علیه مردم!

علیه مردم!

کریم رجب زاده می گوید اجرای طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی عوارض خوبی ندارد و توده های مردم صدمه سختی می بینند.


این شاعر در گفتگو با ایسنا درباره صدمه شناسی اجرایی شدن طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی برای حوزه فرهنگ و ادبیات، آن هم با عنایت به اینکه در سالهای اخیر با وجود وضعیت صنعت نشر بخش قابل توجهی از آثار ادبی در فضای مجازی (شبکه های اجتماعی خارجی) منتشر می شوند، در حدود دو سال کرونایی اغلب محافل ادبی به پلت فرم های مجازی کوچ کرده اند و این روزها خیلی از اهالی فرهنگ و ادبیات از فضای مجازی و بخصوص پلت فرم های مرسوم خارجی برای فعالیتهای خود استفاده می نمایند، اظهار نمود: هم اکنون رسانه ای که می تواند به فرهنگ و ادبیات کمک نماید، فضای مجازی است، این فضا می تواند کمک نماید تا دادوستدهای فرهنگی گسترش پیدا کند. وقتی این فضا را می بندند عملا مانع نفس کشیدن فرهنگی می شوند. یعنی اتفاقی که دارد می افتد، اتفاق نامبارکی است.
وی در ادامه اظهار داشت: هم اکنون نشریات از ترس اینکه مبادا توقیف شوند، به آن شکلی که باید بنویسند، نمی نویسند. یعنی فضا باز نیست و به این صورت بدتر هم خواهد شد.
رجب زاده که اعتقاد دارد ما هم اکنون با اینترنت است که با جهان ارتباط داریم، ضمن اشاره به دیگر صدمه های طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی، بیان نمود: این کار به همه جا صدمه می رساند و فقط در حوزه فرهنگ نیست، یک سری از کاربران از راه این فضا امرار معاش می کنند. وقتی امکاناتی را از جامعه می گیرند، همه جا ضرر می کند و همه جا خسارت و صدمه می بیند. بخشی از آن فرهنگ، قسمتی دیگر اقتصاد، بخش دیگری از آن مسائل اجتماعی و روانشناسی است، این کار تأثیر منفی خویش را در همه این ها می گذارد و در حوزه فرهنگ هم بیشتر.
مولف کتاب «این یک سلام عاشقانه است» همینطور اظهار داشت: تا کنون اگر نمی توانستید کتابی را پیدا کنید، در اینترنت جست وجو می کردید و می توانستید به آن دسترسی پیدا کنید و بخوانید. یا اگر فرهنگ لغت در دست تان نبود، می توانستید به اینترنت رجوع و از فرهنگ لغت استفاده کنید. وقتی این امکانات از شما گرفته شود، صدمه های مختلفی خواهد داشت. مگر می شود در یک جامعه بسته زندگی کرد؟ جهان یک دهکده کوچک است و رابطه مردم با جهان هم از راه همین اینترنت شکل می گیرد، تبادل فرهنگی در جهان از راه همین اینترنت است که انجام می شود.
کریم رجب زاده با نقد طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی بیان نمود: هر روز برای اینکه مردم بتوانند راحتتر از خیلی چیزها استفاده کنند، امکانات جدیدتری ظهور پیدا می کند اما ما می خواهیم همه این دریچه ها را به روی خودمان ببندیم چون نقدهایی در این فضا می شود. دوست دارند هرطور می خواهند عمل کنند و با این کار دارند فرهنگ را از ریشه می زنند. مگر می شود ۸۰ میلیون جمعیت را از یک رسانه عمومی محروم کرد؟
وی در پاسخ به پرسشی درباره تأثیر نظر اهل فرهنگ و قلم در تصمیم گیری های این چنینی با مطرح کردن اینکه «کدام اهل قلم؟ قلم های وابسته یا قلم های غیروابسته؟» اظهار داشت: آنها کار خودشان را می کنند و هرچقدر هم که اهالی فرهنگ حرفی بزنند، گوش شنوایی نیست. تمامی اهالی فرهنگ هم اگر جمع شوند و بیانیه بنویسند، آنها کار خودشان را می کنند.
کریم رجب زاده در انتها بیان نمود: امیدوارم این اتفاق نیفتد و فضا بسته تر نشود چون روابط فرهنگی جامعه را زنده نگه می دارد و جامعه دیگر دلخوشی ای ندارد. مردم به همین فضای مجازی دل بسته اند، اگر این را هم از آنها بگیرند، افسرده تر می شوند. این کار عوارض خوبی ندارد و توده های مردم صدمه سختی می بینند.
طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی که تا کنون واکنش ها و مخالفت های زیادی را به دنبال داشته است، هرچند در روز دوشنبه (۴ مردادماه ۱۴۰۰) از دستور کار مجلس خارج شد اما در روز ششم مردادماه در جلسه غیرعلنی مجلس با درخواست عده ای از نمایندگان به رای گذاشته شد که در نهایت با ۱۲۱ رای با این درخواست موافقت کردند. طبق اصل ۸۵ قانون اساسی، با موافقت نمایندگان با این درخواست، طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی به جای بررسی در صحن علنی مجلس در کمیسیون مشترک و ویژه بررسی و در صورت تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال می شود.
پیشتر دو شاعر دیگر عبدالجبار کاکایی و اسماعیل امینی هم در گفت وگوهایی با ایسنا نسبت به اجرای این طرح انتقاد کرده بودند.
منبع:

1400/05/09
09:52:07
5.0 / 5
803
تگهای خبر: اینترنت , زندگی , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴