نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت:

یك میلیون و دویست هزار نفر در ایران در صف اعزام به حج هستند

یك میلیون و دویست هزار نفر در ایران در صف اعزام به حج هستند

به گزارش راستابلاگ قم نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اظهار داشت: شرط ثبت نام حج در بعضی کشورهای اسلامی استطاعت مالی مردم است در حالیکه در کشور ما بعد از گذشت ۱۲ سال، یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر فیش حج ثبت نام کرده اند و طلبکار دولت هستند اما هنوز اعزام نشده اند.


حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت امروز ۱۴ اسفندماه در همایش بین المللی «مغرب اسلامی حج و حرمین شریفین» که در قم برگزار شد، اظهار داشت: اسلام در قرن اول به مغرب رسید و سایه حاکمان اروپایی که بر مغرب اسلامی بود را از مغرب زدود و سال ها حاکمیت این مناطق در اختیار فرزندان معصومین(ع) بوده است و البته فشار وارد شده توسط حاکمان مانع از حاکم شدن تفکرات ائمه معصوم(ع) در آن مناطق شد اما تأثیرات فراوانی گذاشته اند و امروز بخش زیادی از این مناطق تحت کنترل این تفکرات است.
وی ضمن اشاره به اینکه از گذشته، امر توسل به بزرگان زمان در این مناطق بوده است، اضافه کرد: صوفیه و بعضی از مسلمانان، اشعار شرف الدین بوصیری، شاعر قرن هفتم مصری، را با وضو و رو به قبله می خوانند و این نشان از روحیه توسل در مغرب دارد.
نواب بیان نمود: نمادهای اسلامی همچون نماز و مساجد در کشور مغرب مورد توجه قرار می گیرد و ازاین رو مساجد بسیار بزرگ در جهان اسلام در مغرب دیده می شود و نسبت به ماه مبارک رمضان اهتمام ویژه دارند.
وی اظهار نمود: برنامه بیدار کردن افراد در سحرهای ماه مبارک رمضان در مغرب به این صورت است که افرادی هنگام سحر در کوچه ها و خیابان ها می چرخند و مردم را بیدار می کنند و غذاهای خاصی را سرو می کنند.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه شاید کمتر کشوری در دنیا باشد که برای حج به مدت ۵ سال وقت بگذارد اما در مغرب چنین اتفاقی رخ داد، افزود: در زمان درگیری های منطقه ای و ناامنی ها، حرکت زائرین از مغرب برای زیارت کعبه و بازگشت از آن ۵ سال به طول می انجامید.
نواب ضمن اشاره به اینکه حداقل ۵۰درصد هزینه های سفر حجاج مغربی بیشتر از حجاج ایرانی است، اضافه کرد: شرط ثبت نام حج در بعضی کشورهای اسلامی استطاعت مردم است در حالیکه در کشور ما بعد از گذشت ۱۲سال، یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر فیش حج ثبت نام کرده اند و طلبکار دولت هستند اما هنوز اعزام نشده اند و اگر ثبت نام حج متناسب با ظرفیت همان سال صورت می گرفت، دولت می توانست انتظارات متقاضیان را برآورده کند.
وی ضمن اشاره به اینکه در مغرب، تا زمانی که تقاضا ۱۰ برابر سهمیه نباشد، قرعه کشی نمی کنند و ۱۵ درصد از سهیمه کشورشان را به سالمندان اختصاص دادند، اظهار داشت: برگزاری مناسک حج در مغرب با مدیریت دولت و اجرای بخش خصوصی انجام می شود.

منبع:

1399/12/14
22:47:01
0.0 / 5
899
تگهای خبر: بین المللی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴