نگاهی به هنرمندان درگذشته در سال گذشته

آنها سال ۱۴۰۰ را ندیدند!

آنها سال ۱۴۰۰ را ندیدند!

به گزارش راستابلاگ غم از دست دادن شاید تلخ ترین خاطره ای باشد که از روزگار کرونا برایمان به جا خواهد ماند. در بین شمارگان انسان هایی که سال ۹۹ از این دنیا رفتند، اسامی خیلی از هنرمندان و چهره های فرهنگی هم دیده می شود.


سالی که گذشت برای همه مردم دنیا سخت و تلخ بود. در بین خبرهای غم انگیزی که روزانه هر کدام از ما به شکلی درگیرش می شدیم، خبر فوت یک هنرمند، تلخی این روزها را برایمان بیشتر هم می کرد. چهره هایی که برخی در مبارزه با ویروس کرونا این دنیا را ترک کردند یا به علل دیگری نامشان در بین همیشه رفتگان سال ۹۹ به ثبت رسید.
در این گزارش ایسنا از بعضی از هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی که سال ۹۹ دار فانی را وداع گفتند، یاد شده است.

********
ادمان آیوازیان، هنرمند نقاش و معمار ادمان آیوازیان ـ هنرمند نقاش و معمار ـ بامداد روز پنجم فروردین ماه در لندن درگذشت.
وزارت فرهنگ در سال ۱۹۶۰ به او به خاطر راه یافتن به بی ینال ونیز جایزه داد و این موفقیت او را تشویق کرد تا در سال (۱۳۴۴) در گیلدهال لندن در یک نمایشگاه گروهی شرکت کند، اما ۲۰ سال طول کشید تا او بالاخره در سال ۱۳۶۴ نخستین نمایشگاه انفرادی خویش را در نیویورک در ماه مه و هم در تالار گولبنکیان در لندن در ماه نوامبر برگزار کند.
آثار آیوازیان در مساجد، کلیساها، موزه ها و خیلی از اماکن عمومی و مجموعه های شخصی نگهداری می شوند. او شرکت در بیشتر از ۴۰ نمایشگاه انفرادی و گروهی را در کارنامه حرفه ای خود ثبت کرده است.
فریدون صدیقی، هنرمند مجسمه ساز فریدون صدیقی ـ هنرمند مجسمه ساز و مرمت گر آثار هنری ـ اردیبشهت ۹۹ و در سن ۸۴ سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت.
صدیقی تحصیلات آکادمیک مجسمه سازی و مرمت مجسمه را در آکادمی هنر اتریش تکمیل کرد و سپس در کارگاه پدرش در رم، بعنوان دستیار او کار کرد. از آثار مهم فریدون صدیقی میتوان به نماد میدان انقلاب اشاره نمود که در سال ۶۱ ساخته و نصب گردید.
این هنرمند فقید مرمت بعضی از مجسمه های مهم پدرش همچون خیام، امیرکبیر و مجسمه مشهور فردوسی که در میدان فردوسی نصب شده است را هم بر عهده داشت.فیض الله صفدرزاده حقیقی، هنرمند عرصه فرش فیض الله صفدرزاده حقیقی، هنرمند پیشکسوت در عرصه هنر فرش دست بافت ۷ اردیبهشت ماه درگذشت.
زنده یاد فیض الله صفدرزاده حقیقی متولد ۱۳۲۱ فارغ التحصیل از هنرستان هنرهای زیبای اصفهان در سال ۱۳۴۳ در یک خانواده آشنا با حرفه و هنر فرش بافی به دنیا آمد. او به خاطر علاقه به نقاشی و حرفه پدر، تحصیلات خویش را در هنرستان هنرهای زیبای اصفهان زیر نظر رستم شیرازی در رشته مینیاتور به پایان رساند.
از سوابق این هنرمند فقید میتوان به همکاری در سازمان میراث فرهنگی و مرمت و ترمیم نقاشی های بعضی از بناهای تاریخی اشاره نمود.حسن توفیق، هنرمند کارتونیست حسن توفیق، کاریکاتوریست و مدیرمسوول نشریه «توفیق» روز یکشنبه (۱۱ خردادماه) بر اثر ایست قلبی درگذشت.
حسن توفیق (متولد ۱۱ اسفند ۱۳۰۴) از مدیران مسوول نشریه طنز «توفیق» و بزرگ ترین برادر از برادران توفیق بود که دوره سوم این مجله را منتشر نمودند. او به مدت ۲۹ سال مدیریت نشریه «توفیق» را برعهده داشت.حبیب نقاش، هنرمند نقاشی پشت شیشه حبیب نقاش از نقاشان سنتی دزفول و از آخرین بازمانده های نقاشان پشت شیشه بود که تیرماه ۹۹ دار فانی را وداع گفت.
پدر او ملاحسن نقاش بود و پدربزرگش هم ملاابراهیم نقاش، از هنرمندانی خوش ذوق بود که برای نقاشی تاج محل به هندوستان دعوت شد. فرهنگستان هنر در سال ۱۳۸۶ در همایش گنجینه های از یادرفته هنر ایران، از این هنرمند که قریب هفتاد سال مأنوس رنگ و نقش بود، تجلیل نمود.حسین رسام حقیقی، هنرمند خوشنویس حسین رسام حقیقی، هنرمند پیشکسوت خوشنویسی مردادماه ۹۹ فوت کرد.
او حسین رسام حقیقی پرورش یافته مکتب خوشنویسی بود که سال ها برای آموزش و توسعه خوشنویسی استان آذربایجان شرقی کوشش کرد.مژگان پارسا مقام، هنرمند عکاس مژگان پارسا مقام که در حوزه عکاسی هنری و فاین آرت فعالیت می کرد، مرداد ۹۹ در سن ۵۳ سالگی بر اثر مبتلا شدن به کرونا جان باخت.
جاسم غضباپور ـ عکاس ـ درباره این هنرمند به ایسنا اظهار داشته بود: او سال ها جزو مجموعه انتشارات تندیس بود و در حوزه آرت و فاین آرت فعالیت می کرد. او هیچ گاه زیر بار کارهای معمول یا سیستم بازاری که همه ما برای امرار معاش مجبوریم به آن تن دهیم، نمی رفت.ناهید سالیانی، هنرمند مجسمه ساز ناهید سالیانی ـ مجسمه ساز قدیمی و استاد اسبق دانشکده هنرهای زیبا ـ شهریور سال ۹۹ و در دهه ۸۰ زندگی خود فوت کرد.
ناهید سالیانی، استاد اسبق دانشکده هنرهای زیبا، عضو شورای هنری سازمان زیباسازی شهر تهران و داور خیلی از فراخوان ها و رویدادهای مجسمه سازی کشور همچون دوسالانه مجسمه های شهری تهران و سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران بود.
سیا ارمجانی، هنرمند مجسمه ساز و معمار سیا ارمجانی، مجسمه ساز و معمار ایرانی الاصل که در زمینه «پابلیک آرت» یا هنر عمومی شهرت داشت در سن ۸۱ و در شهریور ۹۹ سالگی دارفانی را وداع گفت. ارمجانی که بیشتر شهرت خویش را مدیون آثار هنری عمومی بزرگ است در سال ۱۹۳۹ میلادی در تهران متولد شد و در سال ۱۹۶۰ به ایالات متحده مهاجرت کرد.
مجله هنری «دیلی آرت» پیش تر درباره «ارمجانی» نوشته بود: «آثار این هنرمند در سرتاسر ایالات متحده، اروپا و ایران شناخته شده است. تمرکز فعالیت او بر معماری و هنر چیدمان است. اغلب اوقات آثار او با الهام از سنت های ایران در کنار تاریخ هنر اروپا است... اولین آثار او عمیقا با میراث ملی این هنرمند آمیخته بود. «ارمجانی» در سال ۱۹۵۸ میلادی بر روی پیراهنی که به پدرش تعلق داشت اشعاری از «حافظ» نوشته بود.»مهرداد قهرمانی، هنرمند نقاش و مجسمه ساز مهرداد قهرمانی، هنرمند نقاش و مجسمه ساز و استاد دانشگاه‌ ر رشته هنر، شهریور ۹۹ درگذشت.
عباس مخبر، مترجم و از دوستان زنده یاد مهرداد قهرمانی درباره این هنرمند نوشته بود که «به گلگشت جوانان یاد ما را زنده دارید ای رفیقان. مهرداد قهرمانی، نقاش، مجسمه ساز و مدرس هنر در دانشگاه های تهران دارفانی را وداع گفت. انسانی پرشور و شر و شریف که خانه تنهایی اش در شهرک آپادانا سالیان دراز میعادگاه دوستان بود و مهرداد مجلس آرایی تمام عیار، تیزبین، ناسازگار و دوست داشتنی. هرچند این اواخر به علل بیماری و شرایط کرونا کمتر همدیگر را می دیدیم. اما یقینا خاطره سوگوارش برای همیشه در دل من و دوستان باقی خواهد ماند. یادت بخیر خراسانی مرد بحث انگیز.»سرژ آواکیان، هنرمند طراح و گرافیست سرژ آواکیان، طراح و گرافیست پیشکسوت ۱۸ شهریور ۹۹ دارفانی را وداع گفت. این هنرمند فقید از پایه گذاران مجموعه های جدید رشته گرافیک در ایران مانند طراحی حروف گرافیک تلویزیونی و چاپ گرافیک بود.
سرژ آواکیان تحصیلکرده رشته نقاشی و طراحی گرافیک در آکادمی هنرهای زیبای کریدون لندن و نخستین ایرانی عضو انجمن طراحان انگلستان L.S.I.A.D بود. وی حدود چهل سال عضو رسمی هیات علمی دانشگاه هنر بود و به تدریس هنر در این دانشگاه مشغول بود. وی بنیانگذار زیرمجموعه­ های جدید گرافیک چون طراحی حروف، گرافیک تلویزیونی، گرافیک محیط، ایربراش، چاپ، صفحه­ آرایی و شناخت ابزار در دانشگاه شد.سید محسن حبیبی، هنرمند معمار و شهرساز سید محسن حبیبی، معمار، شهرساز مهرماه ۹۹ دار فانی را وداع گفت. از او بعنوان پدر شهرسازی ایران هم از وی یاد می شود. وی در سال ۱۳۶۰ از رساله دکتری خود با عنوان «ترکیب شهری از شهر سنتی به شهر نوین» در دانشگاه پاریس دفاع کرد. او سال ها استاد شهرسازی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود و در سال ۱۳۸۱ از وی بعنوان استاد نمونه دانشگاه تهران تجلیل شد.
سید محسن حبیبی علاوه بر تدریس در دانشگاه و مدیریت گروه و ریاست دانشکده و پردیس هنرهای زیبا، در سمت های اجرایی و مشورتی مختلف خدمت کرد.
عباس معیری، هنرمند نقاش، نگارگر و مجسمه ساز عباس معیری، هنرمند نگارگر، نقاش و مجسمه ساز سوم آبان ماه پس از تحمل دوره ای بیماری، دار فانی را وداع گفت.
زنده یاد عباس معیری سال ۱۳۱۸ خورشیدی در شهر رشت به دنیا آمد. او دیپلم خویش را در سال ۱۹۶۰ میلادی در مدرسه هنرهای زیبای تهران گرفت و از سال ۱۹۷۰ برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت. معیری در جامعه هنری بعنوان هنرمند فرانسوی هم شناخته می شود و بعضی از آثارش توسط موزه لوور خریداری شده است.
در سال ۱۳۵۶ نمایشگاه انفرادی از آثار زنده یاد معیری در ایران برگزار شد و بعد از آن در سال ۱۳۹۷، نمایشگاه مرور آثار این هنرمند پیشکسوت شامل مجسمه، طراحی، نقاشی، نگارگری و اسناد و تصاویری از فعالیتهای وی در سینما و تئاتر در دهه های ۴۰ و ۵۰ خورشیدی در گالری شیرین به نمایش درآمد.احمد نصیرپور، هنرمند عکاس احمد نصیرپور، از پیشکسوتان عکاسی خبری که بعنوان عکاس جنگ شناخته می شد، ۸ آبان ماه دار فانی را وداع گفت.
احمد نصیرپور سال ۱۳۳۸ در هشترود به دنیا آمد، از سال ۱۳۵۵ در دبیرستان کار عکاسی را تجربه نمود. درسال ۱۳۶۰ بعنوان خبرنگار عکاس به استخدام سرویس عکاسی کیهان در آمد و در همین روزنامه بازنشسته شد. نصیرپور در حقیقت عکاسی در کیهان را با عکاسی جنگ شروع کرد. تصاویر او از جبهه های جنگ عراق با ایران در نشریات داخلی وخارجی منتشر گردید. همچون معروف ترین عکسش، تصویر رزمنده ی ۱۳ ساله ای است که تفنگ اش هم قد خودش بود!مصطفی سهرابی، هنرمند نقاش مصطفی سهرابی، هنرمند پیشکسوت نقاش به دنبال مبتلا شدن به کرونا ۲۱ آبان ماه در سن ۸۴ سالگی درگذشت.
منیر دارایی، رئیس سابق موزه هنرهای ملی درباره آثار این هنرمند اظهار کرده است که «زنده یاد مصطفی سهرابی، هنرمند مینیاتوریست، خوشنویس و عکاس و از شاگردان خوب استاد بهزاد و سبک کاری او هم به ایشان شباهت داشت. همان گونه که می دانید استاد بهزاد را به سبب استفاده از ترکیب رنگ های خاص بعنوان خدای رنگ می شناسند. آقای سهرابی هم در این سال ها در زمینه طراحی و رنگ آمیزی بسیار به استاد بهزاد نزدیک بودند.»حسین درخشان، هنرمند خوشنویس حسین درخشان، هنرمند پیشکسوت در عرصه خوشنویسی روز ۲۶ آبان ماه فوت کرد.
زنده یاد حسین رنجبران متولد سال ۱۳۲۵ در همدان بود. او یکی از شاگردان استاد امیرخانی بود که در سال ۶۵ موفق به دریافت مدرک ممتاز و در سال ۸۶ وفق به دریافت مدرک فوق ممتاز از انجمن خوشنویسان ایران شد. او بیشتر از ۲۰ سال بعنوان استاد خوشنویسی در استان همدان فعالیت می کرد.
همینطور رنجبران دو بار موفق به تحریر قرآن با رسم الخط نستعلیق شد و یک بار هم در ماه مبارک رمضان سال ۸۶ آغاز به کتابت قرآن کرد و آنرا در ۲۹۰ صفحه در قطع رحلی به پایان رساند. او کتاب های دیگری همچون رباعیات خیام و گلستان سعدی را هم خوشنویسی کرده بود.امیرعلی سردار افخمی، معمار تئاترشهر امیرعلی سردار افخمی، از معماران پیشرو آذرماه ۹۹ به سبب کهولت سن در ۹۱ سالگی در فرانسه درگذشت.
همچون آثار مهم سردار افخمی میتوان به ساختمان تئاتر شهر تهران، آرام گاه صادق هدایت در پاریس و ساختمان کنونی مجلس که در سال ۱۳۵۵ طراحی و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سالهای ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۰ اجرایی شد، اشاره نمود.
سردارافخمی در سال ۱۳۰۸ در تهران به دنیا آمد. در سال ۱۳۲۳ زمانی که شاگرد دوره متوسطه بود برای ادامه تحصیلات راهی فرانسه شد و بعد از ورود به رشته معماری در مدرسه هنرهای زیبای پاریس «بوزار» شاگرد اول شد. سردار افخمی بعد از دریافت مدرک دکتری معماری از دانشکده هنرهای زیبای پاریس در سال ۱۳۴۲ به ایران بازگشت و در دانشگاه تهران به تدریس مشغول شد. وی سپس تدریس را رها کرد و منحصراً به کار معماری در دفتر خود در تهران پرداخت. سردار افخمی کمی پیش از انقلاب به سبب مسائل خانوادگی ایران را مجدداً به مقصد فرانسه ترک کرد.هُدی زرباف، هنرمند مجسمه ساز هُدی زرباف، هنرمند مجسمه ساز و چند رسانه ای به سبب بیماری و در سن ۳۸ سالگی، آذرماه ۹۹ دار فانی را وداع گفت.
زرباف لیسانس نقاشی و فوق لیسانس انیمیشن را از دانشگاه تهران دریافت کرد و چند سال بعد از آن ۱۳۸۷ لیسانس هنرهای زیبا را از دانشگاه وینزر کانادا دریافت کرد. وی اولین نمایشگاه انفرادی خویش را در سال ۱۳۸۹ و در گالری آرت لیبل کانادا برگزار کرد و بعد از آن با دیگر گالری ها در کشورهای آلمان و کانادا همکاری داشت. علاوه بر حضور بین المللی، این هنرمند در ایران هم نمایشگاه های انفرادی و گروهی برگزار کرد که ازجمله میتوان به همکاری وی با گالری های دستان، پروژه های آران، طراحان آزاد، باوان و نک اشاره نمود.زاون سارکسیان، هنرمند عکاس ارمنی سارکسیان، هنرمند عکاس ارمنی آذرماه ۹۹ دارفانی را وداع گفت.

زاون سارکسیان از علاقمندان هنر ایرانی بود. رفاقت او با عباس کیارستمی سبب شد آثاری از این هنرمند شاخص ایرانی در موزه پاراجانف جایگاه دائمی خویش را داشته باشند. سارکسیان در زمان حیاتش عنوان کرده بود که بیشتر از ۳۰ اثر از عباس کیارستمی در این موزه نگهداری می شود. وی در کنار عکاسی و موزه داری، در دوران جوانی از چهره های شناخته شده گروه های زیرزمینی راک شوروی بود.
منبع:

1399/12/30
14:58:45
0.0 / 5
1244
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱