كشف سیاره كوچكی كه به سمت زمین می آید!

كشف سیاره كوچكی كه به سمت زمین می آید!

ستاره شناسان بتازگی سیاره کوچکی را کشف کرده اند که به سمت منظومه شمسی درحال حرکت است.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، لبه منظومه شمسی ما مملو از اجرام اعجاب انگیز از گذشته باستانی جهان است، اما اخیرا مشخص شده که یکی از این اجرام درحال حرکت به سمت همسایگی زمین است.
ستاره شناسان یک سیاره کوچک را در مسیری که در مدار ۶۰۰ هزار ساله خود ملاقات نزدیکی با خورشید خواهد داشت، شناسایی کرده اند.
البته هیچ خطری ما را تهدید نمی کند، اما در مقیاس های کیهانی، اغراق نیست که این واقعه را یک ملاقات نزدیک بنامیم.
گفتنی است آخرین باری که یک جرم به این میزان به ما نزدیک شده است، نئاندرتال ها هنوز زنده بودند.
این سیاره کوچک که "۲۰۱۴ UN۲۷۱" نامیده می شود، اخیراً در داده های گرفته شده بین سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ از پروژه "بررسی انرژی تاریک"(DES) کشف شد. قطر آن بین ۱۰۰ تا ۳۷۰ کیلومتر تخمین زده شده است و اگر یک دنباله دار از خارج از منظومه شمسی باشد، یک دنباله دار بسیار بزرگ است.
"بررسی انرژی تاریک"(DES) یک بررسی در طیف نور مرئی و نزدیک به مادون قرمز است که هدف آن بررسی پویایی گسترش جهان و رشد ساختارهای مقیاس بزرگ است.
"محققان می گویند: این جرم در مقیاسی مشابه، اگر بزرگ تر از آن نباشد، مانند دنباله دار بزرگ "C/۱۷۲۹ P۱" است و تقریباً بدون شک بزرگترین جرم "ابر اورت" است که تا حالا کشف شده است.
برجسته ترین خاصیت "۲۰۱۴ UN۲۷۱" مسیر حرکت آن به دور خورشید است که به شدت گریزنده از مرکز و غیر عادی است و در مدار خود از "ابر اورت" به درون منظومه شمسی حرکت می کند و باردیگر به همانجا برمی گردد. ملاقات این جرم آسمانی با منظومه شمسی ما هر ۶۱۲ هزار و ۱۹۰ سال یک دفعه رخ می دهد.
تفاوت بزرگی که در این ملاقات وجود دارد این است که این دفعه که نزدیک ترین گذر از زمین را انجام دهد، می توانیم آنرا ببینیم. "۲۰۱۴ UN۲۷۱" هم اکنون تقریباً ۲۲ واحد نجومی(AU) از خورشید فاصله دارد. یک واحد نجومی برابر با فاصله خورشید تا زمین است.
به عبارت دیگر، این سیاره کوچک یا مینی سیاره هم اکنون از نپتون به خورشید نزدیکتر است و تقریباً در فاصله ۲۹.۷ واحد نجومی قرار دارد. این مینی سیاره درحال نزدیک شدن به ماست و طی هفت سال مسافت شگفت انگیز هفت واحد نجومی را طی خواهد نمود. این جرم آسمانی در سال ۲۰۳۱ به نزدیکترین فاصله خود با خورشید خواهد رسید و از فاصله ۱۰.۹ با خورشید عبور می کند و به مدار زحل نزدیک می شود.
با این وجود، این سیاره کوچک باید پیش از نزدیکترین ملاقات خود با خورشید، دنباله یک دنباله دار معمولی را تشکیل دهد که این یک پروسه طبیعی شامل بخار شدن مواد یخ زده به علت گرمای زیاد خورشید است.
اگر همه چیز طبق نظریه پژوهشگران پیش برود، ستاره شناسان از فرصتی بی بدیل جهت بررسی یک جرم نادر از "ابر اورت" و بدون نیاز به ارسال یک کاوشگر به مسافتی فراتر از سیاره پلوتو برخوردار خواهند بود. اما متأسفانه ستاره شناسان آماتور بدون یک تلسکوپ قدرتمند احتمالاً هیچ چیز هیجان انگیزی نخواهند دید.
ستاره شناسان می گویند "۲۰۱۴ UN۲۷۱" احتمالاً به اندازه پلوتو یا حتی کمتر درخشندگی خواهد داشت. اما با این حال، می توانیم مطمئن باشیم که ستاره شناسان حرفه ای گنجینه تصاویر خود از این جرم را احتکار نمی کنند و آنها را بمحض دسترسی به اینترنت روانه فضای مجازی خواهند کرد.
هنگامی که این سیاره کوچک این ملاقات را انجام دهد، باردیگر در بازگشت به تاریکی وحشتناک "ابر اورت" صدها هزار سال در راه خواهد بود تا زمانی که به فاصله سرسام آور ۶۰ هزار واحد نجومی به حداکثر فاصله خود از خورشید برسد.1400/04/02
22:46:52
5.0 / 5
952
تگهای خبر: اینترنت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴