نخستین اطلس كامل سلولی دندان های انسان بوجود آمد

نخستین اطلس كامل سلولی دندان های انسان بوجود آمد

به گزارش راستابلاگ به تازگی دانشمندان مؤسسه زیست شناسی دهان و دندان دانشگاه زوریخ و موسسه فناوری فدرال زوریخ نخستین اطلس سلول های تکی دندان های انسان را بوجود آورده اند. آنها از فناوری پیشرفته تعیین توالی سلول تک برای تفکیک هر سلول از پالپ دندان و پیرادندان استفاده کردند.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، سالها است که دانشمندان روی جنبه های مختلف رشته پزشکی کار کرده اند، بتازگی نیز تعدادی از محققان موفق به ایجاد نخستین اطلس کامل تک سلولی دندان های انسان شده اند.
مغز دندان یا پالپ (Pulp) به رگ ها و اعصاب دندان گفته می شود و پیرادندان نیز مجموعه ای از بافت های کاملا تمایز یافته است که دندان را در بر می گیرند و از آن محافظت می کنند و وظیفه آنها نگه داشتن دندان در استخوان فک بالا و استخوان فک پایین است.
هر دو بافت (پالپ دندان و پیرا دندان) در معرض لطمه های خاص دندانی و باکتریایی مانند پوسیدگی و التهاب بافت های اطراف دندان هستند. هر دو بافت از سلول های بنیادی تشکیل شده اند که از توانایی بالایی برای بازسازی برخوردار می باشند.
در این مطالعه دانشمندان ناهمگنی سلولی قابل توجهی را در پالپ دندان و پیرادندان شناسایی نمودند. علاوه بر آن، آنها همین طور شباهت های جالبی در امضای مولکولی جمعیت سلول های بنیادی پیدا کردند.
"پیرفرانسسکو پگلا" (Pierfrancesco Pagella)، یکی از پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: ما فکر می نماییم که ریز محیط منحصر به فرد آنها رفتار متفاوت آنها را به وجود می آورد. یافته های ما نشان میدهد که خاصیت ریز محیط منبع مهم تفاوت عملکرد قابل توجه سلول های بنیادی واقع در بخش های مختلف دندان است.
"تیمیوس میتسیادیس" (Thimios Mitsiadis) از پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: رویکردهای تک سلولی می تواند به ما کمک نماید تا برهم کنش های پالپ دندان و سلول های پیرادندان را که در پاسخ های ایمنی ناشی از لطمه باکتریایی نقش دارند، درک نماییم. بدین سبب تجزیه و تحلیل سلولی می تواند برای اهداف تشخیصی و تشخیص سریع بیماریهای دندانی مفید باشد.
این پیشرفت ها در تحقیقات دندانپزشکی می تواند به درمان های مناسب تر، بازسازی موفقیت آمیز قسمت های لطمه دیده دندان ها و حتی ابزارهای تشخیصی دقیق در لطمه شناسی دندان منجر شود.


منبع:

1400/02/10
23:02:49
5.0 / 5
1145
تگهای خبر: دانشگاه‌ , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳