تولیت آستان قدس رضوی:

تحول فقه در عرصه های سیاسی و اجتماعی از خدمات برجسته سیدمرتضی علم الهدی است

تحول فقه در عرصه های سیاسی و اجتماعی از خدمات برجسته سیدمرتضی علم الهدی است

راستابلاگ: خراسان رضوی تولیت آستان قدس رضوی تحول فقه در عرصه های سیاسی و اجتماعی را از خدمات برجسته سیدمرتضی علم الهدی دانست.حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی در آئین رونمایی از آثار کنگره بین المللی سیدمرتضی علم الهدی که بامداد امروز هم زمان با ۱۳ رجب سالروز میلاد امام علی(ع) در مؤسسه دارالحدیث قم برگزار شد، برگزاری اینطور جلسات دانش محور را مرهون حمایت های رهبر معظم انقلاب دانست و با اشاره به روایت «اَلْعِلْمُ اَصْلُ کُلِّ خَیْرٍ، اَلْجَهْلُ اَصْلُ کُلِّ شَرٍّ» از امام علی(ع) اظهار نمود: بر طبق این روایت ریشه تمام ناهنجاری ها و بدی های امروز بشری ناشی از نظام جاهلیت و جاهلیت مدرن است و اگر بخواهد خوبی ها و فضیلت ها حاکم شود، راهی جز رجوع به علوم نورانی و حیات بخش دوده عصمت و طهارت(ع) وجود ندارد.

وی اضافه کرد: عالمان دینی ما وارثان چنین علوم نورانی و نجات بخشی هستند، تکریم شاگردان ممتاز و تراز اول و تاکید بر نشر اندیشه ها و آثار ایشان همچون آئین های علمی در فرهنگ و سیره اهل بیت(ع) بوده است، ابن عباس، هشام بن حکم، میثم تمار و غیره همچون شخصیت های ممتازی هستند که همیشه مورد تجلیل امامان بزرگوار ما بوده اند.

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه به خاصیت ها و خصوصیات برجسته سیدمرتضی علم الهدی اشاره نمود و اظهار داشت: این عالم بزرگوار، فقیه، متکلم و مفسر اصولی جامعیت داشت، «نجاشی» که هم عصر و هم درس او بود می نویسد، سیدمرتضی علومی را فراگرفت که هیچ کس در زمان وی به پای او نرسید.

مروی خصوصیت دیگر سید مرتضی را تثبیت، تبیین و دفاع عقلانی از اصول مذهب شیعه و دین اسلام معرفی و اظهار نمود: اگر بخواهیم خدمات و خاصیت های این عالم جلیل القدر را بیان نماییم فهرستی طولانی خواهد شد، اما وارد کردن فقه به عرصه های سیاسی و اجتماعی، تألیف کتب فقهی، کلامی، اصولی و تفسیری با تاکید بر مکتب نورانی دوده عصمت و طهارت(ع) و تأسیس دارالعلم همچون خدمات برجسته سید مرتضی بوده است.

وی با اعلان اینکه در تاریخ تشییع همیشه بزرگانی از علمای شیعه بوده اند که با فهم صحیح از نیاز زمانه و شجاعت برای تحول، مسئولیت تاریخی خودرا انجام داده اند، اشاره کرد: حضرت سید مرتضی یکی از برجسته ترین علمای زمان شناس و شجاع بوده است، حضرت امام خمینی(ره) نیز یکی از همین عالمان بودند که با فهم صحیح شرایط زمان و تحول آفرینی به این نتیجه رسیدند که باید مسئله ولایت فقیه را در فضای علمی، اجتماعی و سیاسی زمان خود مطرح کند.

بر اساس گزارش آستان نیوز، تولیت آستان قدس رضوی با طرح این سؤال که دو عنصر تحول خواهی و زمان شناسی، در امروز حوزه علمیه و علمای بزرگ چگونه باید پیگیری شود؟ اظهار داشت: امروز با تشکیل حکومت اسلامی، مدیریت جامعه در مقابل حوزه علمیه و علمای بزرگوار است و ما باید در گام دوم انقلاب به سمت تشکیل تمدن نوین اسلامی حرکت نماییم.

مروی اظهار نمود: علوم اسلامی ما امروز باید بتواند پاسخگوی چنین نیازی باشد، تحول در حوزه علمیه و پاسخگویی به نیازهای حکومتی و تمدنی توسط حوزه علمیه ادامه مسیر اجتهاد در مکتب اهل بیت(ع) بوده و ادامه راه شیخ مفید سید مرتضی، شهید اول، صاحب جواهر، شیخ انصاری، آخوند خراسانی و امام خمینی(ره) است.

منبع:

1399/12/07
23:50:31
0.0 / 5
1010
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱