ظریف در اولین سخنرانی پس از رد استعفایش:

امنیت را تولید می نماییم، مصرف نمی نماییم، بدون مردم هیچ هستیم

امنیت را تولید می نماییم، مصرف نمی نماییم، بدون مردم هیچ هستیم

راستابلاگ: وزیر امور خارجه كشورمان اشاره كرد: ما در ایران امنیت مان را خودمان تولید می نماییم و مصرف نمی نماییم.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، محمد جواد ظریف در نخستین سخنرانی خود سپس رد استعفایش از طرف رئیس جمهور در چهارمین همایش بررسی راهكارهای دستیابی به مرجعیت علمی و پژوهشی در دانشگاه علوم پزشكی تهران در سخنانی با اشاره به اینكه «دنیا در حال تغییر است و در عرصه جهانی تغییرات اساسی رخ داد» اظهار داشت: دیگر شرایط به مانند قبل نیست كه دو قدرت در عرصه تحولات جهانی و بین المللی تعیین كننده باشد. این دوران تمام شده است و دنیا و عرصه بین الملل وارد یك مرحله انتقالی شده است كه این مرحله بعنوان مرحله پسا غربی شناخته می شود.
ظریف در همین راستا اضافه كرد: آنچه كه من در این راستا می گویم شعار نیست و به این معناست كه دیگر غرب همه چیز دنیا نیست. در كشورمان دو تفكر همچنان گرفتار غرب محوری هستند. دسته اول كسانی هستند كه شیفته غرب هستند و فكر می كنند كه همه چیز در غرب تعیین می شود و دسته دوم كسانی هستند كه سر ناسازگاری با دنیا دارند. در واقع می خواهند بگویند كه انتهای تفكر غرب ستیزی و غرب گرایی، یك سوژه است و آن این كه همچنان این دو تفكر غرب را محور همه امور می داند. در حالیكه ما وارد جهان پسا غربی شده ایم.
این دیپلمات عالی رتبه كشورمان در ادامه سخنان خود در این چارچوب با بیان این كه «در جهان پساغربی منابع تصمیم گیری و منابع قدرت متكثر شده است» افزود: وقتی من می گویم وارد جهان پسا غربی شده ایم این سخن به این معنا نیست كه من پیش بینی زوال آمریكا را می كنم. چونكه نه بلدم و نه درست است چنین سخنانی را بیان نمود. در این گونه جمع ها باید سخنان علمی و مبتنی بر واقعیت بیان نمود. اما می خواهم بگویم كه تمام قدرت، دیگر در آمریكا و اروپا خلاصه نمی گردد.
وی در همین چارچوب خطاب به شركت كنندگان در این مراسم اظهار داشت: خیال نكنید كه ما سوژه دعوا هستیم. ما خودمان كنش گر هستیم.
وزیر خارجه كشورمان در ادامه سخنان خود در این جلسه علمی با اشاره به این كه «یكی از شعارهای اصلی انقلاب اسلامی ایران در ضمن این سال ها بحث استقلال در كنار شعارهای آزادی و جمهوری اسلامی بوده است» اشاره كرد: چرا سوژه استقلال برای ما مهم می باشد. استقلال یعنی چه؟ آیا استقلال به این معناست كه ما با دنیا در بیفتیم؟ آیا وقتی گفتیم "نه شرقی نه غربی" یعنی می خواهیم با همه دنیا بجنگیم و اگر یك روز مثلاً رابطه مان با فلان كشور شرقی خیلی خوب باشد دیگران به ما بگویند كه شما غرب را رها كرده اید و گرفتار شرق شده اید و بر خلاف شعار "نه شرقی و نه غربی" عمل كرده اید؟ به نظر من باید استقلال را در بستر تاریخی كه این مساله به شعار مردم ایران تبدیل شد مورد بررسی قرار دهیم و به آن دقت كنیم.
ظریف با اشاره به اینكه «بر اساس شواهد تاریخی در دوران قاجار خیلی از تصمیمات در مورد ایران در داخل سفارت خانه های دیگر كشورها اتخاذ می شد» افزود: در دوران رژیم قبلی باز جایگاه ما در معادلات جهانی مشخص بود و همگان می دانستند كه ما به كدام قطب نزدیك و وابسته هستیم. در واقع مردم در اعتراض به این شرایط در جریان پیروزی انقلاب اسلامی استقلال را بعنوان یكی از شعارهای محوری خود مطرح نمودند و اگر چنین مطالبه ای وجود نداشت و محقق نمی شد امروز شخصی مثل ترامپ می توانست بیاید و ادعا كند كه اگر آمریكا دو هفته از ایران حمایت نكند مردم ایران مجبور می شوند به زبانی غیر از زبان فارسی صحبت كنند. آنها حالا نمی توانند چنین چیزی را در مورد ما بگویند. چونكه ما در مسیری حركت كردیم كه امنیت و پیشرفت و توسعه مان درون زا است. ما به مردم خود متكی هستیم. این به معنای كناره گیری، عزلت و جدا شدن از دنیا نیست. این به این معناست كه یك مقام آمریكایی نمی تواند بگوید كه اگر ما دو هفته از ایران حمایت نكنیم مردم ایران مجبور خواهند بود كه پس از دو هفته به زبان هایی مثلاً چینی، روسی و یا تركی حرف بزنند.
این دیپلمات عالی رتبه كشورمان در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به مقاومت مردم ایران در مقابل فشارها در طول ۴۰ سال قبل اظهار داشت: این كه مردم ما مقاومت می كنند به این معنا نیست كه بگوییم ما كاری نكنیم چون مردم مقاومت می كنند. ما باید هزینه های مردم را كم نماییم. ما باید هزینه دانشمندانمان را كه می خواهند كار تحقیقاتی انجام دهند كم نماییم و به آنها در راه تحقق خواسته هایشان كمك نماییم. ولی می خواهم بگویم این كه دانش و امنیت ما درون زاست امتیاز كوچكی نیست. این كه ما می توانیم خود تولید نماییم. تولید كننده باشیم و مصرف كننده صرف نباشیم امتیاز بزرگی است. ما امروز امنیت مان را تولید می نماییم و مصرف نمی نماییم. برمبنای آمار امسال حدود ۱۰۰ میلیارد دلار به بعضی از كشورهای منطقه ما سلاح فروخته شده است این در شرایطی است كه كل هزینه نظامی ما كه شامل حقوق پرسنل و بازنشستگان نیروهای مسلح باز است همه اش ۱۶ میلیارد دلار است آن هم با دلار ۳ هزار و ۸۰۰ تومانی یعنی دلار زیر ۴ هزار تومان. در حالیكه ۶ كشور در منطقه ما امسال صد میلیارد دلار خرج خرید تسلیحاتی كردند.
ظریف افزود: چرا این قدر آمریكایی ها مقابل ایران تبلیغ می كنند و چه چیزی موجب نگرانی آنها شده است؟. آیا ۱۶ میلیارد دلار بودجه نظامی موجب نگرانی آنهاست یا این كه ما امنیت مان را خودمان تولید می نماییم و از درون می گیریم؟ البته قبول دارم ناملایمتی ها، كاستی ها، مشكلات و متأسفانه فسادهایی وجود دارد اما ما امیدمان به مردم خودمان است. خود باور هستیم و باور داریم كه می توانیم. این شعار نیست ما به خودمان باور داریم و بر طبق این خودباوری می دانیم كه با این فراز و نشیب ها كه حالا با آن روبرو می باشیم باز هم به سمت فراز و به سمت اعتلا حركت خواهیم كرد. این اعتلا و فراز را محققان و مردم ایران می آفرینند و ما تا زمانی كه به مردم اعتماد نماییم در این راه حركت خواهیم كرد.
وزیر خارجه اشاره كرد: امام (ره) فرموده اند كه مردم ولی نعمت ما هستند. این سخنی است كه ما باید به آن باور نماییم و به آن اعتماد نماییم. ما باید بدانیم كه بدون مردم هیچ هستیم. و اگر این را ملاك خود قرار دهیم و به آن اعتماد داشته باشیم هیچ چیز جز امید جلوی ما نخواهد بود.
وزیر امور خارجه كشورمان در امتداد تبیین این صحبت خود خطاب به شركت كنندگان در این مراسم اظهار داشت: شما دیدید كه آمریكایی ها چندین بار در ضمن ماه های گذشته با استفاده از طریق كارها و شیوه های مختلف تلاش كردند كه ایران را منزوی كنند ولی نتوانستند. البته من می دانم قدرت دلار مهم می باشد و شما محققان و پژوهشگران حالا برای تحقیقات خود و تأمین لوازم مورد نیاز خود با مشكلات و سختی هایی به خاطر نوسانات به وجود آمده روبرو هستید. اما شما ببینید كه آمریكایی ها در طول یك سال قبل چندین بار تلاش كردند كه با تشكیل جلساتی در شورای امنیت، ایران را منزوی كنند و قطعنامه ای در محكومیت ایران بگیرند ولی در این راه به اهداف خود دست پیدا نكردند. آنها حتی اسم اجلاس ورشو را باز تغییر دادند تا به اهداف خود در مورد ایران برسند ولی باز هم در این راه شكست خوردند.
ظریف با تاكید مجدد در خصوص این كه «دنیا دیگر غرب محور نیست و این كشور با كمك مردم در راه استقلال حركت كرده و در این راه با توان و تلاش شما بارور شده است» اظهار داشت: ان شاءالله در آینده باز بارورتر می شود و با عزت به مسیر خود ادامه می دهد.
به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا قبل از صحبت های ظریف نمكی وزیر بهداشت به ایراد سخنانی در ارتباط با محمد جواد ظریف پرداخت و اظهار داشت: كسانی كه با سردار بزرگ عرصه دیپلماسی كشور از نزدیك آشنا باشند می دانند كه ایشان چه غم ها و رنج هایی خوردند تا برجام به بار نشست و پس از آن باز چه زخم زبان هایی تحمل كردند.
وی خطاب به ظریف اظهار داشت: با وجود این زخم زبان ها و اظهارات سخیف افرادی چون ترامپ و نتانیاهو شما در میان دانشمندان، مردم و اهالی علم این كشور از جایگاه بالایی برخوردارید. من روز گذشته به بعضی از دوستان در دولت باز گفتم كه حضور ظریف حضور یك فرد نیست بلكه حضور یك گفتمان است. ایشان یك گفتمان سیاسی را در عرصه بین المللی مطرح نمودند و اگر مردم از رفتن ایشان ناراحت بودند به این خاطر بود كه فكر می كردند این گفتمان كه متكی بر تعامل با كشورهای مختلف است، تضعیف می شود.
به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، ظریف باز در ابتدای صحبت های خود از اظهاراتی كه در ارتباط با او شده بود، تشكر كرد و اظهار داشت: در این نشست سخنرانی كردن پس از آقای نمكی كه در كنار این كه وزیر بهداشت هستند ادیب و شاعر هستند و سابقه برنامه ریزی باز دارد، كار سختی است.
وی افزود: من در اینجا وظیفه خود می دانم كه یاد دوست و برادر عزیزم جناب آقای قاضی زاده هاشمی را (وزیر سابق بهداشت) كه در این عرصه خدمات فراوانی انجام دادند، گرامی بدارم.1397/12/09
16:10:41
5.0 / 5
4848
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵