واكنش متفاوت بدن افراد مبتلا به سرطان نسبت به واكسن كووید-۱۹!

واكنش متفاوت بدن افراد مبتلا به سرطان نسبت به واكسن كووید-۱۹!

راستابلاگ: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافته اند که واکنش بدن افراد مبتلا به سرطان در مقابل واکسن کووید-19 متفاوت می باشد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزوایز، پژوهش جدیدی که در مرکز پزشکی "مانت ساینای"(Mount Sinai) آمریکا انجام شده است، نشان میدهد که بیماران مبتلا به صورتی سرطان خون موسوم به "مالتیپل میلوما"(Multiple Myeloma)، واکنش های متغیری نسبت به واکسن های کووید-۱۹ دارند که این واکنش ها در بعضی از موارد قابل تشخیص نیستند و به آزمایش پادتن و اقدامات احتیاطی بعد از واکسیناسیون نیاز دارند.
این گروه پژوهشی دریافتند که بیماران مبتلا به مالتیپل میلوما، بعد از دریافت واکسن های "فایزر" (Pfizer) یا "مدرنا" (Moderna)، واکنش های متغیری دارند که گاهی مطلوب نیستند. حدودا ۱۶ درصد این بیماران بعد از دریافت هر دو دوز واکسن، هیچ پادتن قابل تشخیصی نشان ندادند. این یافته ها ممکنست به سایر بیماران مبتلا به سرطان که تحت درمان هستند و بیماران مبتلا به نقص ایمنی مرتبط باشند.
"سمیر پارک"(Samir Parekh)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: این پژوهش، لزوم انجام دادن آزمایش های متداول خون را روی بیماران مبتلا به مالتیپل میلوما بعد از واکسیناسیون نشان میدهد تا درک خطر و احتمال نیاز بیماران به ادامه استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی امکان پذیر شود. همین طور این کار، به آزمایش های بالینی بسیاری نیاز دارد تا استفاده از روش های درمانی مانند "پادتن های مونوکلونال"(Monoclonal antibodies) برای کاهش خطر مبتلاشدن به کووید-۱۹ و استفاده از واکسن های مختلف مورد بررسی قرار بگیرد.
واکسن های کووید-۱۹ در پیش گیری از عفونت های شدید یا مرگ موثر هستند اما بیماران مبتلا به مالتیپل میلوما، از نقص ایمنی رنج می برند و گزارش های ابتدایی نشان داد که واکسن ها در این افراد، واکنش کمتری را برمی انگیزند و یا با تاخیر همراه هستند. این اولین پژوهشی است که گروه بزرگی از بیماران مبتلا به مالتیپل میلوما را بعد از به انتها رسیدن تزریق هر دو دوز واکسن مورد بررسی قرار می دهد و واکنش آنها را با واکنش افراد سالم مقایسه می کند.
"آنیا ونبرگ"(Ania Wajnberg)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: از آنجائیکه بازگشایی کشورها شروع شده، این مساله مهمست که افراد مبتلا به اختلالات سیستم ایمنی همچون ماتیپل میلوما، با پزشک خود مشورت کنند و واکنش های خودرا نسبت به واکنش های کووید-۱۹ درک کنند.
پژوهشگران در این پروژه، سطح پادتن ۳۲۰ بیمار را مورد بررسی قرار دادند. ۲۶۰ نفر از بیماران، دو دوز واکسن کووید-۱۹ را دریافت نمودند و پژوهشگران دریافتند که آنها ۱۵/۸ درصد پادتن های غیرقابل شناسایی دارند. بیماران مبتلا که قبل از واکسیناسیون به کووید-۱۹ مبتلا بودند، واکنش های ایمنی نشان دادند که ۱۰ برابر بیش از افراد بدون کووید-۱۹ بود.
۱۰ نفر از بیماران مبتلا به مالتیپل میلوما که حداقل یک دوز از واکسن را دریافت کرده بودند، طی دوره بررسی به کووید-۱۹ مبتلا شدند. چهار نفر در بیمارستان بستری شدند و نشانه های شدید بیماری را داشتند و یکی از آنها درگذشت.
پژوهشگران مانت ساینای، به بررسی واکنش بیماران نسبت به واکسن کووید-۱۹ ادامه می دهند و باور دارند افرادی که واکنش پادتن کم یا متوسط دارند، ممکنست محافظت را با سرعت بیشتری نسبت به افرادی که واکنش بالایی دارند، از دست بدهند.
این پژوهش، در مجله "Cancer Cell" به چاپ رسید.
منبع:

1400/04/08
12:44:11
5.0 / 5
892
تگهای خبر: سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان راستابلاگ