دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد

تشكیل كارگروه بازبینی آئین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی

تشكیل كارگروه بازبینی آئین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی

به گزارش راستابلاگ دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی از بازبینی آئین نامه ارتقای مرتبه اعضای هیأت علمی اطلاع داد و اظهار داشت: یین نامه جدید  با مشورت با دانشگاه های کشور و تشکیل ده کارگروه تدوین شد و سعی شده توانمندی های آموزشی و پژوهشی و رابطه دانشگاه با صنعت را مورد توجه قرار دهد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، دکتر سعید رضا عاملی در جلسه ۳۵۷ شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ ا و مراکز آموزش عالی با تاکید بر این که آئین نامه مستقلی برای هیچ دانشگاهی نداریم و همه ارکان آموزش عالی کشور با یک آئین نامه اداره می شود، اظهار داشت: مصوبه ۸۲۵ ماده واحده ای بود که به وزارتین علوم و بهداشت و دانشگاه آزاد ابلاغ گردید و معنای این امر این بود که ملاحظات هر یک از این سه نهاد در آئین نامه مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: ماده واحده ای که در شورایعالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید، هدفمند شدن آئین نامه ارتقا برای پیشرفت کشور و علم و فناوری کشور بود با این رویکرد مقرر شد که آئین نامه بازبینی و پیشنهادها بررسی شود.
عاملی افزود: مشکلی که وجود داشت، مساله وتویی بودن مقالات Web Of Sciences بود، برخی بر این نظر بودند که اگر این وتو برداشته شود، ارتقای آموزش عالی کشور لطمه می خورد، اما این گونه نیست. باید وزن پیشرفت اعضای هیأت علمی متناسب با پیشرفت کشور تنظیم شود و جایگاه پیدا کردن در سطح بین المللی یکی از مولفه های زنجیره توانمندی علمی است. آئین نامه جدید با مشورت با دانشگاه های کشور و تشکیل ده کارگروه تدوین شد و سعی شده توانمندی های آموزشی و پژوهشی و رابطه دانشگاه با صنعت را مورد توجه قرار دهد.
به قول استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران، این آئین نامه چند پیوست دارد که یک پیوست مختص دانشگاه آزاد و پیوست دیگر در ارتباط با ملاحظات دانشگاه های علوم پزشکی خواهد بود. همینطور بخشی از علوم انسانی و اجتماعی که مورد توجه قرار نگرفته است، مدنظر قرار خواهد گرفت. نهاد رهبری در دانشگاه ها هم ملاحظاتی در مورد مولفه های ماده ۱ که اختصاص به فعالیتهای فرهنگی دارد، مورد نظر دارد که لازم است به آنها توجه گردد.
به گزارش مرکز خبر شورایعالی انقلاب فرهنگی، وی تصریح کرد: در اهداف گام دوم، مقام معظم رهبری تمدن نوین اسلامی که از مسیر استقرار جامعه اسلامی محقق می شود را مورد توجه قرار داده اند. در این راه، دانشگاه عامل استقرار جامعه اسلامی است و بنیان این حرکت دانش و دانائی است. بنابراین شاخصهای پویایی متناسب با استقرار عدالت، توسعه سلامت و کاهش درد مردم در آئین نامه می تواند مورد توجه قرار گیرد.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: در واقع نظام امتیاز دهی دانشی می تواند با خلق ارزش های تمدنی گره بخورد. شاخصهای فناوری و نوآوری که در ماده ۴ تعریف شده لزوما اختصاص به رشته های مهندسی ندارد. فناوری یک تعریف خاص ابزاری شامل ابزار سخت و نرم دارد و یک تعریف عام که در واقع خلق توانائی های متنوع برای حل مساله است که بسیار از مفاهیم و دانش های فهم اجتماعی هم از جنس فناوری و زیرساخت های اصلی فناوری است که تبدیل به صنعت و صنایع سخت و نرم می شود.
دکتر عاملی تصریح کرد: سه کارگروه برای جمع بندی نظرات وزارت بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی و همینطور نظرات در رابطه با ماده 1 و پیوست آیین نامه در مورد مولفه های در رابطه با ارتقاء اساتید حوزه های علمی کار تکمیل و تدوین آیین نامه ارتقاء را دنبال کنند و در جلسه بعدی نتیجه کار باردیگر عرضه شود.
منبع:

1400/04/01
21:07:24
5.0 / 5
1125
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان راستابلاگ