داستان ۷ مومیایی مشهور مصر

داستان ۷ مومیایی مشهور مصر

به گزارش راستابلاگ به مناسبت رژه کاروان فرعون ها و ملکه های مومیایی مصر باستان از خیابان های قاهره، به داستان های در ارتباط با چند مورد از مشهورترین مومیایی های مصر باستان نگاهی داریم.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از نشنال، بعضی از مشهورترین مومیایی های جهان در دره پادشاهان شهر «الاقصر» کشف شده اند و الان به مناسبت انتقال مومیایی های ۲۲ فرعون و ملکه مصر باستان از موزه مصر قاهره به موزه ملی تمدن مصر که مومیایی «تائو دوم»، «رامسس نهم» و «رامسس دوم» هم در میان آنها خواهند بود، به معرفی هفت مورد از مشهورترین مومیایی های مصری که در ۱۰۰ سال گذشته کشف شده اند می پردازیم.

۱. توت عنخ آمون


در سال ۱۹۲۲، «هاوارد کارتر» دیرینه شناس بریتانیایی مومیایی «توت عنخ آمون» فرعون مصر باستان را در «دره پادشاهان» واقع در مصر کشف کرد.
در زمان کشف مقبره این فرعون، گنجینه عظیمی شامل جواهرات و یک ماسک طلایی کشف شد.
کشف مقبره «توت عنخ آمون» توجه بسیاری را در سطح جهان به تاریخچه مصر باستان جلب کرد.
بعد از دهه ها تحقیق درباره فرضیه به قتل رسیدن این فرعون جوان، درنهایت نتایج یک بررسی نشان داد این فرعون بر اثر جراحات ایجادشده حین شکار جان خویش را از دست داده است.
«توت عنخ آمون» در سن ۹ سالگی به تخت نشست و حدود ۱۰ سال فرمانروایی کرد.
کشف مقبره این فرعون بعد از آن که «لرد کارنارون» شریک و حامی مالی «کارتر» چند ماه بعد از کشف مقبره بر اثر نیش یک پشه درگذشت سبب ایجاد شایعاتی درباره نفرین مومیایی شد.

۲. حتشپسوت


«حتشپسوت» یکی از مهم ترین شخصیت های زن تاریخ مصر بود که مسیرهای تجاری جدیدی ایجاد و پروژه ساخت بناهای عظیمی را شروع کرد. عمر او بعد از دو دهه حکومت کردن در دهه ۵۰ سالگی زندگی اش به پایان رسید.
«حتشپسوت» بعد از مرگ همسرش یعنی فرعون «توتمس دوم» بر مبنای قوانین ۱۴۷۹ قبل از میلاد تا زمانی که پسر ناتنی اش به سن قانونی برسد بعنوان نایب السلطنه به تخت نشست.
طی چند سال «حتشپسوت» خودش را بعنوان فرعون معرفی نمود.
در سال ۱۹۰۲ تابوت «حتشپسوت» توسط «کارتر» کشف شد اما این تابوت برخلاف تابوت «توت عنخ آمون» خالی بود. «کارتر» دو مقبره مجزا شامل دو تابوت کشف کرد که یکی از آنها به ندیمه ملکه و دیگری به یک زن ناشناس تعلق داشت.
در سال ۲۰۰۶ «زاهی حواس» دیرینه شناس مشهور مصری تحقیقاتی را درباره ارتباط مومیایی ناشناس و ملکه شروع کرد. وجود یک دندان آسیاب در جعبه چوبی که نام «حتشپسوت» بر روی آن حک شده بود با عنایت به جای خالی دندانی در فک بالای مومیایی ناشناس گواه محکمی برای اثبات هویت مومیایی بود و درنهایت «حواس» و تیمش اعلام نمودند جست وجو برای یافتن «حتشپسوت» به پایان رسید.

۳. توتمس سوم


«توتمس سوم» پسر «توتمس دوم» بود و مادر او از همسران بعدی فرعون بود. «توتمس سوم» بعد از آن که از زیر سایه «حتشپسوت» بیرون آمد برای نامدار کردن خود وقت را هدر نداد.
«توتمس سوم» تنها چند ماه بعد از به قدرت رسیدن با لشکر ۲۰هزار نفری عازم «آرماگدون» شد. کاتبانی به همراه ارتش «توتمس سوم» در این سفر همراه شدند تا جزئیات این رویداد را ثبت کنند.
او با تبدیل کردن مصر به یک کشور فاتح خویش را بعنوان یک رزم آرای ماهر معرفی نمود. تاریخدانان از او به نام «ناپلئون مصر» یاد می کنند.

۴. سِتی یکم


«ستی یکم» فرعون دودمان نوزدهم پادشاهی نوین مصر و پسر «رامسس اول» و پدر «رامسس دوم» بود.
در سالهای اولیه زندگی اش به سمت شمال لشکرکشی کرد تا اعتبار مصر را که تاحدی در اواخر دودمان هجدهم از دست رفته بود بازگرداند.
«ستی» مرزهای مصر را مستحکم کرد، معادن مختلف و چاه حفاری کرد و معابد و عبادتگاه های صدمه دیده را بازسازی کرد. وی همینطور ساخت معبد بزرگ «کرنک» را که پدرش دستور ساخت آنرا صادر کرده بود ادامه داد.
کشف مقبره «ستی» بعنوان یکی از مهم ترین اکتشافات صورت گرفته در «دره پادشاهان» شناخته می شود.

۵. رامسس دوم


«رامسس دوم» که با نام «رامسس کبیر» هم شناخته می شود به علت بناهای یادبود مختلف به جامانده بعنوان یکی از مشهورترین فرعون های مصر باستان شناخته می شود.
از آن جایی که «رامسس دوم» در مبارزات گوناگونی جنگیده بود آثاری از جراحات بهبودیافته در بدن او وجود دارد. او گرفتار گرفتگی عروق شده بود و عفونت شدید دندانی داشت که می تواند علت مرگش بوده باشد.
«رامسس دوم» حدود ۶۰ سال حکمرانی کرد و زندگی وی در سن ۹۰ سالگی به پایان رسید.
مومیایی وی در سال ۱۸۸۱ در «دره پادشاهان» کشف شد. در سال ۱۹۷۴ جسد «رامسس دوم» برای از بین بردن نوعی عفونت قارچی با هواپیما به پاریس منتقل شد. برای این کار یک گذرنامه مصری برای او صادر شد که در این گذرنامه در بخش شغل «پادشاه متوفی» نوشته شد.

۶. مریت آمن


«مریت آمن» همسر «رامسس کبیر» بود. او علاوه بر این که از کاهنان «حاثور» بود لقب های گوناگونی همچون محبوب فرمانروای دو سرزمین و شکوه قصر داشت.
او بیشتر برای مجسمه زیبای به جای مانده که با نام «ملکه سفید» شناخته می شود و در معبدی که پدرش بنا کرده بود کشف شده است شناخته می شود. همینطور تصویر او بر دیوار معبد «ابو سمبل» درکنار سایر اعضای خانواده اش دیده می شود.

۷. اهمس نفرتاری


«اهمس نفرتاری» در اواخر دودمان هفدهم مصر در شهر باستانی «تبای» یا «تبس» و در دوران حکومت پدربزرگش متولد شد.
«اهمس نفرتاری» همسر سلطنتی «اهمس اول» بود و دست کم سه پسر داشت. یکی از پسران او یعنی «آمن هوتب اول» بعد از «اهمس اول» به تخت نشست.
«اهمس نفرتاری» مادر دو دختر هم بود که هر دو از همسران سلطنتی بودند.1400/01/15
11:30:51
5.0 / 5
1203
تگهای خبر: زندگی , سفر , هواپیما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲