استاد حوزه تاكید كرد

عبادت باكیفیت به جای عبادت زیاد

عبادت باكیفیت به جای عبادت زیاد

به گزارش راستابلاگ قم استاد حوزه علمیه ضمن اشاره به روایتی از پیامبر(ص) خطاب به امیرالمؤمنین(ع) اظهار داشت: انجام واجبات به جای مستحبات، کوشش برای آبادانی آخرت به جای دنیا، پرداختن به عیب خود به جای عیب جویی از دیگران، عبادت باکیفیت به جای عبادت زیاد و ابراز احتیاج به درگاه خدا به جای ابراز احتیاج به مردم می تواند خیلی از مشکلات فردی و اجتماعی را برطرف کند.


حجت الاسلام والمسلمین سیدحسین مؤمنی در سخنرانی حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به اینکه پیامبر(ص) به امیرالمؤمنین(ع) شش جمله آموختند که خلاصه شده ۶ هزار جمله است و خیلی از مشکلات فردی و اجتماعی با این جملات رفع می شود، اظهار داشت: پیامبر(ص) فرمودند که وقتی می بینی تمام مردم دارند مستحبات را انجام می دهند تو بکوش تا واجبات را انجام دهی چونکه روز قیامت از واجبات سؤال می شود نه مستحبات.
وی افزود: دومین سفارش این که وقتی مشاهده کردی تمام مردم برای رسیدن به دنیا تلاش می کنند و تمام هدفشان دنیا است تو برای آخرت خود بکوش چونکه دنیا درحال گذر است و آن چیزی که برای انسان می ماند آخرت است.
استاد حوزه علمیه اضافه کرد: سومین جمله اینکه وقتی مردم مشغول عیب جویی از دیگران هستند تو به عیوب خودت مشغول باش و یک ضرب المثل قدیمی است که می گوید اگر بیل زن هستید باغچه خودتان را بیل بزنین، حالا در فضای مجازی پر از عیب جویی از دیگران و حتی تهمت و دروغ بستن به دیگران است که باید از این موارد پرهیز نماییم.
وی چهارمین جمله را زیباسازی خانه آخرت به جای تزئین خانه های دنیوی دانست و اظهار داشت: تزیین خانه آخرت به تقویت ایمان و انجام عمل صالح است اما برخی نه فقط زندگی دنیایی بلکه قبر خود در دنیا را هم به قدری مجلل می سازند که نشان دهنده تعلق این افراد به دنیا است.
مؤمنی اضافه کرد: پنجمین جمله و سفارش پیامبر(ص) به امیرالمؤمنین(ع) این بود که وقتی مردم عمل و عبادت زیاد انجام می دهند تو بکوش که عمل کم ولی خوب و باکیفیت انجام دهی چونکه عمل با حضور قلب و توجه به خدا با اینکه کم باشد اما تأثیرگذار است.
وی اظهار داشت: آخرین جمله ای که پیامبر(ص) فرمودند این جمله است که وقتی مردم دست احتیاج به در خانه مخلوق برده اند تو از خدا بخواه و متوسل به خالق شو چونکه خدا اصل کار است و اگر چیزی به انسان برسد این خدا است که روزی می رساند.
استاد حوزه علمیه اظهار داشت: پیامبر(ص) پس از این شش جمله فرمودند «زمانی می آید که کسی که اقرار به حق می کند نجات خواهد یافت حتی اگر عملی هم نداشته باشد به این مفهوم که دفاع و اقرار به حقانیت افراد به شکلی تقویت آن فرد و جریان است و کمترین کاری که انسان حق مدار می تواند انجام دهد اقرار به حقانیت است.»
منبع:

1400/03/13
11:42:02
5.0 / 5
1054
تگهای خبر: زندگی , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵