راه آهن ایران ثبت جهانی شد

راه آهن ایران ثبت جهانی شد

به گزارش راستابلاگ راه آهن ایران به لیست آثار جهانی یونسکو وارد و بعنوان بیست و پنجمین میراث جهانی ایران به ثبت رسید.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، ایران سال جاری با دو پرونده «راه آهن ایران» و «هورامان» در کمیته میراث جهانی یونسکو شرکت کرده است که راه آهن ایران در اجلاس امروز (یکشنبه، سوم مردادماه) که به صورت مجازی در شهر فوجو چین در حال برگزاری است، بررسی گردید و با وجود ایرادهای کارشناسان ایکوموس به ثبت جهانی رسید.
نماینده ایکوموس (شورای بین المللی بناها و محوطه ها) که بازوی مشورتی و تخصصی یونسکو در ثبت و محافظت از میراث جهانی است، با تمجید از ارزش های فرهنگی و تاریخی راه آهن ایران پیشنهاد داد: این پرونده برای عرضه اطلاعات بیشتر "دیفر" شود. (پرونده بعد از اصلاحات، قابل طرح مجدد در اجلاس دو سال بعد باشد.)
کارشناسان یونسکو و ایکوموس قبلا شانس کمی را برای ثبت راه آهن در لیست آثار جهانی یونسکو پیشبینی کرده بودند. این ارزیاب ها و کارشناسان بارها به این پرونده ایراد وارد کرده بودند.
اما در این اجلاس، نمایندگان کشورهای نروژ، استرالیا، اتیوپی، عمان، برزیل، روسیه، اسپانیا، آفریقای جنوبی، اوگاندا، تایلند و مجارستان در عین تایید نظر ایکوموس برای اصلاح این پرونده، خط راه آهن ایران را شگفتی مهندسی توصیف کردند و بر اهمیت تاریخی این خط آهن در تبادل اقتصادی و بین المللی و پیوند میان دریای خزر و خلیج فارس تاکید و از ثبت آن در لیست میراث جهانی یونسکو حمایت کردند.
ارزش های معماری راه آهن ایران هم بسیار مورد تاکید و توجه کشورهای حاضر در اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو بود.
نماینده چین هم ضمن اشاره به اینکه این پرونده را به خوبی مطالعه کرده است، اظهار داشت: این پرونده به خوبی دارای معیارهای ۲ و ۴ برای ثبت در لیست میراث جهانی یونسکو است. با این وجود، کارشناسان ایکوموس تاکید نمودند که پرونده راه آهن ایران این معیارها را برای ثبت جهانی ندارد.
احمد پاکتچی، سفیر و نماینده ایران در یونسکو هم در این اجلاس از ایکوموس برای تلاش هایش و کشورهایی که حمایت کردند، تشکر کرد و اظهار داشت: ما تمام پیشنهادات را برای حفاظت بهتر از این میراث به کار می بندیم و آماده هستیم تا همکاری بیشتری با ایکوموس و مرکز میرث جهانی انجام دهیم و آماده هستیم همه شفاف سازی ها را درباره این پرونده انجام بدهیم.
او همینطور اظهار داشت: از آن جا که راه آهن ایران یکی از آثار ثبت شده در لیست آثار ملی است و در عین حال بر مبنای قوانین جاری راه آهن فعالیت می کند، هرگونه اقدام و مداخله در آن نیازمند کسب مجوزهای قانونی از چندین ارگان است.
نماینده ایران در کمیته میراث جهانی یونسکو تصریح کرد: ما طرحی برای حفاظت از این راه آهن داریم و دو وزارت خانه راه و شهرسازی و میراث و گردشگری در حفاظت از طریق آهن دخیل هستند. حفاظت از این اثر از جنبه ملی تضمین می شود.
پرونده راه آهن سال ۱۳۹۶ به یونسکو تحویل داده شد. کارشناسان یونسکو آن زمان نظرات و اصلاحاتی را روی این پرونده وارد کردند. این پرونده سال ۲۰۱۹ در کمیته میراث جهانی یونسکو بررسی و با نظر اصلاحی کارشناسان، برگشت داده شد و یک سهمیه ایران برای ثبت آثار در لیست میراث جهانی یونسکو از دست رفت. پرونده راه آهن قرار بود بعد از اصلاح در اجلاس سال ۲۰۲۰ باردیگر بررسی شود که با همه گیری ویروس کرونا این اجلاس به سال جاری موکول شد. در این دوره بعد از اعمال اصلاحاتی و شفاف سازی برخی بندهای این پرونده، راه آهن ایران در لیست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسید. به دنبال این موضوع، یونسکو ایران را موظف کرد تا اول دسامبر ۲۰۲۲ یک گزارش کامل از شرایط اثر عرضه بدهد.
به گفته طالبیان، معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پرونده راه آهن با ۱۴۰۰ کیلومتر گستردگی که استانهای مختلفی را به هم متصل می کند، همچون پرونده های زنجیره ای ایران همچون قنات، باغ های ایرانی و کلیساها محسوب می شد که تمام ایستگاه ها، پل ها و... را بعنوان مقصد جهانی معرفی می کند.
طبق اسناد موجود، عمر راه آهن ایران به ۸۵ سال می رسد و بعنوان میراث صنعتی در یونسکو معرفی شده است.
چهل و چهارمین کمیته میراث جهانی یونسکو بعد از یک سال وقفه به دلیل همه گیری کرونا، از روز جمعه در چین شروع شده است. کمیته، مجازی است و به قول معاون میراث فرهنگی، فقط اعضای کمیته بین الدول در فوجو چین حضور دارند.
پرونده «هورامان» (اورامانات) هم در ایام آینده در اجلاس یونسکو بررسی می شود. مسؤولان میراث فرهنگی برپایه نظر کارشناسان یونسکو شانس این اثر را برای ورود به لیست آثار جهانی بالا می دانند.
منبع:

1400/05/03
23:07:41
5.0 / 5
1087
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان راستابلاگ