تاكید یك پژوهشگر بر ثبت تجارب هنرهای تجسمی

هنرمند: من كیستم؟

هنرمند: من كیستم؟

یک پژوهشگر هنر با اشاره به این که «ما با یک خلأ تاریخ نگاری هنر معاصر در ایران روبه رو هستیم»، دراین زمینه اضافه کرد: تا زمانی که تاریخ هنر معاصر تدوین نمی شد، هنرمندان کشور مانند شمع هایی لرزان در باد بودند که هر یک هر چند تلاش خودرا می کردند اما کارشان به درستی دیده نمی شد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از روابط عمومی این پروژه تالیفی، «تاریخ تحلیلی هنر معاصر ایران» از شروع تاثیر هنر غرب تا جنبش سقاخانه عنوان تازه ترین کتاب تالیفی پریس تنظیفی است.
پریس تنظیفی درباره این کتاب اظهار داشت: سال هاست که در عرصه هنرهای تجسمی فعالیت می کنم. در طول این سال ها به شکلی خاص به عرصه هنرهای تجسمی معاصر خصوصاً عرصه نقاشی و مجسمه سازی پرداخته ام. متاسفانه هیچ منبع مشخص و مدونی درباره تاریخ هنرهای تجسمی معاصر ایران در دسترس علاقه مندان وجود نداشت. بدین مفهوم ما با یک خلأ تاریخ نگاری هنر معاصر در ایران روبرو می باشیم. تا زمانی که تاریخ هنر معاصر تدوین نمی شد هنرمندان کشور مانند شمع هایی لرزان در باد بودند که هر یک هر چند تلاش خودرا می کردند اما کارشان به درستی دیده نمی شد.
او اضافه کرد: همین مورد هر کس را که در زمینه هنرهای تجسمی معاصر ایران فعالیت نموده باشد با یک پرسش اساسی روبرو می کند؛ این که من کیستم؟ و پیشینه من بعنوان یک هنرمند چیست؟ پاسخ به این سؤال، نیرو یا محرک اصلی را برای من فراهم نمود تا کتاب «تاریخ تحلیلی هنر معاصر ایران» را تدوین کنم. آن چه سبب شد تا در این راه استوار قدم بردارم پیشینه فعالیت من بعنوان منتقد و نظریه پرداز در عرصه هنرهای تجسمی کشور بود.

بگفته این پژوهشگر، در حقیقت یکی از بزرگ ترین ضعف های آموزش آکادمی که هنرهای تجسمی به ویژه نقاشی و مجسمه سازی در دانشگاه‌ ای کشور نبود یک کتاب تاریخ هنر معاصر است که به شکل تحلیلی و جامع روند دگردیسی هنر ایران را تبیین کرده باشد و نشان داده باشد که چگونه هنرهای سنتی ایرانی در تعامل با جامعه و تغییرات آن دستخوش دگرگونی شده و برای پاسخ به نیازهای جامعه به هنرهای به هنرهای معاصر فعلی بدل گشته است. بدین طریق نگارش این کتاب پاسخی است به نیاز جامعه هنری ایران و علاقه مندان هنر در کنار دانشجویان کشور.

او درباره شیوه تالیف این کتاب اظهار داشت: از این کتاب می توان بعنوان یک کتاب مرجع آکادمیک برای تدریس در دانشگاه ها بهره برد و البته باتوجه به گستره و دامنه اطلاعاتی که در آن بیان شده است کلیه پژوهشگران و علاقه مندان به هنرهای تجسمی معاصر می توانند از آن استفاده کنند. این کتاب اولین جلد از سه جلد کتابی است که با عنوان تاریخ تحلیلی هنر معاصر ایران نوشته ام و در این کتاب از شروع تاثیر هنر غرب جنبش سقاخانه مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. دو جلد دیگر این کتاب که در آینده منتشر خواهد شد و در این مجلدات به هنرمندان معاصر که عضو جنبش سقاخانه نبودند و همین طور به نمایشگاه های مهم پرداخته می شود.

این پژوهشگر افزود: تاریخ تحلیلی هنر معاصر ایران از شروع تاثیر هنر غرب تا جنبش سقاخانه در حقیقت تنها کتابی است که به این دوره تاریخی پرداخته است و هنر معاصر ایران را باتوجه به تحولات بسیار عمیق و شگرف آن معرفی و ارائه می کند. در حقیقت نمونه دیگر و مشابهی دراین زمینه وجود ندارد این برای اولین بار است که این دوره تاریخی در یک کتاب بررسی و ارائه می شود.

او اضافه کرد: این کتاب شامل فصل های سرآغاز، اولین مواجهه با هنر اروپا، شروع تأثیر آشنایی با هنر اروپا، از فرنگی سازی تا پیکرنگاری درباری، ظهور و بروز کمال الملک، مدرسه صنایع مستظرفه، دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، مکتب سقاخانه بازگشت به هنر ایرانی و سرانجام سخن است.
بگفته تنظیفی، در این کتاب از اولین مواجهه فرهنگی و سیاسی ایران در دوران امارت ترکمانان بر ایران سخن شروع می شود و تاثیرات این مواجهه بر هنر ایران از آن زمان تا زمان تاسیس دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و ایجاد مکتب سقاخانه در کشور بررسی و معرفی می شود.
در هر دوره باتوجه به تغییرات سیاسی و اجتماعی هنر کشور برای پاسخگویی به این تغییرات گرفتار دگردیسی شد که این دگردیسی ها و رابطه آن با تغییرات اجتماعی و سیاسی کشور در این کتاب به خوبی نشان داده شده است.
کتاب تاریخ تحلیلی هنر معاصر ایران در ۲۰۵ صفحه و با قیمت ۲۰۰ هزار تومان از طرف نشر چاپش انتشار یافته است.
1400/05/04
10:03:22
5.0 / 5
719
تگهای خبر: دانشگاه‌ , صنایع , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳