ترانه ها، اندیشه ها و شهرت خیام

ترانه ها، اندیشه ها و شهرت خیام

راستابلاگ: در نشست جدید «از هفت شهر عشق تا هزار وادی اندیشه»، ساخت داستانی ترانه های خیام، خیام در اندیشه جهانیان و از غربت عطار تا شهرت خیام بررسی می شود.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، پنجمین نشست از نشست های پنج گانه «از هفت شهر عشق تا هزار وادی اندیشه» به همّت گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه‌ کیم سبزواری، انجمن ترویج زبان و ادب فارسی ایران (شعبه خراسان) و مرکز فرهنگی و بین الملل شهر کتاب روز سه شنبه (۲۸ اردیبهشت ماه) از ساعت ۲۱ بصورت مجازی برگزار می گردد.
در این جلسه حسین آتش پرور، منتقد ادبی و خیام پژوه با موضوع «شکل و ساخت داستانی ترانه های خیام»، محمود فیروزی مقدم، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی تربت حیدریه با موضوع «خیام در اندیشه جهانیان» و علی اصغر محمّدخانی معاون فرهنگی و بین الملل شهر کتاب با موضوع «از غربت عطار تا شهرت خیام» سخن خواهند گفت.
برمبنای اعلام سخنران نخست به این پرسش پاسخ می دهد که چگونه شعر به داستان نزدیک می شود؟ خیامی که امروز می شناسیم، خیام شاعر است، امّا در زمان زندگی او، کسی به شاعری او اشاره نمی نماید. ما می خواهیم از امروزِ شاعریِ خیام به زمانی که او زنده بود برویم و باردیگر به امروز یعنی همان شاعریِ او بازگردیم. آتش پرور بر این نکته تاکید خواهدنمود که در این راه، به شخصیت علمی خیامِ چندوجهی که در شکلِ دورانی و ساختِ ترانه های وی اثرگذاری غیرمستقیم می کند می رسیم و درمی یابیم که هر یک از ترانه های او، با بهره گیری از سازه های داستانی، در قالب رباعی به داستانی مینی مالیستی نزدیک می شود.
در سخنرانی دوم به این مساله اشاره خواهد شد که هنگامی می توان شخصیتی را بزرگ و نام آور دانست که اندیشه اش در جای جای جهان مورد توجّه قرار گیرد؛ خیام از اینگونه بود. در کلام خیام صحبت از کوتاهی زندگی و آمدن از نیستی به هستی و بازگشت به نیستی است. در اندیشه خیام، ژرفنای زندگی عدم است و تکرار می شود. خیام این را می گوید تا دم را غنیمت بدانیم. دغدغه های فکری خیام در شعرش به شکلی فلسفی آمده و همین است که آدمیان را در هرجای جهان باشند به فکر وادار می کند و به خود مشغول می سازد. فیروزی مقدم به آشنایی جهانیان با اندیشه های خیام خواهد پرداخت و از گسترش شعر و اندیشه وی در زبان انگلیسی و عربی تا مقایسه آن با هایکو ژاپنی سخن خواهد گفت.
سخنران سوم به این مساله خواهد پرداخت که روزهای بزرگداشت اندیشمندان، فرصتی است برای ارزیابی کارنامه این بزرگان در سالی که گذشت، بررسی جایگاه و حضور ملموس آثار این بزرگان در جامعه و زندگی ما. مردم و نهادهای فرهنگی و دانشگاهی برای شناخت و شناساندن این شاعران در ایران و جهان چه مسئولیتی دارند و چگونه باید آنرا به بهترین شکل انجام دهند. محمدخانی به این مساله اشاره می کند که عطار و خیام دو شاعر برجسته زبان فارسی از نیشابور و خراسان هستند و در فروردین و اردیبهشت، بزرگداشت این دو شاعر انجام می شود. خیام از مشهورترین و محبوب ترین حکیمان و شاعران ایرانی در نزد جهانیان و غربیان است اما عطار آن گونه که بایسته است شهرت ندارد. در این سخنرانی به چرایی شهرت خیام در جهان اشاره می شود و کارنامه خیام پژوهی در یک سال قبل بررسی و تحلیل می شود.

دبیری این جلسه برعهده محمداسماعیل صیادی، دانشجوی دکتری ادبیات حماسی دانشگاه حکیم سبزواری خواهد بود.
علاقه مندان می توانند بوسیله پیوند meeting5.hsu.ac.ir/b/hak-ktd-vwg وارد این جلسه علمی شوند.

منبع:

1400/02/27
09:04:04
5.0 / 5
1082
تگهای خبر: دانشگاه‌ , زندگی , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳