كشف گونه ای جدید از ماهی كه با الهام از همه گیری كووید-19 نام گذاری شد

كشف گونه ای جدید از ماهی كه با الهام از همه گیری كووید-19 نام گذاری شد

به گزارش راستابلاگ دانشمندان گونه ی کوچک جدیدی از ماهی که اندازه ی یک قرص آسپرین است کشف کرده اند و نام آنرا از روی همه گیری کووید-19 برگزیده اند.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزویک، این ماهی که "بلنی همه گیری"(pandemic blenny) نام گرفته است، در مقاله ای که در مجله ی Zootaxa توسط فیل هاستینگز(Phil Hastings) دانشمند موسسه ی اقیانوس شناسی اسکریپس(Scripps Institution of Oceanography) توصیف شده است.
ماهی های بلنی گروهی شامل بیش از ۹۰۰ گونه ماهی در سراسر جهان هستند. نام اینگونه ی جدید از بلنی ها از انزوای هاستینگز در طول همه گیری کووید-۱۹ الهام گرفته شده است. همانطور که قلمرو کوچک این ماهی ها به آب های جزیره ی "کوکوس"(Cocos) در کاستاریکا محدود است.
زمین ها و آب های این جزیره ی آتش فشانی که در حدود ۳۵۰ مایلی(۵۶۳ کیلومتری) ساحل کاستاریکا در اقیانوس آرام واقع شده، منطقه ی طبیعی محافظت شده ای است که گونه هایی که هیچ کجای جهان وجود ندارند در آن زندگی می کنند.
هنگامی که مرکز اقیانوس شناسی در مارس ۲۰۲۰ به سبب همه گیری بسته شد، هاستینگز برخی از گونه های ماهی را از موسسه ی اسکریپس و همین طور موسسه ی تاریخ طبیعی اسمیتسونیان (Smithsonian) با خود به خانه برد تا آنها را در کوشش برای یافتن گونه های جدید مطالعه کند. این تحقیق منجر به کشف " بلنی همه گیری" شد که نام علمی آن Coralliozetus clausus است.
هاستینگز در اطلاعیه ای اظهار داشت: یکی از کارهای لذت بخش معرفی یک گونه ی جدید انتخاب نامی خاص برای آنست. من در ابتدا قصد داشتم نامی متناسب با اندازه ی کوچکش بر روی آن بگذارم اما بعد از بررسی نحوه ی پراکندگی محدود آن تصمیم گرفتم نام لاتین "clausus" به مفهوم محصور شده را به آن بدهم و هنگامی که به محدودیت خودم و دیگران در اثر همه گیری فکر کردم به آن نام "بلنی همه گیری" را دادم.
هاستینگز به نیوزویک اظهار داشت: ما اطلاعات کمی در مورد اینگونه ی جدید داریم برای اینکه تنها ۲۱ عدد از آن جمع آوری شده که قدیمی ترین آن متعلق به سال ۱۹۹۳ است.
تفاوت اصلی آن با سایر گونه ها اندازه ی کوچکش است. بزرگترین "بلنی همه گیری" شناخته شده تا حالا تنها ۱۵ میلی متر طول دارد و نرهای بالغ ۱۲.۶ میلی متر هستند.
هاستینگز می گوید: به رغم اطلاعات کمی که داریم اینگونه ی جدید احیانا مانند گونه های هم خانواده اش دوست دارد در پوسته ی خالی صدف بماند.
این نوع صدف ها معمولا در سواحل سنگی کم عمق هستند که در آن موج هایی شدید وجود دارد. جمع آوری ماهی در این مکان ها کار دشواری است و کوچک بودن اینگونه این کار را سخت تر می کند و احیانا علت کمیاب بودنش نیز همین باشد.
بطور کلی یافتن این نوع "بلنی" کار دشواریست برای اینکه جثه ای ریز دارند و معمولا در کف اقیانوس ها زندگی می کنند.
منبع:

1399/12/18
11:16:58
0.0 / 5
709
تگهای خبر: زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان راستابلاگ