پایش و اكتشاف ذخایر معدنی توسط سازمان زمین شناسی در ۱۴۰۰

پایش و اكتشاف ذخایر معدنی توسط سازمان زمین شناسی در ۱۴۰۰

مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ضمن اشاره به مزین شدن امسال به نام سال ˮتولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی هاˮ اظهار داشت: سازمان زمین شناسی بعنوان یک دستگاه حاکمیتی در حوزه اکتشاف ذخایر معدنی موضوع جدیدی را تحت عنوان ˮپایش و اکتشاف ذخایر معدنیˮ که از سال 99 شروع شده بود، در سال 1400 بصورت جدی دنبال خواهدنمود.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، رضا جدیدی با اشاره به اینکه کشور نیاز به تعادل بخشی و ایجاد تناسب میان شناسایی و اکتشاف ذخایر معدنی با میزان تولید و مصرف مواد معدنی دارد، اضافه کرد: بایستی به شکلی عمل نماییم که با ایجاد هماهنگی و تناسب در بخش تامین مواد اولیه صنایع کشور با بحران مواجه نشویم و صنایع معدنی کشور با ظرفیت مناسب فعالیت کنند.
وی با اشاره به اینکه تحقق این امر نیازمند مدیریت و پایش ذخایر معدنی و به دنبال آن برنامه ریزی مناسب جهت کشف ذخایر جدید توسط حاکمیت است، اشاره کرد: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور این طرح را در سال ۱۴۰۰ پیشنهاد کرده و اجرائی خواهدنمود تا مسیر حرکتی کشور در حوزه کشف ذخایر معدنی در برنامه هفتم توسعه به روشنی نمایان شود.
بگفته مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، خروجی طرح پایش ذخایر معدنی در حوزه اکتشاف بطور یقین به انجام اکتشاف سیستماتیک ذخایر معدنی بصورت حاکمیتی و در ادامه اکتشاف ذخایر پنهان و عمقی و ورود به اکتشاف عناصر راهبردی و عناصر جدید مورد استفاده در حوزه های فناور خواهد انجامید.
جدیدی، شروع اکتشاف سیستماتیک کشور و موضوع اکتشاف ذخایر عمقی به کمک روش ژئوفیزیک هوایی را بعنوان مصادیق اجرای طرح پایش ذخایر معدنی یاد کرد و اظهار داشت: باتوجه به هزینه بر بودن اکتشاف ذخایر عمقی و کافی نبودن بودجه عمومی کشور در سال ۱۴۰۰ مدل پیشنهاد شده از طرف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اجرای برنامه ها بوسیله تعامل با بخش ها و بنگاه های مختلف جهت تامین منابع مالی مورد نیاز اکتشاف است.
وی با تاکید بر اینکه در سال ۱۴۰۰ آماده همکاری و مشارکت با بخش خصوصی برای تامین منابع مالی در قالب ظرفیت های قانونی همچون قانون معادن هستیم، اشاره کرد: مدل مشارکتی برای ۴ استان در سال ۹۹ ارائه شد که با بازخوردهای مناسبی نیز مواجه شدیم که به همین دلیل اهداف خودرا در سال ۱۴۰۰ در قالب تفاهم نامه ها و قراردادهای عملیاتی با بخش خصوصی واجد شرایط اجرائی خواهیم کرد.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با تاکید بر اینکه محور پایش ذخایر معدنی به عهده این سازمان خواهد بود، اشاره کرد: ماهیت طرح پایش ذخایر معدنی آینده نگری و آینده‎پژوهی است.
جدیدی با اعلان اینکه در بخش آینده نگری درصدد جلوگیری از ایجاد التهاب و بحران در ذخایر معدنی و رفع نیاز ضروری صنایع معدنی هستیم، اضافه کرد: به همین دلیل بایستی نسخه های مناسب برای ذخایر معدنی تدوین شود و آینده پژوهی برمبنای ورود به حوزه های جدیدی است که دنیا به آن وارد شده تا ضمن مطالعه آنها به برنامه های جدید همچون کشف ذخایر و عناصر معدنی جدید، کاربرد جدید مواد معدنی، روش های نوین فرآوری مواد معدنی برمبنای مدیریت و پایش ذخایر معدنی بپردازیم.
وی با تاکید بر این که طرح پایش ذخایر معدنی در هر کشور از وظایف حاکمیت است، اشاره کرد: این امر در ایران نیز در حوزه کشف و شناسایی ذخایر معدنی فقط به عهده سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور است که طراحی مدل پایش ذخایر معدنی را نیز سازمان پیشنهاد داده است.
به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، بگفته مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، البته این طرح دارای شئون مختلف است که همکاری بین دستگاهی در حوزه های مختلف شامل اکتشاف، استخراج، بهره‎برداری و فرآوری و حتی سیاست‎گذاری در حوزه صادرات و واردات مواد معدنی را طلب می کند و ما نیازمند یک حرکت خردمندانه در حوزه پایش ذخایر معدنی کشور هستیم.1400/01/28
22:28:11
5.0 / 5
1176
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱