۸ درجه برای بیشتر از ۴ هفته نگه داریم و درحال توسعه فرمولاسیون جدیدی از واکسن هستیم که البته هنوز تایید نشده، ولی وقتی تایید و واکسن برمبنای آن تولید شود، می توانیم واکسن را در همین دما تا حداکثر ۶ ماه و دست کم ۳ ماه نگه داریم.
وی با اشاره به ضرورت تزریق دز یادآوری واکسن کرونا، تصریح کرد: به نظر من تزریق دز تقویت کننده مفید می باشد، افراد هر نوع واکسنی را زده اند، می توانند دز تقویت کننده را از واکسن دیگر بزنند، حتی افرادی که به کرونا مبتلا شده اند نیز می توانند دز تقویت کننده را تزریق کنند.
منبع:

1400/05/27
23:52:28
5.0 / 5
523
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱