ضرورت مشاركت سازمان های فرهنگی درجریان سازی موضوع فداكاری و ایثار در فضای دانشجویی

ضرورت مشاركت سازمان های فرهنگی درجریان سازی موضوع فداكاری و ایثار در فضای دانشجویی

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با تاکید بر ضرورت مشارکت بیشتر دیگر سازمان های فرهنگی جهت جریان سازی با موضوع فداکاری و ایثار در فضای دانشجویی اظهار داشت: این ظرفیت در فضای دانشجویی کشور وجود دارد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، «عیسی علیزاده» معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی امروز در نشست خبری دهمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران به همراه «جمال رحیمیان» دبیر دهمین آیین که به صورت نیمه حضوری در محل سازمان جهاد دانشگاهی تهران برگزار شد، اظهار نمود: موضوع فداکاری نباید تنها به آیین اعطای تندیس فداکاری منحصر شود و برای ایجاد یک جریان فرهنگ ساز مشارکت دیگر بخش های فرهنگی نیاز است.
وی با اشاره به برنامه هایی چون برنامه کتاب سال و پایان نامه سال با موضوع فداکاری اضافه کرد: باید برنامه های متناظری که همپوشانی و تعامل لازم را با هدف جریان سازی دارد تعریف شود.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی از خاصیت های برنامه های فرهنگی جهاد دانشگاهی را مسأله محور بودن آن برشمرد و اضافه کرد: ابزارهای جهاد دانشگاهی در اطلاع رسانی و نظرسنجی(ایسنا، ایکنا و ایسپا) سبب شده تا این نهاد زودتر از نیاز جامعه و نسل جوان اطلاع حاصل کند.
علیزاده آیین اعطای تندیس را از موضوعات مسأله محور فرهنگی دانست و اشاره کرد: ایثار و فداکاری از موضوعات مورد قبول در همه جوامع و ادیان و همیشه مورد احترام و توجه جوانان است بدین جهت اهمیت دادن به این مساله در حرکت جامعه به سمت اخلاقی شدن کمک می نماید.
وی تداوم این برنامه را ناشی از اهتمام دبیرخانه و معاونت فرهنگی به این مساله برشمرد و اضافه کرد: برای جریان سازی این مساله باید به صورت مشارکتی و با حضور همه نهادهای مرتبط اقدام گردد.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی اشاره کرد: نتایج تحقیقات حاکی از آنست که یکی از مهم ترین کارهایی که در سالهای اخیر جایگزین کارهای فرهنگی صرف شده است کارهای اجتماعی است بدین جهت تندیس فداکاری اهمیت فراوانی خواهد یافت.
علیزاده با تقدیر از دست اندرکاران آیین در برگزاری هر چه بهتر آن در ادامه بین بخشی بودن این رویداد فرهنگی را از خاصیت های بارز دانست و اظهار داشت: می توان گفت این آیین از تعاملی ترین و مشارکتی ترین برنامه های فرهنگی جهاد دانشگاهی است که امسال دبیرخانه نسبت به آن اهتمام ویژه ای داشته است.
وی با اشاره به تشکیل باشگاه دانشجویان فداکار و استفاده از ظرفیت های آنان را پیشنهاد و افزود: تعریف برنامه های گوناگون رونمایی از کتاب، مستندسازی تجربیات و نشست های گوناگون در طول سال و.... با موضوع فداکاری را باید در دستور کار قرار داد تا موضوع ایثار و فداکاری فقط به تندیس فداکاری منحصر نشود.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی مهم ترین نکته را انتخاب صحیح دانشجویان فداکار برشمرد و اضافه کرد: فداکاری با گمنامی عجین شده است و شاید بهترین کار دبیرخانه و نهادهای مشارکت کننده شناسایی صحیح دانشجویان و گروه های دانشجویی فداکار است.
علیزاده با تاکید بر ضرورت تلاش در جهت اختصاص امتیازاتی به تندیس فداکاری جهت قایل شدن آن امتیازات به دانشجویان دارنده تندیس اظهار داشت: این امتیازات می تواند آموزشی، اشتغال و یا فرهنگی باشد.
وی با تشکر از رسانه هایی که به صورتی در ترویج فرهنگ فداکاری فعالانه نقش ایفا کرده اند، اضافه کرد: در اینجا از همه نهادهای فرهنگی می خواهم تا در جهت جریان سازی این فرهنگ والا کوشا باشند نشان دادن مسایل ارزشی چون ایثار و اخلاق راه های مختلف دارد که عنصر اصلی آن فداکاری است.
تقدیر از ۸۰ دانشجو و گروه دانشجویی فعال در حوزه کرونا در دهمین دوره آیین تندیس فداکاری
در ادامه این جلسه «جمال رحیمیان» دبیر دهمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران از تقدیر ۸۰ دانشجو و گروه دانشجویی فعال در حوزه کرونا در دهمین دوره آیین آگاهی داد و اظهار داشت: دهمین آیین تندیس فداکاری باتوجه به جو سنگین کرونائی حاکم در کشور در شهریور ماه امسال کلید خورد و باتوجه به کاهش ساعت حضور کاری همکاران روند کار با کندی پیش می رفت.
وی افزود: اما با حمایت ها و همراهی های همه سازمان ها و ارگان های در رابطه با وجود همه سختی ها مراحل پیش رفت.
دبیر دهمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران از خاصیت های متمایز این دوره را تشکیل شورای عالی آیین به ریاست دکتر طیبی رئیس جهاد دانشگاهی و با حضور و مشارکت معاونان وزرا و سازمان ها دانست و اشاره کرد: البته شورای سیاستگذاری هم در سطح مدیران کل فرهنگی و اجتماعی سازمان ها و نهادهای مشارکت کننده تشکیل شد.
رحیمیان با اشاره به اینکه در این دوره برخی سازمان های دیگر(مرتبط با سلامت) به دبیرخانه ملحق شدند، اضافه کرد: از آن جمله سازمان نظام پزشکی، سازمان نظام پرستاری و درخواست از ستاد اجرائی فرمان امام(ره) و... بود.
وی با اشاره به تشکیل ۸ جلسه مفصل از کمیته انتخاب و کارشناسان برای انتخاب دانشجو و یا گروه های دانشجویی فداکار اظهار داشت: تا حالا ۷۲ دانشجو و گروه دانشجویی فداکار شناسایی و تایید شده اند که از این تعداد ۱۳ گروه دانشجویی حضور دارند و بنظر می رسد با تشکیل آخرین جلسه کمیته انتخاب شمار دانشجویان و گروه های دانشجویی از این مقدار هم افزایش یابد.
دبیر دهمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران اشاره کرد: از زمان اعلام فراخوان تا مهلت تعیین شده بیش از ۱۵۰ دانشجو و گروه دانشجویی در سامانه تندیس ثبت نام کردند البته برخی دیگر از دانشجویان توسط سازمان های مشارکت کننده عرضه شدند.
رحیمیان از برگزاری اختتامیه دهمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران در روز چهارشنبه ۲۰ اسفندماه به صورت نیمه حضوری با رعایت پروتکلهای بهداشتی آگاهی داد و اظهار داشت: مکان برگزاری دهمین آیین تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه‌ هران با گنجایش ۷۰۰ نفر است که امسال کمتر از ۱۰۰ نفر در این سالن حضور خواهند داشت.
وی با اشاره به اینکه این آیین امسال مخاطب عام ندارد، اضافه کرد: جامعه دانشجویی و دانشگاهی هم به پاس قدردانی از زحمات مدافعان سلامت از ۲۰ اسفندماه تا آخر سال به صورت سراسری با حضور در منازل حدود ۳۰۰ مدافع سلامت که جان خودرا برای دفاع از سلامت هموطنان خود فدا کردند با اهدای لوح تقدیر و تندیس نمادین فداکاری تقدیر می کنند.
دبیر دهمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی سراسر کشور به همراه دیگر اعضای دبیرخانه در اجرای این مراسم مشارکت دارند، اضافه کرد: وزارت بهداشت و علوم، سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، سازمان بهزیستی، کمیته امداد، سازمان حفاظت محیط زیست، بنیاد مستضعفان، سازمان انتقال خون نظام پزشکی، نظام پرستاری، ستاد اجرائی فرمان امام(ره)بنیاد شهید و امور ایثارگران از آن جمله هستند.
رحیمیان این مراسم را تقدیر کوچکی از عظمت فداکاری مدافعان سلامت دانست و اشاره کرد: هیچ ملتی بی نیاز از فرهنگ ایثار و فداکاری نیست.
وی از تأکیدات موجود را انتخاب دقیق، صادقانه، روشن و قابل دفاع برشمرد و اضافه کرد: کوشیده شد با مشارکت کارشناسان این فعالیت به درستی صورت گیرد.
دبیر دهمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران با اشاره به اینکه شماری از این منتخبان دانشجویان علوم پزشکی نبوده اند، اظهار داشت: اما وظایفی چون تامین معیشت، ضدعفونی کردن معابر و... را برعهده داشتند.
رحیمیان در ادامه با ارائه گزارش آماری از ۹ دوره گذشته اظهار داشت: در این ۹ دوره ۲۴ درصد دانشجویان از دانشگاه آزاد، ۷۶ درصد از دانشجویان دانشگاههای دولتی انتخاب شده بودند، همین طور ۱۵ درصد فداکاران در ۹ دوره پیشین از گروه های دانشجویی و ۸۵ درصد از دانشجویان بوده اند.
وی با اشاره به اینکه ۱۶ درصد فداکاران از گروه پزشکی و ۸۴ درصد مربوط به گروه غیر پزشکی بوده است، اضافه کرد: هم چنین ۲۱ درصد فداکاران از استان تهران و ۷۹ درصد مربوط به دیگر استانها بوده است.
دبیر دهمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران با اشاره به اینکه می کوشیم با راه اندازی باشگاه دانشجویان فداکار به این امر مقدس سازماندهی مشخصی بدهیم، اشاره کرد: بدین ترتیب ارتباط با دانشجویان فداکار، این بدنه فعال و موتور محرکه در عرصه فعالیت اجتماعی مستمر خواهد بود.
رحیمیان میزان استقبال دانشجویان را هرسال بیش از سال پیش دانست وگفت: این حاکی از آنست که این آیین توانسته هر سال در بین دانشجویان شناخته شده تر با بازخوردهای مثبت باشد.
وی درباره بخش ویژه این رویداد فرهنگی هم اظهار داشت: امسال چون سالهای گذشته در بخش ویژه از ۲ دانشجویی که جان خودرا در راه حفظ سلامت مردم از دست داده اند، از یک دانشجوی شهید مدافع حرم تقدیر می شود.
دبیر دهمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران با اشاره به اینکه امسال قصد بر این بود تا جشنواره فرهنگی هنری در ذیل دهمین آیین برگزار شود، اشاره کرد: اما به سبب حجم کار فراوان در این دوره برگزاری جشنواره فرهنگی هنری به سال بعد(یازدهمین دوره) موکول شد.
در آخر این مراسم از پوستر نهایی دهمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران که توسط یک دانشجو طراحی شده بود رونمایی گردید.1399/12/16
23:07:52
0.0 / 5
5816
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان راستابلاگ