كشف 4 سیاره سرگردان جدید توسط تلسكوپ كپلر

كشف 4 سیاره سرگردان جدید توسط تلسكوپ كپلر

راستابلاگ: چهار سیاره ی سرگردان جدید در فضا کشف شدند. این سیارات به دور هیچ ستاره ای نمی چرخند و بنا بر این سیارات سرگردان نامیده می شوند.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، این تحقیقات به رهبری لین مک دونالد (Iain McDonald) از دانشگاه‌ نچستر در بریتانیا انجام شد و در آن داده های جمع آوری شده توسط تلسکوپ کپلر ناسا در سال ۲۰۱۶ مورد استفاده قرار گرفت. کپلر طی ماموریت دو ماهه خود، در هر ۳۰ دقیقه میلیونها ستاره در نزدیکی مرکز کهکشان راه شیری را برای یافتن پدیده ی نادر ریزهمگرایی گرانشی رصد کرد.
ریزهمگرایی گرانشی یکی از پیشروترین تکنیک های رصدی برای کشف خاصیت های لنزگرانشی از ستاره تا سی ارات فراخورشیدی است که با آن می توان اجرام نجومی را، مستقل از نوری که از آنها تابیده می شود، شناسایی کرد.
پژوهشگران ۲۷ سیگنال کوتاه مدت ریزهمگرایی یافتند که بیشتر آنها قبل از این رصد شده بودند. با این وجود چهار سیگنال جدید در بین آنها وجود داشت که کوتاه ترین سیگنال های دریافت شده بودند. این پدیده ها با سیگنال های طولانی که حاکی از وجود یک ستاره است، همراه نبودند بنا بر این بنظر می رسد سیگنال های دریافت شده از طرف سیارات سرگردان باشند که ابتدا در نزدیکی یک ستاره میزبان شکل گرفته اند و سپس از آن جدا شدند.
انیشتین نیز این پدیده را ۸۵ سال قبل در نظریه نسبیت عام خود توضیح داده است.
تلسکوپ کپلر برای یافتن سیارات به وسیله ی پدیده ی ریزهمگرایی طراحی نشده است این بدان معناست که باید از روش های جدید کاهش داده برای یافتن سیگنال ها در مجموع داده های این تلسکوپ بهره برد.
ایمون کرینز (Eamonn Kerins) یکی از نویسندگان این مقاله از دانشگاه منچستر می گوید: تلسکوپ کپلر کاری را انجام داد که برای آن طراحی نشده بود و الان باید ماموریت های دیگری برای یافتن چنین سیگنال هایی صورت گیرد. سیگنال هایی که انیشتین نیز تصور می کرد مشاهده آنها محال است.
منبع:

1400/04/17
13:27:53
5.0 / 5
914
تگهای خبر: دانشگاه‌
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴