، در سینما و تئاتر چه خبر است؟،

، در سینما و تئاتر چه خبر است؟،

به گزارش راستابلاگ کاشت نهالی به نام ˮمبارکˮ قبل از اختتامیه جشنواره تئاتر عروسکی و رونمایی از پوستر جشنواره تئاتر مهر کاشان و... همچون خبرهای سینما و تئاتر است.


ساعاتی قبل از اختتامیه هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک، اعضای ستاد برگزاری این جشنواره با همراهی مدیران هنری نهالی به نام«مبارک» کاشتند و کتاب های این دوره از جشنواره را رونمایی کردند.
به گزارش راستابلاگ به نقل از ستاد خبری این جشنواره، در این برنامه دوستانه که ظهر امروز یکشنبه، ۱۷ اسفند ماه در حیاط تالار وحدت برگزار شد، نهال زیتونی به نشان صلح و دوستی به یاد گلزار محمدی، دبیر فقید این جشنواره و به نام «مبارک» عروسک سنتی ایران کاشته شد.همینطور با حضور سید محمد مجتبی حسینی، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، قادر آشنا، مدیر کل هنرهای نمایشی و مهدی افضلی، مدیر عامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی و مهدی حاجیان، دبیر اجرایی جشنواره، کتاب های این دوره از جشنواره رونمایی گردید.
این کتاب ها شامل کتاب نمایشنامه های برگزیده مسابقه نمایشنامه نویسی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی و کتاب «اندیشه های فلسفی یورکفسکی» درباره تئاتر عروسکی است که با ترجمه زهره بهروزی نیا از جانب انتشارات «نمایش» انتشار یافته است.
لازم به ذکر است دو کتاب دیگر جشنواره بعد از تکمیل مراحل فنی منتشر خواهند شد.
پوستر جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان رونمایی شد
پوستر شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان با حضور رئیس شورای اسلامی شهر، شهردار کاشان، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رونمایی گردید.
به گزارش کمیته اطلاع رسانی شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان، آئین رونمایی از پوستر شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان روز گذشته 16 اسفندماه با حضور رئیس و عضو شورای اسلامی شهر، شهردار کاشان، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری و تعدادی از هنرمندان در سالن اجتماعات شهرداری کاشان برگزار شد.
سعید ابریشمی راد شهردار کاشان و رئیس شورای سیاست گذاری جشنواره تئاتر مهر کاشان در مراسم رونمایی از پوستر این رویداد با اشاره به اینکه ذات هنر زیبا است و همه فارغ از هر دسته بندی، زیبایی را دوست دارند و از آن لذت می برند چون که ایجاد حس تعلق می کند، اظهار داشت: این باور که تئاتر در انحصار گروهی از جامعه است، درست نیست چون که تزریق روحیه نشاط و شادی یکی از بزرگترین رسالت های اجتماعی شهرداری است که توانسته ایم آنرا با اجرای جشنواره سراسری تئاتر مهر زنده نگه داریم.

ابریشمی راد شرایط کنونی جامعه در وضعیت کرونا و برگزاری جشنواره های مختلف فرهنگی و هنری در کاشان، شهر رویدادها را در سخنان خود مورد توجه قرار داد و بیان نمود: امسال با وجود کرونا به جهت اینکه بتوانیم نشانه های پویایی را در شهر شاهد باشیم، رویدادهای مختلفی به ثمر نشست که ما به آن افتخار می نماییم.
در ادامه مراسم رونمایی از پوستر جشنواره، محمدحسین واحدیان رئیس ستاد برگزاری و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کاشان از شهردار کاشان به جهت پشتیبانی از برنامه های سازمان قدردانی کرد و اظهار داشت: سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری با اهتمام در اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و هنری توانسته است گام موثری در راه نشاط اجتماعی شهروندان بر دارد.
واحدیان ضمن اشاره به اجرای جشنواره سال جاری در شرایط خاص و اینکه سبک جشنواره در این دوره متفاوت می باشد، بیان نمود: کرونا محدودیت های زیادی را بوجود آورده بگونه ای که این محدودیت ها سبب شکوفایی نگاه ها و تقویت برگزاری جشنواره شده و تلاش ما در برگزاری هر چه بهتر این حرکت فرهنگی و هنری است.
وی با تکیه بر اینکه حرکت فرهنگی در کاشان هیچ گاه متوقف نخواهد شد، هنر تئاتر را یکی از بهترین هنرها معرفی و خاطرنشان کرد: با عنایت به ارتباط مخاطب با این هنر، تئاتر باعث تعالی جامعه و پیشرفت فرهنگی است.
در انتها این جلسه از پوستر این رویداد هنری که با تاکید بر نمادهای تصویری نظیر بز سیلک بعنوان تندیس جشنواره و پرده تئاتر توسط حسین آقامیری طراحی و تایپوگرافی آن توسط حمیدرضا قاسمی فرد انجام شده است، رونمایی گردید.
نکته قابل توجه دیگر در این پوستر آن است که شرایط کرونایی و فضای سرد این روزهای تئاتر در رنگ بندی و هویت پوستر تأثیر گذار بوده است و تمام فرم های لی آوت و تایتل بر اساس فرم های صحنه آمده و از قالب خوشنویسی خارج شده تا فضای بهتری را نسبت به این دوره ایجاد نماید.
شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان در۴ بخش مسابقه صحنه ای، نمایش های کودک و نوجوان، مهمـــان و ویژه و بخش مسابقه نمایشنامه نویسی با مبحث آزاد به دبیری خیام وقارکاشانی، از نیمه اسفند ماه با بخش «اتوبوس تئاتر» بعنوان بخش جنبی جشنواره آغاز شد که این برنامه تا آخر هفته جاری در نقاط مختلف شهر و چند شهر اطراف کاشان اجرا می شود.


فیلم مستند «خون صلح» به کارگردانی حمیدرضا مقصودی داغداری بعد از طی مراحل تولید در اولین حضور جشنواره ای خود، به جشن تصویر سال رسید.
به گزارش روابط عمومی گروه، مستند نیمه بلند «خون صلح» به کارگردانی حمیدرضا مقصودی و به تهیه کنندگی عطا پناهی، که مراحل ساخت و آماده سازی آن از سال 97 تا بهمن ماه 99 به طول انجامید، روایت گر زندگی حاج عباس عربی است که رنگ صلح را جایگزین خون و چوبه ی دار کرده است.
حاج عباس عربی در این مستند، که برای هدف والای بخشش و ترویج آن در جامعه بعنوان فرهنگی درست و انسانی تلاش می کند، از سختی های رضایت گرفتن برای محکومان به اعدام و زندگی شخصی خود سخن می گوید.
به نقل از کارگردان اثر، در روند تولید این فیلم با صحنه هایی از زندگی انسان ها و خانواده هایی روبه رو هستیم که هر کدام به نحوی با مبحث بخشش و قتل درگیرند و طی فرایند ی تولید مستند در بعضی صحنه ها، گاهی خطرهای جانی از طرف خانواده های دو سوی پرونده، عوامل گروه تولید و فیلم برداری را تهدید می کرد.
عوامل تولید مستند «خون صلح» از این قرارند: فرزاد احمدی (مشاور کارگردان)، داریوش نستوه (مدیر فیلم برداری)، کیوان تقیه، حیدر حجت (دیگر فیلم برداران)، حسام مقصودی (دستیار فیلم بردار)، نیما شمسایی (دستیار کارگردان)، محمدعلی حق پرست (تدوین)، علیرضا عباس قلی (صدابردار)، مهدی اکبریان (صداگذار)، حسین صدقی (اصلاح رنگ و نور)، امیررضا جعفری (موسیقی)، امیرحسین جعفریان (طراح پوستر)، امید میرزایی (تیزر)، حسن شرف الدین (مترجم بخش بین الملل)، سعید اژدر (پشتیبانی فنی)، حسین مشکینی (مدیر تولید)، سارا صولتی (عکاس)، احمدرضا حجارزاده (روابط عمومی).
گفتنی است از فیلم «خون صلح» جدید ترین محصول خانه مستند، در نخستین حضور جشنواره ای خود روز سه شنبه 19 اسفندماه، ساعت 16 در هجدمین جشن تصویر سال رونمایی خواهد شد.


انیمیشن «آیینه خیس» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی امیرهوشنگ معین که برداشتی آزاد از شعر شیخ صنعان «عطار» است، آماده نمایش شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، «آیینه خیس» داستان نگارگر پیری ست که عاشق دختر جوانی می شود؛ نگارگری که سال ها قصه ی عشق تصویر کرده ولی امروز خود در دام آن افتاده است.
امیرهوشنگ معین درباره ی این اثر توضیح داد: «آیینه خیس» برداشتی آزاد از شعر شیخ صنعان «عطار» است و دیالوگی ندارد. مخاطبان این فیلم، بزرگسالان خواهند بود. البته میتوان مخاطبان کم سن تر را هم در جمع تماشاگران این انیمیشن محسوب کرد، اما قصد من تمرکز بر بزرگسالان است.
وی ادامه داد: «آیینه خیس» در مدت زمان هفت دقیقه و با تکنیک کات اوت که تکنیکی دوبُعدی یست، ساخته شده است.
عوامل تولید این انیمیشن عبارتند از: تهیه کننده، کارگردان و انیماتور: امیرهوشنگ معین، فیلمنامه: هاجر مرادی، امیرهوشنگ معین، موسیقی: مهدی نادری، صدا: رنو دنی، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی1399/12/17
23:39:39
0.0 / 5
1215
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴